Przejdź do treści głównej

Sprawozdanie finansowe organizacji pozarządowej. Czytaj ze zrozumieniem!

autor(ka): red. poradnik.ngo.pl
2018-06-20, 06:04
Jesteś w zarządzie organizacji pozarządowej i dostajesz do przeczytania sprawozdanie finansowe. Masz je zbadać i przyjąć. Czy wiesz, co oznaczają poszczególne zapisy w bilansie i rachunku? Rozumiesz, w jakiej sytuacji jest organizacja pozarządowa, której sprawozdanie finansowe masz przed sobą?

Sprawozdanie finansowe, którego sporządzenie jest obowiązkiem każdej organizacji pozarządowej, przyjmuje cały zarząd NGO, choć często zdarza się, że mało kto rozumie podane w nim cyfry i zapisy. Podpowiadamy, jak czytać sprawozdanie, by z czystym sumieniem je podpisać i wysłać do urzędu skarbowego.

Sprawozdanie finansowe – obowiązek każdej organizacji

Każda organizacja sporządza sprawozdanie finansowe – wyjątkiem są organizacje, które prowadzą uproszczoną ewidencję przychodów i kosztów. Sprawozdanie finansowe jest zazwyczaj sporządzone przez księgowych lub biura rachunkowe. Jego zatwierdzenie to rola zarządu lub innych organów, jak walne czy organ kontroli wewnętrznej – zależy to od zapisów w statucie. Jednak niezależnie od tego, kto formalnie sprawozdanie zatwierdza, to zarząd ponosi za nie odpowiedzialność. Powinien więc dobrze wiedzieć, co się w nim znajduje.

Dlatego właśnie z myślą o członkach zarządów, ale też dla wszystkich innych zainteresowanych sekretami sprawozdań finansowych, przygotowaliśmy w PORADNIK.NGO.PL opracowanie.  


Po co w ogóle organizacja pozarządowa robi sprawozdanie finansowe

Sprawozdanie finansowe traktujemy najczęściej jako uciążliwy obowiązek – składamy co roku do urzędu skarbowego, do ministerstwa czy KRS. Niekiedy przejmujemy się sprawozdaniem, jeśli na jego podstawie rozliczają nas członkowie organizacji (np. walne zebranie). Tymczasem warto korzystać z wiedzy zgromadzonej w sprawozdaniu!

Sprawozdanie finansowe jest oglądem finansów organizacji z wielu perspektyw. Rachunek pokazuje, na co NGO wydaje pieniądze i ile. Bilans wyjaśnia, jaki majątek należy do organizacji, czy jest bogata, biedna, zadłużona czy stabilna. Informacja dodatkowa opisuje mniej zrozumiałe elementy z rachunku i bilansu, prezentuje też organizację w perspektywie, której nie udało się oddać w innych częściach sprawozdania.

Sprawozdanie finansowe daje wgląd w to, jaka jest organizacja pozarządowa. Czy jest rzetelna, pracowita i zaradna. Czy się rozwija i zmierza w dobrym kierunku. Czy ma solidne podstawy i zabezpieczenie na trudne sytuacje. To wiedza  niezbędna dla władz NGO, przydatna dla jej członków czy pracowników. Jest też istotna dla podmiotów udzielających nam dotacji, osób przekazujących darowizny czy 1%.

Sprawozdanie finansowe można też postrzegać jako element transparentności organizacji pozarządowej. Może być jej dodatkową wizytówką.

Sprawozdanie finansowe organizacji pozarządowej. Wzór dedykowany NGO

Sprawozdanie składa się z trzech części:

  1. bilansu,
  2. rachunku zysków i strat,
  3. informacji uzupełniającej (wprowadzenie + informacja dodatkowa).

Podstawowym wzorem sprawozdania z ustawy o rachunkowości, który stosują organizacje pozarządowe jest wzór z załącznika nr 6. To wzór dedykowany organizacjom pozarządowym. Wzór sprawozdania dla NGO z załącznika nr 6 stosowany jest po raz pierwszy dla sprawozdań za 2017 r.

zobacz: Sprawozdanie finansowe organizacji pozarządowej (wzór)


Sprawozdanie finansowe sporządzamy, zatwierdzamy i wysyłamy do różnych miejsc w określonych terminach. Sezon sprawozdawczy to dla wielu organizacji właśnie czerwiec – miesiąc, w którym mija ostateczny termin na przyjęcie sprawozdania. Terminów trzeba się trzymać – to również odpowiedzialność zarządu. A więc warto je znać.

Zobacz wszystkie terminy sprawozdawcze w 2018 r.

 


Jak przestrzegać prawa w NGO, jakie przepisy są ważne dla NGO – dowiesz się w serwisie poradnik.ngo.pl.


Poznaj ofertę SCWO: warszawa.ngo.pl/scwoŹródło: inf. własna (poradnik.ngo.pl)
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 3 1

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • obowiązki
  • organizacje pozarządowe
  • prawo
  • sprawozdania
  • władze organizacji
  • zarząd