Przejdź do treści głównej

Jednolity plik kontrolny w NGO – jeszcze powszechniejszy od 1 stycznia

autor(ka): oprac. red. poradnik.ngo.pl
2017-11-17, 06:33
Kolejny raz przypominamy o jednolitym pliku kontrolnym. JPK zaczął straszyć w połowie 2016 r. Wtedy obowiązki z nim związane objęły duże podmioty. Nie było wśród nich zbyt wielu NGO, ale z czasem i one musiały oswoić się z JPK. Następna grupa zostanie obciążona tym obowiązkiem już wkrótce.

W prasie i internecie znów liczne przypomnienia o jednolitym pliku kontrolnym. Dlaczego? 1 stycznia 2018 r. obowiązkiem tym objęta zostanie kolejna grupa. I dotyczy to również organizacji pozarządowych. Ostatecznie 1 stycznia 2018 r. wszystkie, które są czynnymi płatnikami VAT, muszą stosować JPK.

Organizacje pozarządowe, które wcześniej nie obejmował ten obowiązek, mają więc na przygotowanie półtora miesiąca. Informacje dla nich zebraliśmy w dziale KSIĘGOWOŚĆ I FINANSE w poradnik.ngo.pl


Jednolity plik kontrolny wprowadzany jest stopniowo od 1 lipca 2016 r. O tym, czy i kiedy dany podmiot (przedsiębiorca, organizacja pozarządowa, instytucja kultury, szkoła) musi spełniać obowiązki związane z JPK, decyduje wielkość podmiotu, rodzaj prowadzonej księgowości, a także to, czy jest, czy nie jest czynnym płatnikiem podatku VAT.

Co to jest jednolity plik kontrolny?

Jednolity plik kontrolny to sposób na komunikowanie się z administracją skarbową. Wcześniej służył do tego głównie papier. Ale skoro od lat firmy stosują do księgowania coraz bardziej rozbudowane i zbierające coraz większą ilość informacji programy komputerowe, urzędy postanowiły to wykorzystać. JPK umożliwia więc państwu łatwy wgląd do naszej księgowości. 

Księgowość w programach komputerowych

Zastanawiając się, czy organizację pozarządową dotyczą przepisy o JPK, w pierwszej kolejności skupmy się na formie prowadzenia księgowości („ksiąg podatkowych”). 

Jeśli księgowość prowadzimy z wykorzystaniem specjalistycznego programu komputerowego (nawet jeśli będzie to program bezpłatny) – obowiązek nas DOTYCZY. Za specjalistyczny program może być uznany nawet arkusz w excelu, jeśli został przystosowany do prowadzenia księgowości (zobacz wyjaśnienia Ministerstwa Finansów - pyt. 16). 

EWIDENCJA VAT tylko w komputerze
Od 1 stycznia 2018 r. obowiązek prowadzenia ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3 ustawy o VAT, w formie elektronicznej przy użyciu programów komputerowych zostanie nałożony na wszystkich podatników VAT. Z tego wynika, że również obowiązek przekazywania comiesięcznego JPK-VAT dotyczy od 1 stycznia 2018 r. wszystkich czynnych płatników podatku VAT.


Jeśli NGO prowadzi księgowość na papierze – obowiązek związany z JPK jej nie dotyczy. Chodzi jednak tylko o obowiązek przekazywania JPK na żądanie (zobacz poniżej). Jak przed chwilą napisaliśmy, forma prowadzenia księgowości nie ma znaczenia w przypadku VAT, bo od 1 stycznia 2018 r. ewidencja VAT musi być elektroniczna. 

Na czym polega obowiązek

JPK to sposób przekazywania informacji organom skarbowym. Te informacje przekazujemy na żądanie lub regularnie – co miesiąc.

Informacje związane z podatkiem VAT przekazywane są co miesiąc, a obowiązek dotyczy organizacji pozarządowych, które są czynnymi płatnikami VAT. Urząd nie musi się do nas zwracać o te informacje – mamy obowiązek sami je regularnie wysyłać.

Pozostałe informacje przekazywane są w ramach JPK na żądanie (urząd musi poprosić o te informacje). Obowiązek ich udostępnienia będzie dotyczył wszystkich organizacji pozarządowych, nie tylko czynnych płatników VAT (i ostatecznie obejmie każdą organizację prowadzącą księgowość w programie komputerowym 1 lipca 2018 r., zobacz kalendarz). 

Jak wyjaśniliśmy powyżej, o tym, kiedy organizacja pozarządowa musi zacząć realizować obowiązki związane z JPK decyduje jej wielkość i to, czy jest czynnym płatnikiem VAT. Określając wielkość NGO trzeba zastosować do organizacji pozarządowej definicje przedsiębiorców z ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. 


Co robić, kiedy już wiemy, że dotyczą nas obowiązki związane z JPK?

JPK jest w pierwszej kolejności wyzwaniem dla firmy, która wyprodukowała i dostarcza nam program księgowy. Producent programu zabiega, żeby program działał jak trzeba i spełniał wymagania. Bez tego miałby trudność z jego sprzedaniem.

Co jest więc obowiązkiem osób odpowiedzialnych w NGO za księgowość (poza udostępnianiem lub wysyłaniem organom skarbowym JPK), a także władz stowarzyszenia czy fundacji, które ostatecznie ponoszą największą odpowiedzialność za to, co robi (lub czego nie robi) organizacja?

Przede wszystkim musimy sprawdzić, czy korzystamy z programu, który pozwala na sporządzenie JPK. Jeśli taki program jest regularnie aktualizowany, powinien spełniać wymagania. Jeśli mamy stary program, który nie ma wykupionego serwisu i aktualizacji, może powstać problem. Jeśli księgowość w organizacji prowadzi zewnętrzna firma, to ją pytamy o JPK i o to, czy wykorzystywany przez nią program pozwala na realizację obowiązków.


więcej:
Co NGO ma wymagać od księgowych, biur rachunkowych, producentów oprogramowania

 

 


Jak przestrzegać prawa w NGO, jakie przepisy są ważne dla NGO – dowiesz się w serwisie poradnik.ngo.pl.
Informacja własna portalu ngo.pl

Źródło: inf. własna (poradnik.ngo.pl)
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 5 0

Skomentuj

KOMENTARZE

  • [+] Rozwiń komentarz jeśli nie prowadzimy działalności gospodarczej to też nas dotyczy JPK??? ~grazyna 17.11.2017, 07:56 Tak czy nie? Mój US stwierdził, że NIE! ODPOWIEDZ

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • działalność gospodarcza
  • księgowanie
  • księgowość
  • obowiązki
  • organizacje pozarządowe
  • podatki
  • prawo
  • US
  • VAT
  • władze organizacji