Przejdź do treści głównej

Przekazuję darowiznę organizacji w 2013 r. Jak sprawdzić jej wiarygodność?

autor(ka): red. ngo.pl
2013-02-19, 13:30
archiwalne
http://www.sxc.hu/photo/1279316
Doniesienia o nieprawidłowościach w organizacjach mogą budzić poważny niepokój darczyńców. Gdzie mogą sprawdzić, czy podmiot, który chcieliby wspomóc, dobrze zarządza finansami? Ngo.pl daje wskazówki, co należy zrobić, by upewnić się, że organizacja jest rzetelna.

 

Darowiznę może otrzymać każda organizacja, która jest zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym lub jest zgłoszona w innym właściwym dla niej rejestrze (np. uczniowski klub sportowy zgłoszony do starosty). Przypominamy, że proces rejestracji nie jest prosty. Wymaga podjęcia szeregu kroków formalnych: przygotowania statutu, wyboru władz, wypełnienia formularzy do KRS (te bardzo rzadko są przyjmowane przez sądy za pierwszym razem). To tyle na początek. Potem nie jest łatwiej.

Prowadzenie fundacji czy stowarzyszenia nie jest proste i wymaga dużo samozaparcia. Zwłaszcza, że większość organizacji nie zatrudnia ludzi i wszystkie działania wykonywane są społecznie. Trzeba znać i przestrzegać prawa, umieć poradzić sobie z formalnościami i zajmować się administrowaniem, pisaniem sprawozdań, pilnowaniem dokumentacji. Ludzie, którzy się na to decydują robią to dlatego, że chcą rozwiązać jakiś problem społeczny. Chcą robić coś dla innych. I założenie organizacji jest na to dobrym sposobem.

Na wsparcie działań organizacji osoby i firmy przekazują darowizny. Z badań Stowarzyszenia Klon/Jawor wynika, że w 2012 roku 30% Polaków przekazało pieniądze lub dary rzeczowe na rzecz organizacji lub inicjatyw społecznych (jeśli dodać do tego wsparcie przekazane Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy jest to już 70%). Państwo zachęca do przekazywania darowizn – jeśli zostanie ona przekazana na cel społecznie użyteczny (art. 26 ust. 1 pkt 9), można taką darowiznę odpisać od podstawy opodatkowania.

Kiedy mamy wątpliwości

Co jeśli jednak dojdzie do sytuacji, kiedy obawiamy się, czy nasze pieniądze będą wykorzystane na działania realizujące cele, które chcemy wspierać? (obejrzyj też infografikę Poznaj organizację, której chcesz pomóc).

Przede wszystkim należy pamiętać, że nieprawidłowości mogą się zdarzyć w każdym sektorze: w administracji, w biznesie, w organizacjach. To, że podejrzewamy, że zdarzyły się w jednym miejscu, nie oznacza, że dotyczą wszystkich. Zawsze jednak, zanim przekażemy komuś pieniądze, możemy:

1) Podstawowa rzecz – sprawdzić czy organizacja w ogóle jest zarejestrowana i czy nie znajduje się w stanie upadłości, czy nie ma jakiś zaległości lub wierzytelności. Odpis podstawowych informacji o organizacjach może pobrać każdy bezpłatnie korzystając ze strony prowadzonej przez Ministerstwo Sprawiedliwości: https://ems.ms.gov.pl/krs/wyszukiwaniepodmiotu. W odpisie można sprawdzić, np. kto jest aktualnie we władzach, ile osób z zarządu i kto z może reprezentować organizację (może podpisywać umowy, faktury itd.). Jeśli np. tylko prezes/prezeska mogą sami o wszystkim decydować to warto zajrzeć jeszcze do sprawozdań z działalności organizacji. Skupienie władzy w jednym ręku nie musi być złe, ale daje pewne podstawy do większej nieufności, bo organizacja pozarządowa to nie firma.

