Przejdź do treści głównej

PIT-OP. Drugi rok ułatwień dla emerytów w przekazywaniu 1% [infografika]

autor(ka): oprac. red. poradnik.ngo.pl
2018-03-29, 13:00
Specjalny formularz, dzięki któremu emeryci i renciści mogą w łatwy sposób wskazać organizację pożytku publicznego, był w użyciu już w ubiegłym okresie rozliczeń podatkowych. Tuż przed rozpoczęciem najbardziej „pitowego” i „jednoprocentowego” miesiąca roku przypominamy, na czym polega to ułatwienie.

Korzystanie przez emerytów i rencistów z możliwości przekazywania 1% postrzegane było jako trudne, ponieważ wymagało od nich samodzielnego rozliczania się z urzędem skarbowym. Przyjęte w 2017 r. rozwiązanie trudność tę zlikwidowało. PIT-OP umożliwił emerytom i rencistom przekazanie 1% bez konieczności samodzielnego rozliczenia się (rozliczenia podatków) z urzędem skarbowym.


Co ma zrobić emeryt, żeby przekazać 1% z pomocą PIT-OP

KROK 1

Trzeba znaleźć organizację pożytku publicznego, której chcemy przekazać 1%. Musimy zapisać jej numer KRS. Będzie on potrzebny, żeby wpisać organizację do PIT-OP. Nie musimy zapamiętywać czy zapisywać nazwy organizacji, choć może warto wiedzieć kogo wspieramy, śledzić co organizacja robi, jak wydaje pieniądze itp.


KROK 2

Pobierz formularz PIT-OP ze strony PORADNIK.NGO.PL. Oczywiście dostaniesz go również w każdym urzędzie skarbowym. PIT-OP dostępny jest też w systemie e-Deklaracje.

Oświadczenia o przekazaniu 1% organizacji pożytku publicznego PIT-OP - kliknij, aby pobrać formularz


KROK 3

Co TRZEBA wypełnić w PIT-OP

Żeby skutecznie przekazać 1% wystarczy, że wpiszemy do formularza PIT-OP numer KRS wybranej przez nas organizacji pożytku publicznego. Nie podajemy (nie wyliczamy) kwoty 1%, ani nie podajemy nazwy organizacji (nie ma na to miejsca w formularzu).

Oczywiście w formularzu podajemy też dane konieczne do skutecznej identyfikacji podatnika (nazwisko, imię, datę urodzenia oraz nip lub pesel), a także dane naszego urzędu skarbowego (urzędu, do którego złożymy lub wyślemy PIT-OP).

Co MOŻNA, ale nie trzeba wypełnić w PIT-OP

W PIT-OP można jeszcze podać dodatkowe informacje, które w naszej ocenie mogą mieć wpływ na rozdysponowanie pieniędzy z 1% przez OPP (np. wskazać konkretny cel). Jest na to specjalna rubryka „Informacje uzupełniające”. Możemy też wyrazić zgodę na przekazanie organizacji pożytku publicznego danych osobowych podatnika (imienia, nazwiska oraz adresu).

KROK 4

PIT-OP wysyłamy do urzędu skarbowego. W 2018 r. (przy rozliczeniach podatkowych za 2017 r.) ostatni dzień na wysłanie PIT-OP to 30 kwietnia. PIT-OP można wysłać pocztą, złożyć osobiście w swoim urzędzie skarbowym, albo skorzystać z systemu elektronicznego.

PIT-OP ma umożliwić emerytom i rencistom przekazanie 1%, a jednocześnie zwolnić ich z obowiązku samodzielnego rozliczenia się z urzędem skarbowym. Oznacza to, że PIT z rozliczeniem podatku za emeryta lub rencistę wysyła Zakład Ubezpieczeń Społecznych (czy inny organ rentowy). PIT-OP jest uzupełnieniem PIT-u wysyłanego przez ZUS. Emeryt nie musi rozliczać się samodzielnie, chcąc przekazać 1%.


INFOGRAFIKA


formularz PIT-OP w poradnik.ngo.pl
 

Informacje na stronie www.finanse.mf.gov.pl / e-Deklaracje


Jak przestrzegać prawa w NGO, jakie przepisy są ważne dla NGO – dowiesz się w serwisie poradnik.ngo.pl.
Informacja własna portalu ngo.pl

Źródło: inf. własna (poradnik.ngo.pl)
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • 1%
  • 1%
  • osoby z niepełnosprawnościami
  • pożytek publiczny
  • prawo
  • seniorzy
  • US