Przejdź do treści głównej

UWAGA: Senat jednak poprawia nowelizację zgromadzeń!

autor(ka): opr. red. poradnik.ngo.pl
2016-12-08, 10:32
archiwalne
7 grudnia 2016 r. Senat uchwalił poprawki do ustawy o zmianie ustawy – Prawo o zgromadzeniach. Nie przesądza to jeszcze o kształcie kontrowersyjnego przedłożenia, które faworyzuje zgromadzenia organizowane przez administrację publiczną i kościoły oraz wprowadza nowy rodzaj zgromadzeń – zgromadzenia cykliczne. Jednak na jakiś czas osłabia tempo, jakie przyjęły prace nad projektem. Co zaproponowali Senatorowie?

Senat pracował wczoraj (7 grudnia 2016 r.) do późna – głosowanie poprawek rozpoczęło się po godzinie 22. Ostatecznie z wielu zgłoszonych propozycji zaakceptował dwie poprawki. Obie znaczące.

Pierwsza poprawka dotyczy zaproponowanej w projekcie ustawy zasady, że w miejscu gdzie odbywa się zgromadzenie organizowane przez władzę publiczną lub kościoły, nie może odbywać się inne zgromadzenie (tzw. kontrmanifestacja). Senatorowie proponują więc poprawkę polegającą na skreśleniu zakazu organizowania zgromadzeń w miejscu i w czasie, w których organizowane jest zgromadzenie władzy publicznej lub kościoła.

Druga poprawka wprowadza standardowe, choć jak dla takiego projektu nadal dość krótkie, vacatio legis. Ma to być 14 dni. Oznacza, to że senatorowie chcą, aby nowe przepisy weszły w życie 14 dni od dnia publikacji. W projekcie, który uchwalili posłowie vacatio legis nie było. Ustawa miała wejść w życie w dniu opublikowania.


Jakie znaczenie mają poprawki zaproponowane przez Senat? Przede wszystkim wstrzymują ekspresowe tempo, w jakim procedowany był do tej pory projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo o zgromadzeniach. Posłowie będą musieli wrócić do projektu i zastanowić się nad zmianami sugerowanymi przez senatorów. Nie muszą ich przyjmować. Mogą je odrzucić w całości lub przyjąć jedną z zaproponowanych poprawek, a drugiej nie przyjmować. Zrobią to najprawdopodobniej na najbliższym posiedzeniu Sejmu w dniach 13-15 grudnia 2016 r.

zobacz koniecznie:


Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo o zgromadzeniach, Przebieg procesu legislacyjnego, sejm.gov.pl
http://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/PrzebiegProc.xsp?nr=1044

Organizacje apelują do Prezydenta RP o zawetowanie ustawy w całości. Można dołączyć się do apelu.


Jak przestrzegać prawa w NGO, jakie przepisy są ważne dla NGO – dowiesz się w serwisie poradnik.ngo.pl.
Informacja własna portalu ngo.pl

Źródło: inf. własna (poradnik.ngo.pl)
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 1 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • demokracja
  • dialog społeczny
  • dialog społeczny, społeczeństwo obywatelskie
  • organizacje pozarządowe
  • prawa człowieka
  • prawo
  • społecznicy