2) Zainteresować się sprawozdaniami (merytoryczne, finansowe), raportami rocznymi fundacji, stowarzyszenia. Organizacje dbające o swój wizerunek publikują je lub udostępniają na życzenie zainteresowanych. Najłatwiejszym sposobem jest umieszczenie ich na stronie internetowej organizacji. Jeśli na tej stronie nie ma sprawozdań finansowych i merytorycznych to powinno to obudzić czujność . Bo albo co najmniej świadczy o bałaganiarstwie, albo ostatecznie może nawet oznaczać chęć ukrycia czegoś. Umieszczenie sprawozdań na stronie internetowej organizacji nie jest obowiązkiem (poza OPP, dla których przyjmuje się, że to obowiązek), ale jest dobrą praktyką, która zresztą nic organizacji nie kosztuje.  W przypadku OPP można też sprawdzić „zawartość” sprawozdania na stronie ministra pracy: http://www.pozytek.gov.pl/Opublikuj,sprawozdanie,w,bazie,742.html.

3) Zajrzeć do statutu organizacji (powinien być na stronie organizacji, można też poprosić o niego stowarzyszenie, fundację) i sprawdzić cele organizacji, jak zatwierdzane jest sprawozdanie, jakie kompetencje ma zarząd, czy np. zarządza wszystkim sam prezes, czy jednak cały zarząd realnie odpowiada za działalność organizacji.

4) W fundacji nie jest obowiązkowe (poza organizacjami, które chcą mieć status OPP) powołanie wewnętrznego organu kontroli, np. rady fundacji, komisji rewizyjnej. Warto jednak sprawdzić, czy fundacja ją ma i jakie są jej kompetencje, np. czy rada fundacji może kontrolować działalność zarządu. Posiadanie takiego organu kontroli wewnętrznej może budzić większe zaufanie co do przejrzystości działań.

5) Poszukać informacji o organizacji – w małych środowiskach lokalnych to prostsze zadanie, w przypadku organizacji o szerszym zasięgu można sprawdzić czy posiadają one strony internetowe (a rzadko się zdarza, żeby jej nie miały) i czy są na nich umieszczane informacje o aktualnie prowadzonych działaniach.

6) Nie bać się pytać, sprawdzić, czy z organizacją można łatwo się skontaktować i po prostu zadać pytania, które są nam potrzebne do podjęcia decyzji.

Najbardziej nieufni mogą dokładnie sprecyzować, na co mają być wydane ich pieniądze, wskazując konkretne działanie, projekt organizacji. Przekazanie darowizny można dodatkowo potwierdzić umową, mamy wtedy gwarancję, że jeśli zostanie ona złamana (pieniądze wydane zostaną na coś innego) darowizna powinna być nam zwrócona.

Podobne kroki, jak przy przekazaniu darowizny można też podjąć, gdy chcemy wesprzeć w inny sposób fundację, stowarzyszenie, np. przekazać 1%, zostać jej wolontariuszem, przekazać darowiznę jako firma.

Stowarzyszenie Klon/Jawor zaprosiło ekspertów do opracowania zbioru norm prawnych, które organizacje powinny znać. Jest ich około dwustu (zebrane można przeczytać na stronie: http://poradnik.ngo.pl/x/809057).

 

 

Informacja własna portalu ngo.pl


Powyższa informacja została opublikowana przez portal ngo.pl w związku z realizacją projektu "Standardy w organizacjach pozarządowych", współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Źródło: inf. własna (ngo.pl)
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 36 3

