Przejdź do treści głównej

Ułatwienia dla emerytów w przekazywaniu 1% – już za chwilę

autor(ka): oprac. rk, poradnik.ngo.pl
2017-03-08, 06:44
archiwalne
pixabay.com, CC0 Public Domain
Sejm 24 lutego 2017 r. uchwalił ustawę, która umożliwia emerytom i rencistom łatwiejsze przekazywanie 1%. 3 marca senatorowie postanowili zgłosić do ustawy poprawki i Sejm będzie musiał wrócić jeszcze do tej regulacji. Mimo to przepisy mają zadziałać lada moment, czyli już przy rozliczeniach za 2016 rok.

Projekt dotyczący opisanych ułatwień wpłynął do Sejmu w połowie stycznia. Pisaliśmy o tym w informacji: Emerytom łatwiej będzie przekazywać 1% już w 2017.

Ustawa o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy – Kodeks karny skarbowy wprowadzi ułatwienia w przekazywaniu 1% przez świadczeniobiorców ZUS i innych organów rentowych. Zawiera też przepisy usprawniające i upowszechniające elektroniczne rozliczanie się z fiskusem. To ta druga grupa zmian dominuje w nowelizacji.

W trakcie prac sejmowych posłowie zgłaszali poprawki do projektu, jednak same przepisy dotyczące ułatwień dla emerytów i rencistów zachowały swój ogólny kształt. Podobnie zmiany zaproponowane przez senatorów dotyczyły raczej elektronicznej ścieżki rozliczania. Na szybkie wprowadzenie przepisów dla emerytów wciąż czekamy, jednak sam ich kształt jest już właściwie ostateczny. 

Na czym polegają ułatwienia w przekazywaniu 1%

Do tej pory korzystanie przez emerytów i rencistów z możliwości przekazywania 1% postrzegane było jako trudne, ponieważ wymagało od nich samodzielnego rozliczania się z Urzędem Skarbowym. Przyjęta ustawa trudność tę likwiduje.

Świadczeniobiorca (emeryt, rencista) nie będzie musiał sam wyliczać swojego podatku, ani jaką kwotę stanowi jego 1%. Wskaże tylko organizację pożytku (poda KRS) w specjalnym druku (PIT-OP).

PIT z rozliczeniem podatku za emeryta lub rencistę nadal przygotowywać i wysyłać będzie Zakład Ubezpieczeń Społecznych czy inny organ rentowy (tu nic się nie zmienia). PIT-OP będzie więc uzupełnieniem PIT-u wysyłanego przez ZUS. Emeryt nie będzie musiał rozliczać się samodzielnie, chcąc przekazać 1%.

PIT-OP ze wskazaniem organizacji pożytku będzie wysyłany do Urzędu Skarbowego do 30 kwietnia. Można go będzie złożyć w formie papierowej lub elektronicznej.

Sejm sfinalizuje prace nad opisanymi powyżej zmianami na posiedzeniu, które właśnie się rozpoczyna (posiedzenie 8-10 marca 2017 r.). Ostateczny kształt ustawy poznamy więc jeszcze w tym tygodniu.

zobacz:
Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przebieg procesu legislacyjnego, sejm.gov.pl
 


Jak przestrzegać prawa w NGO, jakie przepisy są ważne dla NGO – dowiesz się w serwisie poradnik.ngo.pl.
Informacja własna portalu ngo.pl

Źródło: inf. własna (poradnik.ngo.pl)
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 3 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • 1%
  • 1%
  • fundusze, fundraising, finansowanie
  • organizacje pozarządowe
  • osoby z niepełnosprawnościami
  • pożytek publiczny
  • prawo
  • seniorzy