Przejdź do treści głównej

Jak przekazać 1% podatku [infografika]

autor(ka): Dorota Setniewska, ngo.pl
2016-01-10, 13:33
Do końca kwietnia mamy czas na złożenie zeznania podatkowego. A także na wybór organizacji pożytku publicznego, której możemy przekazać 1% naszego podatku. Dla tych, którzy jeszcze tego nie zrobili, portal ngo.pl przygotował kilka prostych wskazówek, jak mądrze wybrać organizację.

W 2015 roku 47% podatników podatników skorzystało z możliwości odpisu 1 procentu podatku, przekazując w ten sposób organizacjom pożytku publicznego ponad pół miliarda złotych. Zostaje więc ciągle ponad połowa podatników, którzy rezygnują z tej możliwości.

Wiele osób z tej grupy to emeryci i renciści. Warto przypomnieć, że oni też mogą przekazać 1 procent podatku dla organizacji pożytku publicznego. Jak to zrobić? Po otrzymaniu wypełnionej deklaracji z ZUS powinni ją przepisać na odpowiednim formularzu i uzupełnić miejsce na KRS wybranej organizacji, a następnie wysłać lub zanieść do swojego urzędu skarbowego.

Gdzie szukać informacji o organizacjach pożytku publicznego? Czym się kierować przy wyborze?

Portal ngo.pl podpowiada:

 • W zeznaniu PIT należy wpisać numer KRS wybranej organizacji.
   
 • Spis wszystkich organizacji uprawnionych do otrzymywania 1 procenta podatku można znaleźć w serwisie bazy.ngo.pl/opp.
   
 • Warto znaleźć organizację, która realizuje ważne dla nas cele, np. ekologia, prawa zwierząt, edukacja – przykłady można mnożyć. Organizacji pożytku publicznego jest ponad 8 tysięcy, naprawdę nietrudno znaleźć tę, której cele i działania najbardziej nam odpowiadają. Serwis bazy.ngo.pl/opp pozwala na wyszukiwanie organizacji według dziedzin, którymi się zajmują.
   
 • Wybierajmy świadomie – przejrzyjmy stronę organizacji, sprawdźmy, co robi. Rozejrzyjmy się, kto działa lokalnie – obserwując organizację na co dzień możemy ocenić, co robi, jakie są efekty jej działań. A jeśli nam się spodoba, można też włączyć się w jej działania!

Więcej o 1% na poniższej infografice.

 


Więcej informacji, jak przestrzegać prawa w NGO, jakie przepisy są ważne dla NGO – znajdziesz w serwisie poradnik.ngo.pl.

„Pozarządowe Centrum Informacji, Wiedzy i Opinii ngo.pl.” Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.

Źródło: inf. własna (ngo.pl)
Data wydarzenia: do 2020-12-31
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 17 2

Skomentuj

|
 • 1%
 • pożytek publiczny