Przejdź do treści głównej

Pożyteczna pieczątka. Co dać na pieczątce organizacji? [infografika]

autor(ka): Renata Niecikowska, poradnik.ngo.pl
2017-12-27, 13:46
Nie ma obowiązku posiadania pieczątki przez organizację pozarządową. Warto jednak ją mieć, bo usprawnia pracę i tym samym ułatwia życie. Obejrzyj naszą infografikę, szczególnie jeśli jesteś z nowo powstałej lub właśnie powstającej fundacji/stowarzyszenia.

Problem mógłby wydawać się banalny, ale w przypadku nowych organizacji na pewno tak nie jest. Zamiast głowić się, co zamieścić na pieczątce skorzystajcie z naszych wyjaśnień i podpowiedzi!Poniżej (pliki do pobrania) można znaleźć infografikę w formacie A4 do wydruku.


Nie ma obowiązku posiadania pieczątki przez organizację pozarządową

Jednak niektóre rozporządzenia, określające wzory dokumentów, druków i formularzy składanych do urzędów, wskazują potrzebę opatrzenia dokumentu pieczątką. Warto przytoczyć tu odpowiedź sekretarza stanu w Ministerstwie Finansów z dnia 29 kwietnia 2010 r., na zapytanie nr 6750 w sprawie zasadności stosowania w Polsce pieczątek:   

„(...) w polskim ustawodawstwie został nałożony obowiązek stosowania pieczęci wyłącznie w zakresie pieczęci urzędowych. (...) brak jest ogólnego przepisu nakładającego wprost na m.in. przedsiębiorców dokonujących określonych czynności w relacjach z organami administracji publicznej, w tym w szczególności z organami podatkowymi, obowiązek posiadania i posługiwania się pieczątkami firmowymi przez podmioty uczestniczące w obrocie prawnym. O umieszczaniu pieczątek firmowych stanowią natomiast niektóre akty normatywne określające wzory dokumentów, druków i formularzy składanych organom administracji publicznej. (...) Podkreślić jednakże trzeba, że brak opatrzenia konkretnego druku (formularza) składanego w wersji papierowej pieczątką firmową nie powoduje negatywnych skutków dla składającego druk (formularz).”

(całość odpowiedzi: sejm.gov.pl)

Tak więc obowiązku nie ma. Niektórzy próby narzucenia organizacjom konieczności posiadania pieczątki/pieczątek postrzegają nawet jako legitymizowanie biurokracji. Jakby tego nie oceniać, to trudno nie przyznać, że w obrocie dokumentów pieczątka się przydaje.
 

 


Jak przestrzegać prawa w NGO, jakie przepisy są ważne dla NGO – dowiesz się w serwisie poradnik.ngo.pl.


Poznaj ofertę SCWO: warszawa.ngo.pl/scwoŹródło: inf. własna (poradnik.ngo.pl)
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 4 0

Skomentuj

KOMENTARZE

  • Zamiast pieczątek ~user1 21.08.2018, 11:12 Wyrobienie 2 pieczątek (np. 1 dla organizacji i 1 imiennej) to koszt ok. 70 zł. Dlatego jeśli organizacja zamierza używać ich rzadko i tylko w wyjątkowych sytuacjach (np. żeby nie kłócić się z urzędnikiem, że nie są one potrzebne), polecam po prostu wydrukować na papierze samoprzylepnym to co ma być na pieczątce. Oprócz tego, że jest to tańszy sposób, to jeszcze wygodniejszy, bo naklejki można łatwo zabierać wszędzie z dokumentami organizacji. I nie ma problemów z ponownym wyrabianiem pieczątki, gdy zmieni się adres siedziby. ODPOWIEDZ

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • obowiązki
  • organizacje pozarządowe
  • pracownicy organizacji
  • prawo
  • urzędnicy
  • władze organizacji
  • zarządzanie