Przejdź do treści głównej

Ułatwienia dla emerytów w przekazywaniu 1% czekają tylko na podpis prezydenta

autor(ka): oprac. rk, poradnik.ngo.pl
2017-03-10, 13:22
archiwalne
pixabay.com, CC0 Public Domain
Sejm 9 marca 2017 r. przegłosował poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nowelizacja ta umożliwi emerytom i rencistom łatwiejsze przekazywanie 1%. Ustawa czeka teraz na podpis prezydenta i publikację. Przepisy mają zadziałać lada moment, czyli już przy trwających właśnie rozliczeniach (za 2016 rok).

Głosowanie 9 marca zakończyło prace nad projektem, ostatecznie ustalając jego kształt. Ponieważ przepisy mają wejść w życie już zaraz – przy rozliczeniach za 2016 r., można spodziewać się, że podpisanie ustawy i jej opublikowanie nastąpi bardzo szybko.

Ustawa o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy – Kodeks karny skarbowy wprowadzi ułatwienia w przekazywaniu 1% przez świadczeniobiorców ZUS i innych organów rentowych. Zawiera też przepisy usprawniające i upowszechniające elektroniczne rozliczanie się z fiskusem.

Do tej pory korzystanie przez emerytów i rencistów z możliwości przekazywania 1% postrzegane było jako trudne, ponieważ wymagało od nich samodzielnego rozliczania się z Urzędem Skarbowym. Przyjęta ustawa trudność tę likwiduje. Świadczeniobiorca (emeryt, rencista) nie będzie musiał sam wyliczać swojego podatku, ani jaką kwotę stanowi jego 1%. Wskaże tylko organizację pożytku (poda KRS) w specjalnym druku (PIT-OP), a rozliczenia dokona za niego (tak jak do tej pory) organ rentowy.

Więcej o projekcie, oraz o tym, jak emeryci będą przekazywać 1% pisaliśmy w wiadomościach:


zobacz:
Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przebieg procesu legislacyjnego, sejm.gov.pl


Jak przestrzegać prawa w NGO, jakie przepisy są ważne dla NGO – dowiesz się w serwisie poradnik.ngo.pl.
Informacja własna portalu ngo.pl

Źródło: inf. własna (poradnik.ngo.pl)
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 1 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • 1%
  • 1%
  • fundusze, fundraising, finansowanie
  • osoby z niepełnosprawnościami
  • PDOF
  • prawo
  • seniorzy
  • US