Przejdź do treści głównej

Komisja odrzuca poprawki. Instytut Wolności o krok od przyjęcia [aktualizowane]

autor(ka): oprac. rk, poradnik.ngo.pl
2017-09-14, 14:30
Sejm RP. Fot. Tomasz Kaczor, ngo.pl
Projekt ustawy o Narodowym Instytucie Wolności już wkrótce wyjdzie z Sejmu. Posłowie nieco zmienili projekt, ignorując jednak postulaty uczestniczących w pracach przedstawicieli organizacji pozarządowych.

14 września 2017 r. Komisja Polityki Społecznej i Rodziny pracowała nad projektem ustawy o Narodowym Instytucie Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Działo się to tuż po tym, jak na etapie drugiego czytania do projektu zgłoszono poprawki (zobacz: relację z II czytania na posiedzeniu Sejmu).

Na początek Komisja pochyliła się nad wnioskiem o odrzucenie projektu w całości. Wniosek nie przeszedł. 

Następnie posłowie odrzucili niemal wszystkie poprawki zgłaszane do rządowego projektu przez posłów opozycji (w sumie 39 poprawek). Poprawki te były w dużej części inspirowane uwagami przedstawicieli organizacji pozarządowych, uczestniczących w pracach Komisji. Nie odbyła się dyskusja nad zgłaszanymi propozycjami zmian w projekcie (przeprowadzono tylko głosowania).

Na opisywanym etapie zarekomendowano pozytywnie dwie poprawki. Jedną wniesioną przez posłów PO (poprawka 14 - zmiana w art. 10.) i jedną wniesioną przez posłów Prawa i Sprawiedliwości (poprawka 38 - dodany nowy artykuł po artykule 52.). 

Projekt wyszedł teraz z Komisji i trafi do trzeciego czytania. Jest prawdopodobne, że głosowanie w sprawie projektu odbędzie się jeszcze w piątek, 15 września. Podczas ostatniego czytania posłowie będą głosowali nad poprawkami (omówione tu głosowanie na Komisji dotyczy tylko tego, czy rekomendować przedstawione poprawki, natomiast Komisja nie ma formalnie głosu decydującego). Następnie będzie przeprowadzone głosowanie nad przyjęciem całego projektu, które zakończy prace w Sejmie. Wtedy ustawa zostanie skierowana do Senatu.
 

Dlaczego projekt ustawy o NIW-CRSO jest ważny?

Projekt ustawy o Narodowym Instytucie Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego proponuje stworzenie nowej instytucji, która stanie się najważniejszym podmiotem dla NGO w Polsce. Będzie zarządzała środkami dla organizacji pozarządowych, na początku Funduszem Inicjatyw Obywatelskich oraz nowym funduszem zasilanym opłatami z hazardu. Instytut – Centrum ma również tworzyć i realizować programy rozwoju społeczeństwa obywatelskiego. 

zobacz ostatnie OPINIE NA TEMAT NIW-CRSO

 


Projekt ustawy o Narodowym Instytucie Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego trafił do Sejmu na początku lipca 2017 r. 12 lipca rozpoczęło się jego pierwsze czytanie. Na kolejnym posiedzeniu (ostatnim przed wakacjami w 2017 r.) posłowie skierowali projekt do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Rządowy projekt ustawy o Narodowym Instytucie Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, druk nr 1713, przebieg procesu legislacyjnego, sejm.gov.pl

 


Jak przestrzegać prawa w NGO, jakie przepisy są ważne dla NGO – dowiesz się w serwisie poradnik.ngo.pl.
Informacja własna portalu ngo.pl

Źródło: inf. własna (poradnik.ngo.pl)
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 2 0

Skomentuj

KOMENTARZE

  • Wniosłem poprawki ~Wojciech Jachimowicz RDPP 15.09.2017, 10:11 Wnosiłem poprawki do projektu i zostały wprowadzone jeszcze na etapie konsultacji. Tak więc można było mieć wpływ na treść Ustawy.W ODPOWIEDZ

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • dialog społeczny, społeczeństwo obywatelskie
  • fundusze, fundraising, finansowanie
  • organizacje pozarządowe
  • pożytek publiczny
  • prawo
  • społeczeństwo obywatelskie
  • społecznicy
  • władze organizacji
  • współpraca z administracją