Przejdź do treści głównej

Zadaj pytanie o kontrolę w organizacji pozarządowej

autor(ka): oprac. red. poradnik.ngo.pl
2017-10-23, 07:33
pixabay.com, CC0 Public Domain, Clker-Free-Vector-Images
9 rano. Siedziba organizacji pozarządowej. Pijemy kawę przed rozpoczęciem pracy. Dzwonek do drzwi. – Dzień dobry! Urząd Skarbowy. Przyszliśmy na kontrolę… Taka sytuacja prędzej czy później przydarzy się każdej NGO. Chcemy się do tego lepiej przygotować i rozpoczynamy kolejną odsłonę cyklu „Zapytaj prawnika o…”.

ZAPYTAJ PRAWNIKA… O KONTROLĘ W ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ

Do 27 października 2017 r. można przesyłać pytania dotyczące kontroli w organizacji pozarządowej. Nie chodzi jednak o kontrolę wewnętrzną, czyli o komisje rewizyjne, rady nadzorcze i inne organy oraz ich działania w ramach macierzystych organizacji. Nie chodzi też o sytuacje, kiedy NGO samo decyduje, że ktoś powinien sprawdzić jej pracę – i np. zamawia audyt.  

Zbieramy pytania o kontrole, prowadzone w NGO przez zewnętrzne instytucje takie jak:

 • Państwowa Inspekcja Pracy
 • Kontrola podatkowa
 • Kontrola celno-skarbowa 
 • Najwyższa Izba Kontroli
 • Regionalna Izba Obrachunkowa
 • Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych
 • Generalny Inspektor Informacji Finansowej
 • Zakład Ubezpieczeń Społecznych
   

GDZIE WYSŁAĆ PYTANIE?

Opisany problem z zakresu kontroli w organizacji pozarządowej przyślij na adres: . W tytule maila wpisz "KONTROLA".

Na pytania redakcja ngo.pl czeka do 27 października 2017 r.

Redakcja będzie na bieżąco przekazywać pytania do wybranych kancelarii prawnych. 

Odpowiedzi prawników odeślemy pytającej organizacji. Samo rozwiązanie problemu, wskazane przez kancelarię, posłuży redakcji do opracowania materiału poradniczego, który zostanie opublikowany na ngo.pl (z zachowaniem całkowitej poufności czyli bez szczegółów pozwalających na zidentyfikowanie autora pytania i organizacji, której problem dotyczy). Dzięki temu Twoje doświadczenie może pomóc innym w rozwiązywaniu problemów związanych z kontrolą w organizacji pozarządowej.

Ważne!

 1. Prosimy o przysyłanie pytań z zakresu podanego wyżej. Pytania wykraczające poza opisany zakres nie będą przekazywane do kancelarii.
   
 2. Redakcja ngo.pl zastrzega sobie prawo do wstępnej selekcji pytań.
   
 3. Akcja dotyczy wyłącznie organizacji pozarządowych; pytania od innych podmiotów nie będą rozpatrywane.
   
 4. Kancelarie mają ok. 14 dni na udzielenie odpowiedzi oraz zastrzegają sobie prawo do wybrania pytań, na które udzielą odpowiedzi. W szczególności dotyczy to sytuacji, w których udzielenie odpowiedzi nie będzie możliwe z uwagi na niewystarczające informacje dotyczące stanu faktycznego.
   

„Zapytaj prawnika o…” to skierowana do organizacji pozarządowych akcja portalu ngo.pl prowadzona we współpracy z Centrum Pro Bono i renomowanymi kancelariami prawniczymi. Organizacje opisują swój problem, a prawnicy udzielają informacji, jak należy postąpić w takiej sprawie.

ZOBACZ PYTANIA I ODPOWIEDZI z wcześniejszych odsłon cyklu.

 


Centrum Pro Bono

Program Centrum Pro Bono jest realizowany przez Fundację Uniwersyteckich Poradni Prawnych od 2007 roku. Inicjatywa Centrum Pro Bono zaspokaja rosnącą potrzebę pomocy prawnej pro bono na rzecz organizacji III sektora. Głównym obszarem działalności Centrum Pro Bono jest pośredniczenie pomiędzy organizacjami pozarządowymi poszukującymi wsparcia prawnego, a prawnikami, chętnymi do świadczenia pomocy prawnej pro bono. Dodatkowo, ścisła współpraca z kancelariami prawnymi i najlepszymi ekspertami w swoich dziedzinach pozwala nam podejmować wyzwania w postaci różnych projektów edukacyjnych i szkoleniowych skierowanych do organizacji non-profit. Obecnie z Centrum Pro Bono współpracuje 30 kancelarii z całej Polski.

Więcej informacji: http://www.centrumprobono.pl/
 


Jak przestrzegać prawa w NGO, jakie przepisy są ważne dla NGO – dowiesz się w serwisie poradnik.ngo.pl.


Poznaj ofertę SCWO: warszawa.ngo.pl/scwoŹródło: inf. własna (poradnik.ngo.pl)
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 6 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

 • jawność
 • kontrola
 • nadzór
 • organizacje pozarządowe
 • pracownicy organizacji
 • prawo
 • władze organizacji