Przejdź do treści głównej

Składasz sprawozdania OPP? Skorzystaj ze „starej” bazy

autor(ka): oprac. red. poradnik.ngo.pl
2018-04-27, 03:00
Grafika: Grzegorz Laszuk
Organizacje pożytku publicznego mają dodatkowy obowiązek sprawozdawczy. Realizują go za pośrednictwem bazy w internecie. Już w tym roku bazą sprawozdań OPP zajmuje się nowa instytucja – Narodowy Instytutu Wolności. NIW, pytany o to, gdzie składać sprawozdania, odsyła pod adres, który znany jest organizacjom pożytku od kilku lat.

Chociaż okres sprawozdawczy organizacji pożytku publicznego jeszcze przed nami (dla większości OPP ustawowy termin to 15 lipca), to niektóre OPP już dziś chciałyby zrealizować swój obowiązek, a nie czekać na ostatnią chwilę. Organizacje te zwracają się do nas z pytaniami, gdzie składać sprawozdania. Watpliwości wynikają ze zmian w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

Zmiany weszły w życie 28 października 2017 r. Dotychczasowe kompetencje resortu pracy (który od 2003 r. zajmował się pożytkiem) przejął Przewodniczący Komitetu Pożytku Publicznego oraz Narodowy Instytut Wolności. To właśnie Instytut prowadzi teraz bazę sprawozdań OPP. Według ustawy (art. 23) organizacje pożytku publicznego zamieszczają sprawozdania „na stronie podmiotowej Narodowego Instytutu w Biuletynie Informacji Publicznej”.

 

 

Tyle tylko, że strona odpowiadająca ustawowemu opisowi z działającą bazą sprawozdań OPP nie istnieje. Funkcjonuje za to baza sprawozdań OPP prowadzona wcześniej przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, pod dobrze znanym organizacjom adresem: opp.mpips.gov.pl. Można do niej składać sprawozdania. OPP nie są jednak pewne, czy składając sprawozdania do starej bazy, zrealizują swój ustawowy obowiązek, skoro ustawa od 28 października 2017 r. wskazuje, że powinny umieszczać sprawozdania „na stronie podmiotowej Narodowego Instytutu w Biuletynie Informacji Publicznej”.

Spytaliśmy o to Narodowy Instytut Wolności. Otrzymaliśmy informację potwierdzającą, że można składać sprawozdania do starej bazy – pod adresem opp.mpips.gov.pl. Z informacji NIW można nawet wywnioskować, że w obecnym okresie sprawozdawczym (przy sprawozdaniach za 2017 r.) zmiana opisana przez ustawę w ogóle nie nastąpi.


Poniżej informacja przesłana przez NIW do redakcji ngo.pl oraz załączona do niej grafika.


Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego przejął od Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zadania m.in. związane z organizacjami pożytku publicznego. Staramy się, aby w okresie przejściowym organizacje jak najmniej odczuły niedogodności z tym związane. 

Wszystkie sprawozdania zamieszczone przez organizacje pożytku publicznego w bazie firmowanej jeszcze przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej są sprawozdaniami przekazanymi zgodnie z obowiązującymi przepisami, gdyż strona internetowa Narodowego Instytutu Wolności jest jeszcze w przygotowaniu. Pragniemy uspokoić organizacje, że ciągłość bazy sprawozdań jest zachowana i sprawozdania raz umieszczone w bazie nie będą musiały być ponownie przesyłane.
 

 


Jak przestrzegać prawa w NGO, jakie przepisy są ważne dla NGO – dowiesz się w serwisie poradnik.ngo.pl.
Informacja własna portalu ngo.pl

Źródło: inf. własna (poradnik.ngo.pl)
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 6 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • obowiązki
  • organizacje pozarządowe
  • prawo
  • sprawozdania
  • władze organizacji