Przejdź do treści głównej

Prawnicy o prawie pracy w NGO

autor(ka): oprac. red. poradnik.ngo.pl
2017-09-01, 06:04
Czy wiesz, jak udziela się urlopu pracownikowi niepełnoetatowemu? A może chcesz ukarać swojego podwładnego i masz wątpliwości, czy możesz? To tylko niektóre zagadnienia z prawa pracy, które przybliżaliśmy organizacjom pozarządowych w ramach cyklu „Zapytaj prawnika…”. Teraz wszystkie odpowiedzi z cyklu w jednym miejscu w PORADNIK.NGO.PL!

nowe w PORADNIK.NGO.PL
Zapytaj prawnika... O prawo pracy


Z badań wynika, że stale z pomocy pracowników lub współpracowników korzysta trochę więcej niż jedna trzecia NGO. Organizacje pozarządowe nie są więc znaczącym pracodawcą. Znaczącym nie, ale jednak są. Mają pracowników i współpracowników. Muszą więc przestrzegać kodeksu pracy i innych regulacji związanych z dawaniem zatrudnienia. Nie jest tak, że działalność społeczna usprawiedliwia lekkie traktowanie prawa pracy i nieprzestrzeganie praw pracowniczych. 

Dlaczego księgowego lepiej nie zatrudniać w organizacji pozarządowej w ramach umowy o dzieło. Prowadzenie księgowości, czy koordynacja projektu – zmierzają do zapewnienia zamawiającemu usług, a nie osiągnięcia zindywidualizowanego rezultatu. W związku z tym, w zależności od okoliczności związanych z wykonywaniem tych czynności, mogą one stanowić przedmiot umowy o świadczenie usług (do której stosuje się przepisy o umowie zlecenia) lub umowy o pracę, a nie umowy o dzieło.

Księgowa, księgowy… No właśnie. Zdaje się, że z samej nazwy wiadomo, co ma robić? Czy w związku z tym możemy zrezygnować z określenia zakresu obowiązków osoby, która „robi nam księgowość”? Możemy. Kiedy z nazwy stanowiska w sposób dostateczny wynika, jaki jest zakres obowiązków pracownika, przekazywanie odrębnej informacji z opisem obowiązków nie jest konieczne.   

Tak przedstawiają się przykładowe zagadnienia w cyklu „Zapytaj prawnika… o prawo pracy”. Wszystkie publikowane na przełomie 2016 i 2017 r. artykuły z tego cyklu zebraliśmy w jednym miejscu w PORADNIK.NGO.PL. Zapraszamy!
 

Cykl „Zapytaj prawnika…” przygotowany został przez portal ngo.pl we współpracy z Centrum Pro Bono. W cyklu odpowiadaliśmy na pytania organizacji pozarządowych z różnych dziedzin prawa. NGO opisywały swoje problemy, a prawnicy z wybranych kancelarii udzielali informacji, na podstawie których powstawały potem artykuły.

Na pytania z zakresu prawa pracy odpowiadała kancelaria Wardyński i Wspólnicy.

nowe w PORADNIK.NGO.PL
Zapytaj prawnika... O prawo pracy

 

zobacz cały dział ZATRUDNIANIE (pracownicy, współpracownicy, podróże, urlopy) w poradnik.ngo.pl.


Jak przestrzegać prawa w NGO, jakie przepisy są ważne dla NGO – dowiesz się w serwisie poradnik.ngo.pl.
Informacja własna portalu ngo.pl

Źródło: inf. własna (poradnik.ngo.pl)
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 2 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

 • kadry, zespół, zatrudnienie
 • organizacje pozarządowe
 • pracownicy organizacji
 • prawo
 • umowa o dzieło
 • umowa o pracę
 • umowa zlecenie
 • umowy
 • urlopy
 • władze organizacji
 • zarządzanie
 • zarządzanie