Przejdź do treści głównej

Jak założyć stowarzyszenie zwykłe [infografika]

autor(ka): Renata Niecikowska, poradnik.ngo.pl
2016-05-19, 03:07
archiwalne
Do założenia stowarzyszenia zwykłego nadal będą konieczne co najmniej 3 osoby – to nie zmieni się w maju 2016 r., kiedy wchodzi w życie nowelizacja ustawy Prawo o stowarzyszeniach. Można jednak będzie wybrać zarząd i komisję rewizyjną.

20 maja 2016 r. zmieniają się przepisy dotyczące zakładania stowarzyszeń zwykłych. Nowe zasady ich tworzenia wynikają z rozdziału 6. ustawy Prawo o stowarzyszeniach.

Najważniejsze zmiany w ustawie dotyczą prawnego rozszerzenia możliwości ich działania (więcej na ten temat tutaj: Stowarzyszenie zwykłe. Sprawdź, co się zmieni! [infografika]).

Zmiany w zakresie zasad wpisywania do ewidencji starosty nie są duże, dotyczą szczegółów (np. zmiana listy załączników do wniosku o wpis; możliwość wyboru zarządu lub przedstawiciela reprezentującego stowarzyszenie – teraz przepisy nie przewidują wyboru zarządu). Co ważne, co się zmieni? Ewidencje stowarzyszeń zwykłych będą prowadzone wg jednolitego wzoru – określi je rozporządzenie.

Obejrzyj naszą infografikę!

Więcej o zakładaniu stowarzyszeń zwykłych:

Stowarzyszenia zwykłe – klucz do nowelizacji (cz. 2). Ewidencja

Ewidencja stowarzyszeń zwykłych. Znaj rozporządzenie

Już wkrótce na ngo.pl jeszcze więcej informacji o nowelizacji Prawa o stowarzyszeniach. Nie przegap!

***

Poniżej, na dole tej wiadomości, można znaleźć tę infografikę w formacie A4 do wydruku oraz opis infografiki w formacie pdf (dla osób niewidzących, niedowidzących).


Jak przestrzegać prawa w NGO, jakie przepisy są ważne dla NGO – dowiesz się w serwisie poradnik.ngo.pl.Poznaj ofertę SCWO: warszawa.ngo.pl/scwoŹródło: inf. własna (poradnik.ngo.pl)
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 37 1

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • prawo