Przejdź do treści głównej

Kiedy NGO jest płatnikiem podatku VAT?

autor(ka): Alina Gałązka, ngo.pl
2017-02-27, 03:00
Organizacje pozarządowe, które wygrały konkursy dotacyjne w Warszawie, wkrótce podpiszą umowy o realizację zadań publicznych. Obowiązkowym załącznikiem do umów jest tzw. oświadczenie o podatku VAT. Jak je prawidłowo wypełnić? Czy płatnikiem podatku VAT jest NGO, która pobiera opłaty od odbiorców, np. sprzedaje bilety lub pobiera „wpisowe”?


ORGANIZACJA POZARZĄDOWA PYTA:

Jesteśmy młodą organizacją, dostaliśmy od urzędu miasta dotację na wydarzenia sportowo-edukacyjno-kulturalne. Chcemy je biletować. Do umowy musimy dołączyć oświadczenie dotyczące podatku VAT. Nie wiemy, co mamy w nim zaznaczyć. Czy jeśli sprzedajemy bilety, stajemy się automatycznie VAT-owcami?
 

DORADCZYNI NGO.PL WYJAŚNIA:

Także NGO płaci podatek VAT, ale…

Sprzedawanie biletów, wejść na zawody czy inne sposoby pobierania opłat od uczestników to sprzedawanie usługi przez organizację. Sprzedawanie usług (i towarów) jest objęte podatkiem VAT (czyli podatkiem od towarów i usług). Podatek VAT dotyczy także organizacji pozarządowych – nie są one zwolnione z VAT z racji tego, że są organizacjami pozarządowymi.

Od tej zasady są jednak wyjątki, obejmujące wszystkie podmioty, a więc i NGO: zwolnienie przedmiotowe i podmiotowe z podatku VAT. Zwolnienie przedmiotowe, związane z rodzajem prowadzonej działalności (art. 43 ust. 1 ustawy o z VAT) dotyczy niewielkiej grupy podatników (np. zajmujących się dostawą krwi, osocza czy złota do NBP).

To, co może zainteresować szeroką grupę organizacji pozarządowych, to zwolnienie podmiotowe (art. 113 ust. 1 ustawy o VAT). Zwolnienie podmiotowe z podatku VAT przysługuje podmiotom, których przychody w roku podatkowym 2017 nie przekroczą 200 000 złotych. (Limit ten został zwiększony w stosunku do roku 2016, kiedy kwota ta wynosiła 150 000 złotych).  

Warto tu przypomnieć, że usługi (oraz towary) mogą być sprzedawane przez organizację pozarządową zarówno w ramach działalności gospodarczej, jak i odpłatnej pożytku. Tak więc podatek VAT dotyczy także tych organizacji, które „tylko” prowadzą działalność odpłatną pożytku.

Odpowiadając na pytanie...

Każda organizacja sprzedająca usługi (np. bilety wstępu) jest objęta podatkiem VAT. Jednak małym podmiotom, a do takich pewnie należy młoda organizacja pozarządowa, która zadała pytanie, przysługuje zwolnienie. Jeśli w roku 2016 i latach poprzednich przychody (tj. wpływy ze sprzedaży usług i towarów) tej organizacji nie przekroczyły 150 tys. zł, była ona zwolniona z podatku VAT na mocy art. 131 ustawy o VAT. Jeśli w roku 2017 przychody nie przekroczą 200 tys. zł – to zwolnienie także jej przysługuje.

Jeśli organizacja pozarządowa

  • sprzedaje usługi (np. bilety) w ramach działalności odpłatnej (tylko i wyłącznie!)
  • jest zwolniona z podatku VAT zgodnie z art. 113 ustawy o VAT

to w oświadczeniu o podatku VAT, dołączanym do umowy dotacyjnej, zawieranej z Urzędem m.st. Warszawy, zaznacza dwie opcje:

  • że jest zwolnionym podatnikiem podatku od towarów i usług oraz że
  • realizacja zadania określonego w umowie, w ramach środków finansowych uzyskanych z budżetu m.st. Warszawy, nie będzie powiązana z czynnościami podlegającymi opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W pozostałych punktach można napisać „nie dotyczy”.

Ponadto należy pamiętać o podaniu właściwej nazwy organizacji pozarządowej (dokładnie tej, która jest zapisana w KRS) oraz o podpisie upoważnionych osób (tych, które mają prawo reprezentować organizację – zgodnie z zapisami w KRS i statucie).

W załączniku pod tą wiadomością znajduje się wypełniony wzór oświadczenia o podatku VAT - odpowiedni dla organizacji zwolnionych z podatku VAT.


Jak przestrzegać prawa w NGOjakie przepisy są ważne dla NGO – dowiesz się w serwisie poradnik.ngo.pl.

Projekt „Stołeczne Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych” jest współfinansowany przez Miasto Stołeczne Warszawa.


Źródło: Inf. własna [warszawa.ngo.pl]
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 5 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • fundusze, fundraising, finansowanie
  • księgowość
  • organizacje pozarządowe
  • podatki
  • prawo
  • profesjonalizacja, podnoszenie kwalifikacji
  • VAT