Przejdź do treści głównej

Sprawozdania do KRS tylko elektronicznie

autor(ka): oprac. red. poradnik.ngo.pl
2018-03-15, 10:00
Siedziba Krajowego Rejestru Sądowego.. Fot. Tomasz Kaczor, ngo.pl
Organizacje pozarządowe, które prowadzą działalność gospodarczą składają sprawozdania finansowe do KRS. W 2018 r. wchodzą w życie nowe regulacje, które nakazują robić to wyłącznie w formie elektronicznej. Ministerstwo Sprawiedliwości informuje o uruchomieniu usługi umożliwiającej realizację tego obowiązku.

Przepisy zmieniające ustawę o Krajowym Rejestrze Sądowym (ustawa z 26 stycznia 2018 r. o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz niektórych innych ustaw), wchodzą w życie 15 marca 2018 r. Chociaż duża część organizacji pozarządowych myśli zwykle o zatwierdzeniu i złożeniu sprawozdania dopiero w II kwartale roku (zobacz terminy dotyczące sprawozdań), to jednak już dziś warto, żeby uświadomiły sobie w jakiej formie mają złożyć wymagane dokumenty.

Repozytorium Dokumentów Finansowych

Nowelizacja ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym nie zmienia generalnych zasad dotyczących sprawozdań, a jedynie formę komunikacji z sądem w 2018 r. Już w tym roku obowiązuje wyłącznie forma elektroniczna - podmioty zobowiązane do złożenia w KRS sprawozdania finansowego będą musiały dostarczyć je do sądu w formie elektronicznej. W 2018 r. wystarczą skany sprawozdania i innych wymaganych dokumentów np. uchwały zatwierdzającej. Organizacja będzie musiała uzyskać konto w Repozytorium Dokumentów Finansowych. Do autoryzacji konta potrzebny będzie organizacji podpis kwalifikowany lub podpis potwierdzony profilem zaufanym ePUAP.

Repozytorium Dokumentów Finansowych ma działać od 15 marca 2018 r. pod adresem: https://ekrs.ms.gov.pl/


zobacz na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości
Informacja o uruchomieniu nowej usługi - Repozytorium Dokumentów Finansowych

 


Jak przestrzegać prawa w NGO, jakie przepisy są ważne dla NGO – dowiesz się w serwisie poradnik.ngo.pl.
Informacja własna portalu ngo.pl

Źródło: inf. własna (poradnik.ngo.pl)
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 8 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • działalność gospodarcza
  • KRS
  • obowiązki
  • organizacje pozarządowe
  • prawo
  • sprawozdania
  • władze organizacji