PORTAL PROWADZI
Ostatnia aktualizacja: 12.03.2007
”Rynek pracy: pracownicy decydują”

Do niedawna rynkiem pracy rządzili pracodawcy, dziś coraz częściej warunki dyktują pracownicy. Mimo, że bez pracy pozostaje ponad dwa miliony osób, firmy borykają się z coraz większymi brakami kadry. O headhuntingu oraz o tym kogo coraz częściej zatrudniają pracodawcy pisze „Gazeta Wyborcza” z dn. 12 marca 2007 r.

Raport „Migracja pracowników – szansa czy zagrożenie” przygotowanego przez SMG/KRC Millward Brown Company na zlecenie KPMG, pokazuje, że odkąd Polacy zaczęli wyjeżdżać do pracy za granicę, problemy z rekrutacją dotykają co drugą dużą firmę. Co trzecia firma przeprowadzająca rekrutacje spotkała się odmową przyjęcia pracy. Powodem był wybór wyjazdu za granicę.

Pracodawcy zaczęli aktywnie szukać pracowników. Jednym ze sposobów jest headhunting czyli łowienie, podkupywanie pracowników z innych firm. Poluje się nawet na pracowników produkcyjnych.
Sytuacja na rynku pracy skłoniła pracodawców także do zatrudniania osób, które do tej pory rzadko znajdowały się w obszarze zainteresowania firm.
Z raportu KPMG wynika, że prawie 70 proc. firm zatrudniło pracowników o niższych kwalifikacjach, a 63 proc. wprowadziło specjalnie przygotowane programy dla osób wchodzących na rynek. Chętniej zatrudnia się teraz młode matki i osoby po pięćdziesiątym roku życia.

Inne firmy jak np. Thyssen Krupp Krause w Gdańsku, producent automatów dla przemysłu motoryzacyjnego, myślą perspektywicznie i zamierzają wraz z innymi firmami uruchomić w szkołach średnich i wyższych zajęcia dla młodzieży, które umożliwią zdobywanie praktycznych umiejętności w obsłudze maszyn sterowanych za pomocą komputera.

Więcej w: „Gazeta Wyborcza” z dn. 12 marca 2007 r.

Więcej: raport KPMG na naszych stronach -->
.

KOMENTARZE (0) | DODAJ KOMENTARZ
WARTO PRZECZYTAĆ

fot. George Hodan, źr. publicdomainpictures.net, lic. C0

INSTYTUCJE RYNKU PRACY | STATYSTYKA | ZAGRANICA | 05.09.2016 Opieka zdrowotna ma z rynkiem pracy związek podwójny. Po pierwsze, jej jakość przekłada się na liczniejsze i zdrowe społeczeństwo, czyli na populację osób zdolnych do pracy. Po drugie, personel medyczny stanowi istotną i bardzo szczególną grupę zawodową. Jak możemy oceniać to, czy mamy w Polsce dobrą i efektywnie działającą służbę zdrowia? I co wynika z takiej diagnozy? (więcej >)