Przejdź do treści głównej

Wszystko, co wiemy o sprawozdaniach finansowych organizacji pozarządowych w 2018 r.

autor(ka): red. poradnik.ngo.pl
2018-06-28, 03:33
pixabay.com, CC0 Public Domain
Maj i czerwiec w portalu ngo.pl zdominowały sprawozdania finansowe organizacji pozarządowych. Przypominaliśmy terminy, tłumaczyliśmy, jak czytać sprawozdanie, co robić w indywidualnych przypadkach (brak zarządu, „bunt” komisji rewizyjnej). Czerwiec się kończy – materiału było dużo, więc zbieramy wszystko w jednym miejscu.

Najwyższy czas przyjąć sprawozdanie finansowe! 

Kto przyjmuje sprawozdanie finansowe organizacji pozarządowej? Na te pytanie nie odpowiemy – nie ma uniwersalnej odpowiedzi, ponieważ… tylko sama organizacja jest to w stanie stwierdzić. Zwykle będzie to miała zapisane w statucie (ale niekoniecznie wprost). 


Jednak nie zawsze wystarczy sama wiedza, kto sprawozdanie przyjmuje. Próbujemy więc naświetlić, co robić, kiedy przyjęcie sprawozdania się komplikuje: 

Zatwierdzasz? Sprawdź, co masz w sprawozdaniu finansowym!

Jeśli ufasz sporządzającym sprawozdanie, albo masz dostarczającą wiedzę, co powinno zawierać, to nie musisz koniecznie zaglądać do przygotowanego przez PORADNIK.NGO.PL materiału. Jeśli jednak nie do końca rozumiesz, co oznaczają liczby i sformułowania w sprawozdaniu finansowym twojej organizacji pozarządowej, przeczytaj materiał: Sprawozdanie finansowe organizacji pozarządowej. Czytaj ze zrozumieniem

Ważne daty. Kto, co i kiedy robi ze sprawozdaniem finansowym

W pierwszej kolejności sprawozdanie trzeba przygotować (to robiliśmy w pierwszym kwartale), następnie przyjąć, a na koniec wysłać do urzędów. Podstawowym obowiązkiem niemal każdej organizacji (tzn. z wyjątkiem NGO, które prowadzą uproszczoną ewidencję) jest przesłanie sprawozdania do urzędu skarbowego. OPP wysyłają sprawozdania dodatkowo do bazy sprawozdań OPPNGO prowadzące działalność gospodarczą do KRS, a fundacje do nadzorującego ministra

Wszystko trzeba robić w odpowiednim czasie. Ten czas – graniczne daty, których musimy się trzymać, żeby zrealizować prawidłowo obowiązki sprawozdawcze – zależy od roku obrotowego (od tego, kiedy taki rok się zaczyna i kończy). Większość organizacji pozarządowych ma rok obrotowy tożsamy z rokiem kalendarzowym. Na infografice poniżej zbieramy obowiązki wraz z datami właśnie dla takiej – najczęściej spotykanej – sytuacji.

NOWOŚĆ 2018: Sprawozdanie do KRS – elektroniczne

Ta zmiana zaskoczyła część organizacji, które mają obowiązek składać sprawozdania finansowe do Krajowego Rejestru Sądowego (zobacz, jakie organizacje mają ten obowiązek). Od 15 marca 2018 r. sprawozdanie finansowe składamy do KRS tylko elektronicznie – za pośrednictwem strony internetowej. Jak to zrobić? Podpowiedzi szukaj na infografice: Sprawozdanie finansowe do KRS tylko w formie elektronicznej

Stara-nowa baza sprawozdań OPP

Organizacje pozarządowe ze statusem pożytku to grupa, która ma dodatkowe obowiązki sprawozdawcze. Realizuje je za pośrednictwem strony internetowej. W 2018 r. spodziewaliśmy się, że będzie to nowa strona – tak zakładała nowelizacja ustawy o działalności pożytku. Sprawozdania OPP zbiera w tym roku Narodowy Instytut Wolności. W jaki sposób? Zobacz w informacji: Składasz sprawozdania OPP? Skorzystaj ze „starej” bazy.

 

Jak przestrzegać prawa w NGO, jakie przepisy są ważne dla NGO – dowiesz się w serwisie poradnik.ngo.pl.


Poznaj ofertę SCWO: warszawa.ngo.pl/scwoŹródło: inf. własna (poradnik.ngo.pl)
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 3 1

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • dokumentowanie działań
  • KRS
  • księgowość
  • obowiązki
  • organizacje pozarządowe
  • prawo
  • sprawozdania
  • US
  • zarząd