Przejdź do treści głównej

Ryczałtowcy mogą przekazywać 1%. Robią to wcześniej niż większość podatników

autor(ka): oprac. rk, poradnik.ngo.pl
2018-01-25, 03:33
Może się wydawać, że sezon jednoprocentowy jeszcze się nie rozpoczął, ponieważ większość kojarzy 1% z rozliczeniami, które robimy na wiosnę – do końca kwietnia. Wtedy składamy do Urzędów Skarbowych PIT-y 37, a renciści i emeryci PIT-y OP. Jest jednak grupa podatników, która ma znacznie WCZEŚNIEJSZY TERMIN.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest formą opodatkowania określoną w ustawie z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ustawa obowiązująca „ryczałtowców” przewiduje (w art. 21b) możliwość przekazania 1% z należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na rzecz organizacji pożytku publicznego.

1% w PIT-28

Przekazania takiego dokonuje się w formularzu PIT-28 (część M i N, pozycje 134–138) wedle podobnych zasad, jakie obowiązują podatników rozliczających się z podatku dochodowego od osób fizycznych. Podatnik wskazuje więc numer KRS wybranej organizacji i wylicza kwotę. Może też wskazać cel szczegółowy, wyrazić zgodę na przekazanie OPP swoich danych, czy nawet uzupełnić je o dodatkowe informacje (np. telefon, e-mail).

pit-28 opp

PIT-28 nie później niż 31 stycznia

Ryczałtowcy zobowiązani są do dokonania rozliczenia na początku roku, a nie tak jak większość z nas do końca kwietnia. Muszą złożyć zeznanie nie później niż 31 stycznia 2018 r. Zbliżają się więc ostatnie dni, w których ta grupa podatników może wybrać organizacje pożytku i wskazać ją w swoim zeznaniu.

Gdzie szukać OPP uprawnionych do 1% przy rozliczeniach za 2017 r.

Wybrana przez podatnika organizacja musi się znajdować w wykazie OPP uprawnionych do otrzymywania 1% podatku za 2017 r. Wykaz organizacji pożytku publicznego, którym podatnicy mogą przekazać 1% przy rozliczeniach za 2017 r. publikowany został na stronach BIP Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pod adresem:
https://bip.kprm.gov.pl/kpr/wykaz-organizacji-pozyt/4504,wykaz.html.

Wykaz organizacji uprawnionych do zbierania 1% za 2017 r. można znaleźć także w internetowej bazie organizacji pożytku publicznego w portalu ngo.pl
BAZY.NGO.PL/OPP


Ryczałtowcy to pierwsza grupa, która w okresie rozliczeniowym może wesprzeć organizacje pożytku publicznego, przekazując im 1%. Ale oczywiście podatników uprawnionych do wskazywania organizacji jest więcej. Czas ich rozliczeń się zbliża – to wiosna: marzec i kwiecień. Dla jednych i drugich przygotowaliśmy uniwersalną podpowiedź.

Zobacz "Jak przekazać 1% za 2017 rok?"
 


Jak przestrzegać prawa w NGO, jakie przepisy są ważne dla NGO – dowiesz się w serwisie poradnik.ngo.pl.
Informacja własna portalu ngo.pl

Źródło: inf. własna (poradnik.ngo.pl)
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 4 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • 1%
  • 1%
  • fundusze, fundraising, finansowanie
  • podatki
  • pożytek publiczny
  • prawo
  • US