Przejdź do treści głównej

Czy odsetki kursowe można rozliczyć jako wkład własny w projekcie? Sprawdź - Pełnomocnik wyjaśnia

autor(ka): Ewa Kolankiewicz dla warszawa.ngo.pl
2017-10-09, 01:57
archiwalne
Fot. NikolayFrolochkin (pixabay)
NGO do realizacji zadania publicznego zatrudnia cudzoziemca i wypłaca mu wynagrodzenie w obcej walucie. Organizacja ponosi przy tym koszty odsetek kursowych naliczanych przez bank. Czy odsetki te mogą być rozliczane jako wkład własny? Dla serwisu warszawa.ngo.pl wyjaśnia to Pani Pełnomocnik Prezydenta m.st. Warszawy ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi.

Pytanie organizacji pozarządowej

Gdy organizacja współpracuje z cudzoziemcem przy realizacji zadania publicznego, ponosi koszt odsetek kursowych. Wynika to stąd, że wynagrodzenie cudzoziemca jest przeliczane ze złotówek po kursie NBP, obowiązującym na dzień przed wystawieniem rachunku. Przelew jest natomiast rozliczany po kursie banku, który dokonuje przelewu. Ten kurs jest inny. W rezultacie z konta organizacji pozarządowej ściągane są 524 zł, ale na rachunku wystawianym przez cudzoziemca widnieje kwota 500 zł. Czy naliczane przez bank odsetki kursowe mogą być rozliczane jako wkład własny, np. w pozycji „wynagrodzenia"?

Pełnomocniczka Prezydent m.st. Warszawy ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi, Ewa Kolankiewicz, wyjaśnia:

Pokrywanie różnic w przeliczaniu kursów walut jest bez wątpienia kosztem dla organizacji. Sposób rozliczenia tych kosztów zależy od ich wysokości.

Po pierwsze, można je rozliczyć w granicach dopuszczonej w umowie 10-procentowej różnicy wartości pozycji z kosztorysu. W omawianym przypadku pozycja „wynagrodzenia” byłaby rozliczona rachunkiem oraz wyciągiem z rachunku bankowego, z którego wynikałoby naliczenie dodatkowego kosztu.

Po drugie, jeżeli koszt przewalutowania przewyższa 10%, wówczas rozliczenie będzie dopuszczalne jedynie w przypadku, gdy umowa i kosztorys zawierają odrębną pozycję „przewalutowanie". Wówczas możliwe jest wskazanie tych kosztów jako wkładu własnego organizacji.

Cykl Pełnomocniczka wyjaśnia ma na celu udzielenie odpowiedzi na pytania zadawane przez organizacje pozarządowe. Przygotowuje go Ewa Kolankiewicz, Pełnomocniczka Prezydent m.st. Warszawy ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi.

Masz pytanie związane z działalnością organizacji pozarządowych? Wyślij je na adres: .Poznaj ofertę SCWO: warszawa.ngo.pl/scwoŹródło: inf. własna [warszawa.ngo.pl]
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • dotacje
  • organizacje pozarządowe
  • profesjonalizacja, podnoszenie kwalifikacji
  • wniosek
  • współpraca z administracją