Skomentuj

KOMENTARZE

 • Strona ~Strona 31.03.2018, 06:55 Wejście na stronę fundacji nie kosztuje, popieram również punkt, o tym, żeby nie bać się zadawać pytań jeśli takie mamy. ODPOWIEDZ
 • Zdanie ~Suzanno 27.02.2018, 08:27 Jestem zdania, żeby znaleźć fundacje i poczytać na jej temat opinie. Skoro dużo tutaj o Szlachetnym Geście, to właśnie o nim poczytam. Później wezmę się za inne fundacje. ODPOWIEDZ
 • Sprawdź ~Arczi 27.02.2018, 12:57 Najpierw wejść na stronę fundacji, np. Szlachetny Gest i poszukać informacji, napisać do nich, albo skontaktować się w inny sposób. Szukamy często na około, zamiast bezpośrednio zapytać o niesioną pomoc od fundacji. ODPOWIEDZ
 • fundacja ~ada 20.02.2018, 11:23 Warto sobie rozważyć fundację Dar Serca (mają swój portal – dar-serca.pl). Przyjmują 1 procent ale też każdą inną pomoc. Swego czasu to dostarczałam im środki czystości, jakieś zabawki z których moje dzieci wyrosły i ubrania, to przyjęli bez kręcenia nosem czy coś (oczywiście wszystko co dosyłałam to było w dobrym stanie, a nie jakieś zniszczone!). ODPOWIEDZ
 • Wiarygodność ~Tea 17.02.2018, 06:17 Wiarygodna, czyli sprawdzona przez setki ludzi. Z czystym sercem można zaufać fundacji Szlachetny Gest i przekazać darowiznę na jej podopiecznych :) ODPOWIEDZ
 • ów idź na pytanie ~Marta 02.02.2018, 07:58 Witam też natknęłam się na stronę P.Damiana który pomaga interesowniw .Wysłałam mu kopię w i zdjęcie .Jesteśmy w stałym kontakcie .Więc czekam co będzie dalej . ODPOWIEDZ
 • Prośba o informacje ~Joanna 26.01.2018, 03:38 Witam serdecznie chciałam zapytać czy ktoś słyszał może o P. Damian Lewandowski makler z Warszawy które pomaga bezinteresownie potrzebujący? ODPOWIEDZ
 • Szlachetny Gest ~Anita 24.09.2017, 08:31 Witam, Pani Tereso też wspieram fundację Szlachetny Gest. Warto przekazać nawet drobne darowizny potrzebującym dzieciom. Wiem i też miałam pozytywne doświadczenia z tą fundacją. Gorąco polecam ich działania i zachęcam do wspierania! Dla zainteresowanych przekazuję link do strony http://www.szlachetnygest.pl/ ODPOWIEDZ
 • Fundacja Szlachetny Gest ~Teresa Werner 25.08.2017, 07:54 Fundacją, która działa w pełni legalnie (co zresztą można sprawdzić) jest np. Fundacja Szlachetny Gest. Sama wspieram ją wtedy, kiedy mogę, bowiem swego czasu działania fundacji pomogły w leczeniu syna mojej koleżanki. Jeśli ktoś zatem odczuwa potrzebę pomocy, warto wesprzeć darowizną podopiecznych tej fundacji. ODPOWIEDZ
 • program ~Jeremi 03.02.2017, 11:03 Ja w pierwszej chwili myślałem, że http://mieszkanieplus.org.pl/ będzie fundacją :) ODPOWIEDZ
 • [+] Rozwiń komentarz Chcę założyć fundację św.Mikołaja w moim mieście ~Izabela 30.11.2016, 10:09 Witam.Od 4 lat organizuję mojemu miastu akcję mikołajową. Sama,prywatnie,z pomocą ludzi o dobrych sercach.W ubiegłym roku udało mi sie przygotowac na ten cel około 600 paczek.Organizuję paczki do domów dziecka.Jako św.Mikołaj (w przebraniu),chciałabym od nowego roku założyc fundację św.Mikołaja,który pomagałby ludziom cały rok.Nie wiem jak się do tego zabrać,wiem,że potrzebuję na początek fundatora fundacji.Czy ktoś mógłby mi pomóc przygotować statut i pokierować gdzie załatwiać te wszystkie formalności? Nie jestem osobą majętna,jednak kocham dzieci i jestem podatna na krzywdę ludzką.Mam 47 lat,ale mimo to zawsze staram się pomagać.W dniu 6 grudnia można mnie zobaczyć w tv1 w programie "Jaka to melodia",godz.17.25.Kto chce zobaczyć co robię cały rok,zapraszam do mnie na : https://www.facebook.com/polanka70 .Pozdrawiam. ODPOWIEDZ
