Przejdź do treści głównej

Abecadło dobrych praktyk organizacji pozarządowej

autor(ka): red. poradnik.ngo.pl
2018-05-30, 05:05
pixabay.com, CC0 Public Domain. Autor: rawpixel
Organizacja pozarządowa gotowa na wszystko! Tym określeniem można streścić wiedzę, jaką stara się przekazać Abecadło. Opracowanie powstało z inicjatywy samych organizacji. Zebrane zalecenia, obowiązki, dobre praktyki, czy standardy mogą nie być dla NGO-sów nowością czy zaskoczeniem. Warto jednak sprawdzić, czy w codziennym pozarządowym zabieganiu czegoś nie przeoczyliśmy.

Na kryzys Abecadło

Abecadło dobrych praktyk organizacji pozarządowej to skrótowy przegląd różnych obszarów działania organizacji, w których warto zadbać o porządek. Podpowiadamy nie tylko, jakie organizacja ma obowiązki wynikające z prawa czy jakie procedury powinna przyjąć, by działać sprawnie, bezpiecznie i zgodnie z prawem, ale też szereg dobrych praktyk, które pozwolą organizacji uniknąć wielu problemów lub zminimalizować szkody, gdy pojawi kryzys w jednym z opisanych obszarów związanych z bezpieczeństwem organizacji.

Nie tylko o prawie

Najczęściej koncentrujemy się na prawnych aspektach działania organizacji pozarządowych – regulacjach, które kształtują stosowane w NGO procedury, dokumenty, rachunkowość. Zachowanie standardów w tej dziedzinie jest ważne, ale bezpieczna organizacja zwraca też uwagę na inne obszary. Choćby taką organizację przestrzeni, która zapewni „obronę” przed niespodziewaną agresją z zewnątrz. Bezpieczniejsza będzie też NGO dobrze komunikująca się ze światem czy wiedząca jak zachować się w trakcie wizyty służb.


Wspólnym wysiłkiem organizacji pozarządowych

Abecadło powstało z inicjatywy grupy osób aktywnych w sektorze pozarządowym, które postanowiły podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem, żeby pomóc innym tworzyć bezpieczne i odporne na kryzysy organizacje pozarządowe.

Abecadło dobrych praktyk przygotowała Anna Obem, przy współpracy: Magdaleny Dul-Komosińskiej, Jakuba Sokalskiego, Zofii Komorowskiej i Rafała Kowalskiego. W tworzenie Abecadła zaangażowane były organizacje: Fundacja Panoptykon, Stocznia, WWF, Stowarzyszenie Klon/Jawor, Greenpeace, Fundacja im. S. Batorego, Stowarzyszenie BORIS, FRSO.
 

Zapraszamy do lektury! 

 


Jak przestrzegać prawa w NGO, jakie przepisy są ważne dla NGO – dowiesz się w serwisie poradnik.ngo.pl.
Informacja własna portalu ngo.pl

Źródło: inf. własna (poradnik.ngo.pl)
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 4 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • aktywność obywatelska
  • kontrola
  • nadzór
  • obowiązki
  • prawo
  • standardy, etyka
  • zarządzanie