Przejdź do treści głównej

Co, gdy organizacja nie ma pieniędzy na zwrot dotacji? Sprawdź - Pełnomocnik wyjaśnia

autor(ka): Ewa Kolankiewicz dla warszawa.ngo.pl
2017-11-08, 05:12
(fot. pixaby)
Organizacja pozarządowa źle wydała dotację. Urząd – po wyjaśnieniach i przeprowadzeniu kontroli – zażądał zwrotu dotacji. Jednak organizacja nie ma już żadnych środków. Co się dzieje w takim przypadku? Dla serwisu warszawa.ngo.pl wyjaśnia to Pani Pełnomocnik Prezydenta m.st. Warszawy ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi.

Pytanie organizacji pozarządowej

Urząd przeprowadził w naszej organizacji kontrolę i uznał, że nieprawidłowo wydaliśmy dotację. Stwierdził, że musimy zwrócić tę dotację. Wszczęte zostało postępowanie administracyjne. Nasza organizacja nie dysponuje kwotą, którą musiałaby zwrócić. Co się dzieje w takim przypadku?

Pełnomocniczka Prezydent m.st. Warszawy ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi, Ewa Kolankiewicz, wyjaśnia:

Jeśli – po przeprowadzeniu kontroli i wyjaśnieniach – urząd utwierdzi się w przekonaniu, że organizacja nieprawidłowo wydała dotację publiczną, wszczyna postępowanie administracyjne (przestrzegając zapisów kodeksu postępowania administracyjnego – KPA).

Na każdym etapie tego postępowania mogą pojawić się dowody (dokumenty) świadczące na korzyść NGO. Gdy się tak nie stanie, urząd wydaje decyzję administracyjną, w której żąda od organizacji zwrotu dotacji. Od tej decyzji organizacji przysługuje odwołanie.

Gdy decyzja zostaje podtrzymana, a NGO nadal nie dokonuje zwrotu części lub całości udzielonej dotacji – urzędnik tworzy tytuł wykonawczy (czyli dokument urzędowy stwierdzający istnienie i zakres nadającego się do egzekucji roszczenia wierzyciela i odpowiadającego mu obowiązku dłużnika) i przesyła go do biura, podlegającego Skarbnikowi m.st. Warszawy, celem dalszej egzekucji roszczeń.

Zgodnie z prawem za zobowiązania organizacji odpowiadają członkowie zarządu. Procedura jest przewidziana w przepisach różnych ustaw, np. ustawy o rachunkowości, kodeksu karno-skarbowego, ordynacji podatkowej czy kodeksu cywilnego, a także w statutach organizacji. Postępowanie samorządu w tej kwestii nie jest odmienne, jednak każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie i nie ma tu reguły ani zwyczaju. Czasami miasto umarza dług.

 

Cykl Pełnomocniczka wyjaśnia ma na celu udzielenie odpowiedzi na pytania zadawane przez organizacje pozarządowe. Przygotowuje go Ewa Kolankiewicz, Pełnomocnik Prezydenta m.st. Warszawy ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi.

 

Masz pytanie związane z działalnością organizacji pozarządowych? Wyślij je na adres: .

 


Szukasz informacji i porad dotyczących NGO? Masz problem z prowadzeniem NGO? Potrzebujesz pomocy prawnej? Zadaj pytanie: http://poradnik.ngo.pl/zapytaj.Poznaj ofertę SCWO: warszawa.ngo.pl/scwoŹródło: inf. własna [warszawa.ngo.pl]
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 1 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • dotacje
  • kontrola
  • organizacje pozarządowe
  • pracownicy organizacji
  • władze organizacji
  • współpraca z administracją