Przejdź do treści głównej

Zapytaj prawnika… Kto w NGO odpowiada za projekt

archiwalne
pixabay.com, CC0 Public Domain
Organizacje pozarządowe realizują projekty z funduszy publicznych, środków europejskich, za pieniądze prywatnych grantodawców. Zdarza się, że w projekcie coś pójdzie nie tak, jak zaplanowano. Kogo będzie ścigał sponsor? Czy prezes zapłaci za błędy z własnej kieszeni? Przeczytaj wyjaśnienia kancelarii CMS Cameron Mc Kenna w ramach cyklu ngo.pl i Centrum Pro Bono!

PRZYPOMINAMY
Redakcja ngo.pl czeka do 12 kwietnia 2017 r. na pytania w ramach 3 edycji cyklu Zapytaj prawnika... Opisany problem z zakresu odpowiedzialności zarządu przyślij na adres: . W tytule maila wpisz "ODPOWIEDZIALNOŚĆ". Więcej zobacz: "Zadaj pytanie o odpowiedzialność zarządu".


PYTANIE ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ

Jesteśmy małą fundacją w zasadzie nie posiadającą majątku (parę komputerów i kserokopiarka). Nie prowadzimy działalności gospodarczej. Realizujemy projekt finansowany ze środków UE. Jeśli powstaną koszty niekwalifikowalne i nie będziemy mieli pieniędzy na koncie fundacji, to czy Fundacja będzie odpowiadać swoim majątkiem, czy też członkowie zarządu odpowiadają majątkiem osobistym?

Mariusz Minkiewicz, Katarzyna Kucharczyk ODPOWIEDŹ KANCELARII CMS CAMERON MC KENNA

Odpowiedzialność fundacji wobec osób trzecich

Jeśli chodzi o odpowiedzialność cywilną wobec osób trzecich za ważnie zaciągnięte w imieniu fundacji zobowiązania (np. związane z koniecznością poniesienia kosztów niekwalifikowanych), odpowiedzialność ponosi sama fundacja własnym majątkiem jako podmiot posiadający odrębną osobowość prawną (art. 7 ust. 2 ustawy o fundacjach).


Zarząd co do zasady nie odpowiada wobec osób trzecich za zobowiązania fundacji, chyba że członkowie zarządu np. osobiście poręczyli za długi fundacji.

Zarząd mógłby natomiast ponosić odpowiedzialność odszkodowawczą swoim majątkiem osobistym (zarówno wobec osób trzecich, jak i wobec fundacji) za własne zawinione działania. Dotyczy to w szczególności przypadku niezgłoszenia przez zarząd na czas wniosku o upadłość fundacji prowadzącej działalność gospodarczą (art. 21 ust. 3 prawa upadłościowego).

zobacz: Członkowie zarządu ogłaszają upadłość organizacji

Ważna też umowa o dofinansowanie

Jeśli chodzi o ewentualną odpowiedzialność za zwrot pobranego dofinansowania ze środków Unii Europejskiej zasady odpowiedzialności mogą zależeć też od okoliczności związanych z konkretnym projektem, tj.:

  • od tego, z jakiego programu unijnego pochodziły środki, oraz
  • od treści umowy o dofinansowanie oraz dokumentów jej towarzyszących.

zobacz też: Odpowiedzialność władz w PORADNIK.NGO.PL

„Zapytaj prawnika o…” to skierowana do organizacji pozarządowych akcja portalu ngo.pl prowadzona we współpracy z Centrum Pro Bono i renomowanymi kancelariami prawniczymi. Organizacje opisują swój problem, a prawnicy udzielają informacji, jak należy postąpić w takiej sprawie.

PRZYPOMINAMY: Redakcja ngo.pl czeka do 12 kwietnia 2017 r. na pytania. Opisany problem z zakresu odpowiedzialności zarządu przyślij na adres: . W tytule maila wpisz "ODPOWIEDZIALNOŚĆ". Więcej zobacz: "Zadaj pytanie o odpowiedzialność zarządu".

 


Centrum Pro Bono

Program Centrum Pro Bono jest realizowany przez Fundację Uniwersyteckich Poradni Prawnych od 2007 roku. Inicjatywa Centrum Pro Bono zaspokaja rosnącą potrzebę pomocy prawnej pro bono na rzecz organizacji III sektora. Głównym obszarem działalności Centrum Pro Bono jest pośredniczenie pomiędzy organizacjami pozarządowymi poszukującymi wsparcia prawnego, a prawnikami, chętnymi do świadczenia pomocy prawnej pro bono. Dodatkowo, ścisła współpraca z kancelariami prawnymi i najlepszymi ekspertami w swoich dziedzinach pozwala nam podejmować wyzwania w postaci różnych projektów edukacyjnych i szkoleniowych skierowanych do organizacji non-profit. Obecnie z Centrum Pro Bono współpracuje 30 kancelarii z całej Polski.

Więcej informacji: http://www.centrumprobono.pl/

CMS Cameron Mc Kenna

CMS jest cieszącą się uznaniem międzynarodową kancelarią prawniczą świadczącą kompleksowe doradztwo prawne i podatkowe na rzecz przedsiębiorstw, instytucji finansowych oraz organów administracji. Jesteśmy jedną z największych i najbardziej doświadczonych międzynarodowych kancelarii w Polsce – działamy na polskim rynku od ponad 20 lat. W biurach CMS w Warszawie i w Poznaniu pracuje 140 prawników, którzy doradzają klientom działającym we wszystkich kluczowych sektorach gospodarki. CMS na świecie zatrudnia ponad 6.000 pracowników w 59 miastach w 38 krajach.

Kancelaria od lat angażuje się w działania pro bono wspierając między innymi: Program Spraw Precedensowych oraz Program „Artykuł 32” dotyczący walki z dyskryminacją Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Fundację Krystyny Jandy Na Rzecz Kultury oraz Fundację Między Niebem a Ziemią.


Jak przestrzegać prawa w NGO, jakie przepisy są ważne dla NGO – dowiesz się w serwisie poradnik.ngo.pl.
Informacja własna portalu ngo.pl

Źródło: inf. własna (poradnik.ngo.pl)
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 1 3

Skomentuj

KOMENTARZE

  • A weksel ? ~Małgorzata 18.09.2017, 03:38 Przecież członkowie władz uwidocznieni w KRS podpisują do każdego projektu weksel in blanco. Czy stanowi on poręczenie osobiste czy instytucjonalne ? ODPOWIEDZ
  • A odpowiedzialność z Ordynacji Podatkowej ~Przemysław Żak 18.09.2017, 09:14 Fajnie i sprawnie ale nie zwrócono uwagi, że środki unijne do zwrotu - będą mogły być najczęściej potraktowane jako pozabudżetowe należności - które  na gruncie Ordynacji są objęte znanym art. 116a w zw. z 116 w stosunku do organizacji pozarządowychm nawet gdy nie mają działalności gospodarczej. W efekcie - tak członkowie zarządu z dużym prawdopodobieństwem znajdą się ze swoim majątkiem osobistym na końcu tego łańcucha odpowiedzialności za publicznoprawne zadłużenie fundacji, którego nie będzie w stanie spłacić. ODPOWIEDZ

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • organizacje pozarządowe
  • prawo
  • władze organizacji
  • zarządzanie
  • zarządzanie