Przejdź do treści głównej

Sprawozdanie jednostki mikro dla NGO – zobacz przykład

autor(ka): oprac. red. poradnik.ngo.pl
2017-03-28, 14:46
archiwalne
pixabay.com, CC0 Public Domain
Sprawozdanie jednostki mikro jest najprostszym wzorem sprawozdania finansowego z ustawy o rachunkowości, dostępnym dla organizacji pozarządowych sprawozdających się za 2016 r. W PORADNIK.NGO.PL pokazujemy, jak je prawidłowo wypełnić.

Organizacje pozarządowe miały możliwość stosowania wzoru sprawozdania dla jednostek mikro już od początku 2015 roku (sprawozdając się za 2014). Jednostką mikro może stać się każda organizacja, która nie prowadzi działalności gospodarczej lub za poprzedni rok obrotowy nie przekroczyła co najmniej dwóch z następujących trzech wielkości:

 • 1,5 mln zł – w przypadku wartości ogółu majątku, obliczanego na koniec roku obrotowego i podawanego w bilansie, tzw. sumy aktywów bilansu,
 • 3 mln zł – w przypadku przychodów netto ze sprzedaży towarów i produktów za rok obrotowy,
 • 10 osób – w przypadku średniorocznego zatrudnienia w przeliczeniu na pełne etaty.

Co należało zrobić, by stać się jednostką mikro? Organizacja musiała podjąć formalną decyzję, że staje się jednostką mikro w trybie określonym w statucie, np. uchwałą zarządu. Decyzję o tym, że będą sprawozdawały się jak jednostki mikro za 2016 r. organizacje pozarządowe podejmowały więc jeszcze w 2016 r. (na jego początku).

Dla tych, którzy wybrali wzór sprawozdania finansowego dla jednostek mikro – wzór z załącznika 4 do ustawy o rachunkowości – przygotowaliśmy PRZYKŁAD pomagający prawidłowo przygotować sprawozdanie.

Sprawozdanie jednostki mikro. Przykład z opisem


Opisywane tu sprawozdanie dla jednostek mikro będzie wykorzystywane przez organizacje pozarządowe po raz ostatni właśnie teraz – przy sprawozdawaniu się za 2016 r.

Przy sprawozdaniach za rok 2017 stosowany będzie już nowy wzór sprawozdania z ustawy o rachunkowości, który opisaliśmy w informacji Organizacje mają swój wzór sprawozdania. Nie próbujcie stosować tego wzoru przy sprawozdaniach za 2016 r.!

PAMIĘTAJ O TERMINACH!
Kiedy organizacja pozarządowa wysyła sprawozdania w 2017 r. [infografika]

zobacz też:
Zbliża się koniec marca – musisz mieć sprawozdanie finansowe!


Jak przestrzegać prawa w NGO, jakie przepisy są ważne dla NGO – dowiesz się w serwisie poradnik.ngo.pl.
poradnik.ngo.pl - informacje i porady. Odwiedź już dziś!

Źródło: inf. własna (poradnik.ngo.pl)
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 5 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

 • księgowanie
 • księgowość
 • obowiązki
 • organizacje pozarządowe
 • prawo
 • sprawozdania
 • władze organizacji
 • zarządzanie