Przejdź do treści głównej

Jak NGO może pobrać opłatę: działalność odpłatna [infografika]

autor(ka): Renata Niecikowska, poradnik.ngo.pl
2016-01-18, 03:24
archiwalne
Działalność odpłatna pożytku publicznego, źródło: ngo.pl
Organizacje pozarządowe mogą prowadzić działalność odpłatną pożytku publicznego, ale tylko pod pewnymi warunkami. Określające je przepisy nie są najłatwiejsze. Zapoznaj się z infografiką na ten temat. Łatwiej będzie zrozumieć, jak działa to uprawnienie organizacji pozarządowych.

Organizacje pozarządowe nie są po to, żeby zarabiać. Nawet jeśli pobierają opłaty, to tylko pod pewnymi warunkami i musi to służyć ich celom statutowym. Obejrzyj infografikę!

Uwaga na zmiany po nowelizacji ustawy o pożytku

Ostatnia nowelizacja ustawy o działalności pożytku publicznego (z 5 sierpnia 2015 r.) przywróciła do definicji działalności odpłatnej "sprzedaż przedmiotów darowizny", czyli sprzedaż rzeczy podarowanych organizacji znów może być uznana za działalność odpłatną (więcej: Czy sprzedaż podarowanego przedmiotu to działalność odpłatna pożytku?)

Nowelizacja wprowadziła też zmiany w przepisach regulujących działalność odpłatną:

  • doprecyzowano, z jakiego okresu wlicza się wynagrodzenia (sumuje się nie wszystkie umowy zawarte z daną  osobą w okresie trzech miesięcy, ale odpowiednio – umowy z ostatniego roku obrotowego lub całego okresu zatrudnienia),
  • ograniczono możliwość stosowania przepisów o działalności odpłatnej w przypadku sprzedaży towarów i usług, które zostały wytworzone lub są świadczone przez organizacje nieprowadzące działalności na podstawie przepisów: o rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, na podstawie przepisów o zatrudnieniu socjalnym oraz o spółdzielniach socjalnych.

O działalności odpłatnej w serwisie poradnik.ngo.pl: http://poradnik.ngo.pl/odplatna-dzialalnosc-pozytku-publicznego

***

Plik do ściągnięcia z opisem powyższej infografiki w formacie pdf (wielkość pliku 210KB).

Plik do ściągnięcia z opisem powyższej infografiki w formacie txt (wielkość pliku 2KB).


„Pozarządowe Centrum Informacji, Wiedzy i Opinii ngo.pl.” Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.

Źródło: inf. własna (poradnik.ngo.pl)
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 42 1

Skomentuj

KOMENTARZE

  • [+] Rozwiń komentarz Sprzedaż przedmiotów z darowizny ~Ewa 23.01.2016, 02:18 Czy fundacja lub stowarzyszenie nie posiadające statusu OPP może sprzedawać przedmioty otrzymane w formie darowizny i traktować tę sprzedaż jako działalność statutową odpłatną? Czy ten przywilej dotyczy tylko organizacji posiadających status OPP? ODPOWIEDZ
  • [+] Rozwiń komentarz jak pozbyć się VATu ? ~Małgorzata 19.01.2016, 12:29 Kilka lat temu stowarzyszenie stało się vatowcem właśnie przez udział w Działaj Lokalnie. Prowadzimy w małej skali działalność odpłatną i chcielibyśmy wyjść z VATu. Jak to zrobić ? ODPOWIEDZ
  • VAT to nie tylko sprzedaż > 150tys. ~działacz NGO 18.01.2016, 03:56 należy pamiętać, że organizacja staje się płatnikiem VATu jeśli odzyskuje go np. z bezzwrotnych środków pomocowych (np. dotacje z Działaj Lokalnie). Wówczas też musi w działalności odpłatnej doliczać VAT do faktur lub r-ków. ODPOWIEDZ

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • działalność odpłatna
  • fundusze, fundraising, finansowanie
  • prawo