Przejdź do treści głównej

Przekaż NGO darowiznę, skorzystaj z odliczenia podatkowego [infografika]

autor(ka): Renata Niecikowska, poradnik.ngo.pl
2015-12-16, 06:55
archiwalne
Przekaż organizacji darowiznę, źródło: ngo.pl
Chętnie wrzucamy datki do puszki na ulicy, ale już dużo rzadziej dajemy darowizny i korzystamy z odliczenia podatkowego. Tymczasem, jeśli tylko pozwala nam na to nasz portfel, warto dać darowiznę swojej ulubionej organizacji, której cele i działalność popieramy. A potem skorzystać z odliczenia przy sporządzaniu PIT-a.

Jak pokazują statystyki, rzadko przekazujemy darowizny finansowe na cele statutowe organizacji pozarządowych (na cele pożytku publicznego) i korzystamy z odliczenia podatkowego. Trochę zapomnieliśmy o tym, że darowiznę, przekazaną przelewem na konto organizacji można odliczyć od podatku (np. w 2013 r. zrobiło to tylko 0,44% podatników). Masz szansę zmienić to, przekazując darowiznę, np. jeszcze do końca grudnia tego roku. O tym, czego powinna dopilnować organizacja przyjmująca darowizny czytaj tutaj: Przyjęcie darowizny pieniężnej przez organizację.

Warto! Co z tego masz?

Przede wszystkim satysfakcję, że wsparłeś / wsparłaś działalność organizacji, której działania cenisz, jej cele są ci bliskie, ale też "korzyść" finansową. Jaką? Np. dając organizacji darowiznę w wyskości 100 zł, możesz odliczyć od dochodu 18 zł (lub 33 zł, jeśli zrobi to osoba w drugim przedziale podatkowym).

Jak osoba fizyczna może przekazać darowiznę? Obejrzyj naszą infografikę! Przekaż innym, daj darczyńcom. Infografikę udostępniamy też w formacie A4 (w załączniku pod wiadomością), można ją wydrukować i rozdawać.

Plik do ściągnięcia z opisem powyższej infografiki w formacie txt dla osób niewidzących / niedowidzących (wielkość pliku 2KB).

UWAGA:

Darowiznę może przekazać także osoba prawna i skorzystać z odliczenia (w wysokości do 10% dochodu). Więcej o darowiznach, od osób prawnych i od osób fizycznych: http://poradnik.ngo.pl/darowizny


Więcej informacji, jak przestrzegać prawa w NGO, jakie przepisy są ważne dla NGO – znajdziesz w serwisie poradnik.ngo.pl.

„Pozarządowe Centrum Informacji, Wiedzy i Opinii ngo.pl.” Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 45 3

Skomentuj

KOMENTARZE

  • [+] Rozwiń komentarz Czy można odliczyć też datki na crowdsourcing jak PolakPotrafi, WspieramTo itp? ~Kinga 22.12.2015, 03:42 Czy jako darowizny kwalifikują się środki przekazane poprzez takie portale jak PolakPotrafi, Siepomaga itp? Moim zdaniem to ma charakter darowizny, bo jesli w zamian otrzymuje podziękowania, to trudno to nazwac towarem/usługą. Ale jesli otrzymam np. w wersji pdf publikację, do której napisania i wydania się dorzuciłam? Albo jakiś gadżet nizszej wartosci niz kwota datku, np. taki gwizdek, jaki teraz oferuje HFPC lub słoik masła orzechowego od kooperatywy spożywczej. Czy mogę to odliczyć? ODPOWIEDZ
  • [+] Rozwiń komentarz Proponuje uzupełnić materiał ~Paweł Zań 17.12.2015, 11:45 Na pliku pdf brakuje tej informacji: Darowiznę może przekazać także osoba prawna i skorzystać z odliczenia (w wysokości do 10% dochodu). Wydruk przyda się przy rozmowach z potencjalnym darczyńcą. ODPOWIEDZ
  • [+] Rozwiń komentarz Tylko KRS? ~iska 16.12.2015, 07:15 Czy tylko organizacja zarejestrowana w KRS? A co ze stowarzyszeniami sportowymi nieprowadzącymi działalności gospodarczej zarejestrowanymi w ewidencji Starosty? To tez przecież organizacje pożytku publicznego. ODPOWIEDZ

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • darowizny
  • dobroczynność, filantropia
  • fundusze, fundraising, finansowanie
  • prawo