 • krsy ~krzyś 03.08.2016, 02:10 Statuty fundacji, numery krs i tak dalej trzeba sprawdzać za każdym razem, gdy chce się wesprzeć fundację. regularnie wpłacam na fundację razem łatwiej z poznania - wszystkie dane do sprawdzenia na ich stronie (fundacjarl.pl). ODPOWIEDZ
 • Nie mogę uzyskać statutu fundacji ~Wiesław Karwowski 19.06.2016, 09:55 Witam Będąc w Zarządzie fundacji "W te pędy" nie mogę uzyskać statutu, więc chcę wycofać swoje członkostwo a także wypowiedzieć lokal fundacji w którym jest siedziba. Prezes twierdzi, że nie fundacja nie jest charytatywna i mam mu zapłacić jakieś koszty poniesione w związku założeniem fundacji i przeniesie siedzibę jeśli mu za to zapłacę. Trochę to dziwne, bo w KRS widnieje siedziba mojego lokalu, a na pieczątce jest inny adres. Boję się, że na adres siedziby zaczną przychodzić jakieś dziwne pisma o zapłacie. ODPOWIEDZ
 • [+] Rozwiń komentarz Werefikacja fundacji ~Norbert 16.03.2016, 01:13 Przede wszystkim należy przekazywać darowizny renomowanym organizacją. Mi się serce cieszy, kiedy widzę efekty działania fundacji Razem Łatwiej, którą sam wspieram. Naprawdę warto pomagać w ten sposób. ODPOWIEDZ
 • [+] Rozwiń komentarz Dobra fundacja ~Ewa 27.01.2016, 12:15 Trzeba pomogac, tylko koniecznie sprawdzajcie czy dana fundacja jest godna zaufania i czy jest w KRS-ie. Znam fundacje z mojego miasta-Poznania, która naprawdę pomaga i można spokojnie wpłacać im pieniądze. Remontowali sale dla mam w poznańskim szpitalu ODPOWIEDZ
 • Weryfikacja ~Andrzej 02.04.2015, 12:32 Wpłacając środki na fundację lepiej sprawdzić wcześniej jej wiarygodność… Sprawdzenie tego, czy firma znajduje się w KRS-ie najłatwiej zrobić w wyszukiwarce – na przykład na stronie Crefo.pl. ODPOWIEDZ
 • [+] Rozwiń komentarz czy fundacja to w ogóle organizacja społeczna? ~Grzegorz Kmita - Patyczak 20.02.2013, 09:34 Czy fundacja to w ogóle organizacja społeczna? Zarząd - może być jednoosobowy i składać się z Prezesa. Prezesem Zarządu może być Fundator. Rada Fundacji to mogą być kumple/koleżanki Prezesa a jednocześnie Fundatora. Prezes Zarządu może pełnić funkcję przez wiele kadencji. Wszystko to zgodnie ze Statutem. Czyli: zakładasz fundację, dobierasz sobie radę, zostajesz Prezesem (jednoosobowego) Zarządu - i mamy "organizację społeczną", która może zostać OPP i ubiegać się o sławetny 1%. To nie ponury żart. Moim zdaniem, na miano organizacji społecznej zasługuje jedynie STOWARZYSZENIE - gdzie istnieje (przynajmniej teoretycznie) możliwość odwołania Zarządu przez członków. No a przede wszystkim muszą być jacyś członkowie. Fundacja zaś to w gruncie rzeczy "wyodrębniona masa majątkowa" a nie organizacja społeczna! Poprawcie mnie, jeśli się mylę. ODPOWIEDZ
 • Rada Fundacji ~andante spianato 19.02.2013, 01:54 co zrobić gdy RF jest w statucie i formalnie występuje ale de facto to tylko figuranci, którzy nie mają bladego pojęcia o czymkolwiek? ODPOWIEDZ

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

 • dobroczynność, filantropia
 • standardy, etyka