Przejdź do treści głównej

Emerytom łatwiej będzie przekazywać 1% już w 2017

autor(ka): oprac. rk, poradnik.ngo.pl
2017-02-06, 03:40
archiwalne
pixabay.com, CC0 Public Domain
Podatnicy, którzy rozliczani są z podatków przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych – czyli emeryci i renciści, nie korzystający z ulg – zawsze postrzegani byli jako grupa stracona dla 1%. Co prawda formalnie mogli wspierać OPP tak samo jak wszyscy inni podatnicy (czyli samodzielnie składając PIT), nie od dziś jednak postulowano, żeby stworzyć dla nich przepisy specjalne. I tak właśnie się dzieje.

Dlaczego liczna grupa emerytów i rencistów była do tej pory "wykluczona" z 1%? Decydowała o tym konieczność samodzielnego składania PIT-u. Jeśli świadczeniobiorca nie miał obowiązku rozliczać się samodzielnie (np. kiedy dorabiał do świadczeń), kiedy nie korzystał z ulg czy wspólnego rozliczenia z małżonkiem, było mało prawdopodobne, że weźmie na siebie obciążenie związane z wypełnianiem deklaracji, tylko po to, żeby wesprzeć wybraną OPP. Bo wypełnienie deklaracji nie jest proste. Tak to tłumaczono, choć trzeba przyznać, nie bez pewnego paternalizmu w stosunku do seniorów i osób niepełnosprawnych. Wielokrotnie pojawiał się więc postulat specjalnych uproszczeń.

Ekspresowa nowelizacja z ułatwieniami dla emerytów

Wszystko wskazuje na to, że emeryci i renciści będą mieli ułatwione przekazywanie 1% już przy rozliczeniach za 2016 r. Ułatwienia wprowadza ustawa o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, która 31 stycznia 2017 r. trafiła do Sejmu (druk nr 1258).

Żeby plan się ziścił potrzebne jest szybkie uchwalenie nowelizacji, a następnie równie ekspresowe wydanie rozporządzenia, które będzie zawierało specjalny PIT – PIT-OP. Ten dokument ma służyć osobie rozliczanej przez organ rentowy do wskazania organizacji pożytku – i do niczego więcej. Wzór takiej deklaracji zawiera projekt ustawy.

Specjalny PIT do wskazywania OPP

Emeryt nie będzie musiał wyliczać, jaką kwotę stanowi jego 1% (robią to wszyscy inni podatnicy uprawnieni do wspierania OPP). Wystarczy, że wskaże organizację pożytku – poda jej KRS. Rubryki dotyczące przekazania 1% będą wyglądały w PIT-OP tak samo jak rubryki jednoprocentowe innych PIT-ów umożliwiających dokonanie alokacji, z tym że PIT-OP pozbawiony będzie miejsca na wpisanie kwoty.


PIT-OP (projekt)

PIT-OP


PIT z samym rozliczeniem podatku za emeryta lub rencistę nadal wysyłać będzie Zakład Ubezpieczeń Społecznych czy inny organ rentowy (tu nic się nie zmienia). PIT-OP będzie więc uzupełnieniem PIT-u wysyłanego przez ZUS. Emeryt nie będzie musiał rozliczać się samodzielnie, chcąc przekazać 1%.

PIT-OP ze wskazaniem organizacji pożytku będzie wysyłany do Urzędu Skarbowego do 30 kwietnia. Można go będzie złożyć w formie papierowej lub elektronicznej.

Czekamy na dalszy etap prac nad nowelizacją

O tym, czy posłowie uchwalą omówione ułatwienia i jaki będzie ich ostateczny kształt, napiszemy wkrótce. Pośpiech konieczny dla skutecznego wprowadzenia przepisów jeszcze w tym roku wskazuje, że ustawa może być procedowana już na najbliższym posiedzeniu Sejmu (8-10 lutego 2017 r.).

zobacz:
Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przebieg procesu legislacyjnego, sejm.gov.pl


Jak przestrzegać prawa w NGO, jakie przepisy są ważne dla NGO – dowiesz się w serwisie poradnik.ngo.pl.
Informacja własna portalu ngo.pl

Źródło: inf. własna (poradnik.ngo.pl)
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 7 1

Skomentuj

KOMENTARZE

  • [+] Rozwiń komentarz 1% od emerytów ~Jerzy Natkanski Fundacja Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki 01.01.2018, 09:24 Proszę o informacje czy jest możliwość przekazywania 1% przez emerytów i gdzie znajdę informacje na ten temat. W poradniuku z 6 lutego pisaliście Państwo że taka nowelizacja jest przygotowywana. ale czy weszła w życie ? ODPOWIEDZ

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • 1%
  • 1%
  • fundusze, fundraising, finansowanie
  • osoby z niepełnosprawnościami
  • pożytek publiczny
  • prawo
  • seniorzy