Przejdź do treści głównej

Darowizna – zrób i odpisz od podatku. To ostatni moment! [infografika]

autor(ka): Renata Niecikowska, poradnik.ngo.pl
2016-12-28, 12:13
Przekaż organizacji darowiznę, źródło: ngo.pl
Darowizny dla organizacji pozarządowych możemy robić przez cały rok. Możemy też odpisywać je od podatku – konkretnie pomniejszać o określoną kwotę nasze dochody. Trzeba pamiętać, że rozliczając się za 2016 r. (będziemy robić to do kwietnia 2017) możemy odliczać tylko darowizny przekazane w 2016. Na ich zrobienie zostało nam więc jeszcze tylko kilka dni.

Jak pokazują statystyki, rzadko przekazujemy darowizny finansowe na cele statutowe organizacji pozarządowych (na cele pożytku publicznego) i korzystamy z odliczenia podatkowego. Trochę zapomnieliśmy o tym, że darowiznę, przekazaną przelewem na konto organizacji można odliczyć od podatku (np. w 2013 r. zrobiło to tylko 0,44% podatników). Masz szansę zmienić to, przekazując darowiznę, np. jeszcze do końca grudnia tego roku.

Warto! Co z tego masz?

Przede wszystkim satysfakcję, że wsparłeś / wsparłaś działalność organizacji pozarządowej, której działania cenisz, a jej cele są ci bliskie.

Z przekazania darowizny można mieć jednak również "korzyść" finansową. Jaką? Np. dając organizacji darowiznę w wysokości 100 zł, możesz odliczyć od dochodu 18 zł (lub 33 zł, jeśli zrobi to osoba w drugim przedziale podatkowym).

Jak osoba fizyczna może przekazać daowiznę? Obejrzyj naszą infografikę! Przekaż innym, daj darczyńcom. Infografikę udostępniamy też w formacie A4 (w załączniku pod wiadomością - PLIKI DO POBRANIA), można ją wydrukować i rozdawać.

Plik do ściągnięcia z opisem powyższej infografiki w formacie txt dla osób niewidzących / niedowidzących (wielkość pliku 2KB).


UWAGA:
Darowiznę może przekazać także osoba prawna i skorzystać z odliczenia (w wysokości do 10% dochodu).

Więcej o darowiznach, od osób prawnych i od osób fizycznych: http://poradnik.ngo.pl/darowizny


Więcej informacji, jak przestrzegać prawa w NGO, jakie przepisy są ważne dla NGO – znajdziesz w serwisie poradnik.ngo.pl.
Informacja własna portalu ngo.pl

Źródło: inf. własna (poradnik.ngo.pl)
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 2 0

Skomentuj

KOMENTARZE

  • [+] Rozwiń komentarz Darowizna także na stowarzyszenia zwykłe ~Kinga Polubicka OFOP 28.12.2016, 02:13 Droga Redakcjo, niestety na infografice nie uwzględniliście, że stowarzyszenia zwykłe od maja 2016 r. także mogą przyjmować darowizny (art.42 ust. 2 ustawy Prawo o stowarzyszeniach po ostatniej nowelizacji). W części "Komu"? wskazaliście tylko organizacje wpisane do KRS i kluby sportowe, a ani do jednego ani do drugiego nie zalicza się stowarzyszenie zwykłe ewidencjowane u starosty. A tak poza tym dobry, zrozumiały i potrzebny artykuł. Indywidualne wspieranie organizacji może pomóc na krytycznie ocenianą "grantozę". Zwłaszcza drobne, ale stałe kwoty (np, zlecenie stałe) pomagają planować budżet na działania. Daję darowizny i będę rozsyłała infografikę do znajomych i dalej w świat. ODPOWIEDZ

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • darowizny
  • dobroczynność, filantropia
  • fundusze, fundraising, finansowanie
  • podatki
  • prawo