Przejdź do treści głównej

Czy można uwzględnić wkład rzeczowy od partnerów w ofercie realizacji zadania publicznego? Pełnomocnik wyjaśnia

autor(ka): Ewa Kolankiewicz dla warszawa.ngo.pl
2017-08-10, 02:29
(fot. LoboStudioHamburg; pixaby)
NGO pożyczy od zaprzyjaźnionej organizacji dwa rzutniki na szkolenie, a od domu kultury salę. Czy rzutnik i sala mogą być uwzględnione jako wkład własny rzeczowy tej organizacji w ofercie na przeprowadzenie tego szkolenia? Dla serwisu warszawa.ngo.pl wyjaśnia to Pani Pełnomocnik Prezydenta m.st. Warszawy ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi.

Pytanie organizacji pozarządowej:

Od września 2016 roku obowiązuje nowy formularz oferty (wniosku) realizacji zadania publicznego, finansowanego ze środków samorządowych. W formularzu oferty można uwzględnić wkład rzeczowy – w dwóch miejscach: w kosztorysie zadania (projektu) oraz w polu opisowym. Ta zasada jest jasna, jeśli NGO uwzględnia coś, czego jest właścicielem. Jak to wygląda, gdy ktoś pomaga jako partner w realizacji zadania (projektu)?

Czy można uwzględniać w składanej ofercie na realizację zadania publicznego wkład rzeczowy partnera zadania publicznego? Konkretnie mogłaby to być tak sytuacja: instytucja miejska lub inna organizacja pozarządowa użyczy lub przekaże bezpłatnie sprzęt, lokal, rekwizyty, instrumenty, materiały, narzędzia potrzebne do realizacji zadania.

Jeśli taki wkład rzeczowy można uwzględnić w ofercie realizacji zadania (wniosku), to czy można to oszacować kwotowo i wpisać w kosztorys zadania? Czy tez należy to pozostawić tylko w polu opisowym?

Pełnomocniczka Prezydent m.st. Warszawy ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi, Ewa Kolankiewicz, wyjaśnia:

Istnieje możliwość uwzględnienia wkładu rzeczowego partnera w składanej ofercie realizacji zadania publicznego. Wkład rzeczowy podlega wtedy oszacowaniu przez NGO – oferenta. 

Jednakże przy okazji wyceny wkładów rzeczowych innych podmiotów (tj. niebędących własnością NGO – oferenta) należy pamiętać, że darowizna czy użyczenie mogą rodzić skutki podatkowe. Interpretacje izb skarbowych w tej sprawie nie są jednolite. Wskazanie przez NGO – oferenta, że wykorzystuje do realizacji zadania zasoby innego podmiotu o konkretnie podanej wartości pieniężnej może wywoływać konsekwencje, o których mowa w przepisach o podatku dochodowym lub w ustawie o podatku od towarów i usług – ustawie o VAT.

Dlatego wkład rzeczowy instytucji lub innego podmiotu lepiej opisywać w części merytorycznej zadania (pole IV 13 i/lub opis działań w polu IV 6), wskazując ich udział w realizacji zadania – bez wyceny w tabeli kosztorysowej (IV 8, 9).

Cykl Pełnomocniczka wyjaśnia ma na celu udzielenie odpowiedzi na pytania zadawane przez organizacje pozarządowe. Przygotowuje go Ewa Kolankiewicz, Pełnomocniczka Prezydent m.st. Warszawy ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi.

Masz pytanie związane z działalnością organizacji pozarządowych? Wyślij je na adres: .


Szukasz informacji i porad dotyczących NGO? Masz problem z prowadzeniem NGO? Potrzebujesz pomocy prawnej?
Zadaj pytanie: http://poradnik.ngo.pl/zapytaj.


Poznaj ofertę SCWO: warszawa.ngo.pl/scwoŹródło: inf. własna [warszawa.ngo.pl]
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 1

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • dotacje
  • fundusze, fundraising, finansowanie
  • organizacje pozarządowe
  • profesjonalizacja, podnoszenie kwalifikacji
  • wniosek
  • wspieranie organizacji
  • współpraca z administracją