Przejdź do treści głównej

PODATNIKU! Przekaż NGO darowiznę i skorzystaj z odliczenia podatkowego [infografika]

autor(ka): Renata Niecikowska, poradnik.ngo.pl
2017-12-10, 22:09
Przekaż organizacji darowiznę, źródło: ngo.pl
Chętnie wrzucamy datki do puszki na ulicy, ale już dużo rzadziej dajemy darowizny i korzystamy z odliczenia podatkowego. Tymczasem, jeśli tylko pozwala nam na to nasz portfel, warto dać darowiznę swojej ulubionej organizacji, której cele i działalność popieramy. A potem skorzystać z odliczenia przy sporządzaniu PIT-a.

Darowizna na gwiazdkę!

Jak pokazują statystyki, rzadko przekazujemy darowizny finansowe na cele statutowe organizacji pozarządowych (na cele pożytku publicznego) i korzystamy z odliczenia podatkowego. Trochę zapomnieliśmy o tym, że darowiznę, przekazaną przelewem na konto organizacji można odliczyć od podatku (np. w 2013 r. zrobiło to tylko 0,44% podatników). Masz szansę zmienić to, przekazując darowiznę, np. jeszcze do końca grudnia tego roku.

Warto! Co z tego masz?

Przede wszystkim satysfakcję, że wsparłeś / wsparłaś działalność organizacji pozarządowej, której działania cenisz, a jej cele są ci bliskie.

Z przekazania darowizny można mieć jednak również „korzyść” finansową. Jaką? Np. dając organizacji darowiznę w wysokości 100 zł, możesz odliczyć od dochodu 18 zł (lub 33 zł, jeśli zrobi to osoba w drugim przedziale podatkowym).

Jak osoba fizyczna może przekazać daowiznę? Obejrzyj naszą infografikę! Przekaż innym, daj darczyńcom. Infografikę udostępniamy też w formacie A4 (w załączniku pod wiadomością - PLIKI DO POBRANIA), można ją wydrukować i rozdawać.

Plik do ściągnięcia z opisem powyższej infografiki w formacie txt dla osób niewidzących / niedowidzących (wielkość pliku 2KB).


UWAGA:
Darowiznę może przekazać także osoba prawna i skorzystać z odliczenia (w wysokości do 10% dochodu).

Więcej o darowiznach, od osób prawnych i od osób fizycznych: http://poradnik.ngo.pl/darowizny


Więcej informacji, jak przestrzegać prawa w NGO, jakie przepisy są ważne dla NGO – znajdziesz w serwisie poradnik.ngo.pl.
poradnik.ngo.pl - informacje i porady. Odwiedź już dziś!

Źródło: inf. własna (poradnik.ngo.pl)
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 74 5

Skomentuj

|
  • darowizny
  • dobroczynność, filantropia
  • fundusze, fundraising, finansowanie
  • prawo