Przejdź do treści głównej

Ustawa o RIO wraca do Sejmu

autor(ka): dobr
2017-07-17, 14:49
archiwalne
Kancelaria Prezydenta RP. Fot. Tomasz Kaczor, ngo.pl
Prezydent zawetował nowelizację ustawy o Regionalnych Izbach Obrachunkowych. Zdaniem prezydenta nowe przepisy nadmiernie ingerują w działalność samorządu. Nowela wraca do Sejmu.

W uzasadnieniu odmowy podpisania nowelizacji ustawy o Regionalnych Izbach Obrachunkowych prezydent Andrzej Duda zwrócił uwagę przede wszystkim na wprowadzoną możliwość natychmiastowego odwołania wójta (burmistrza albo prezydenta miasta), rozwiązania zarządu powiatu lub województwa, jak też możliwości natychmiastowego zawieszenia organów poszczególnych jednostek samorządu terytorialnego, w tym rady gminy, rady powiatu i sejmiku województwa, w związku z negatywną opinią regionalnej izby obrachunkowej w sprawie programu postępowania naprawczego.

"Istnieje wątpliwość, czy proponowany tryb odwołania albo zawieszenia organu jednostki samorządowej, w połączeniu z rozszerzeniem o kryterium gospodarności przedmiotowego zakresu kontroli spraw finansowych samorządu, nie stanowi nadmiernej ingerencji w samodzielność jednostek samorządu terytorialnego" – zauważono w komunikacie Kancelarii Prezydenta.

Obecnie negatywna opinia RIO do programu postępowania naprawczego powoduje jedynie, że samorząd nie może samodzielnie uchwalić budżetu. W takich przypadkach budżet ustala regionalna izba obrachunkowa.

Odmowa podpisania ustawy przez prezydenta oznacza, że trafia ona do Sejmu do ponownego rozpatrzenia. Sejm odrzuca weto prezydenta większością trzech piątych głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Więcej o nowelizowanej ustawie o RIO czytaj: RIO zbada, czy dotacje dla NGO są rzetelne

 


Więcej informacji, jak przestrzegać prawa w NGO, jakie przepisy są ważne dla NGO – znajdziesz w serwisie poradnik.ngo.pl.
Jak przestrzegać prawa w NGO, jakie przepisy są ważne dla NGO – dowiesz się w serwisie poradnik.ngo.pl.
poradnik.ngo.pl - informacje i porady. Odwiedź już dziś!

Źródło: inf. własna ngo.pl
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 2 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • organizacje pozarządowe
  • prawo
  • współpraca z administracją