Nowelizacja ustawy o pożytku podpisana. Przypominamy, co zmieni
autor(ka): oprac. rk, poradnik.ngo.pl
25 sierpnia Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz ustawy o fundacjach. Nowe przepisy mają poprawić atmosferę wokół kampanii jednoprocentowych. Chodzi o przeznaczanie środków na reklamę oraz o programy komputerowe do rozliczania PIT-ów.

Posłowie ustalili ostateczny kształt ustawy 5 sierpnia, odrzucając część kontrowersyjnych zmian proponowanych przez Senat (pisaliśmy o tym w informacji: Wkrótce zmienią się niektóre przepisy dla organizacji).

Najwięcej emocji w trakcie prac nad ustawą wzbudziły kwestie związane z jednym procentem. Ostatecznie ustalono zasady informowania o wykorzystania środków z alokacji. Jeśli organizacja wydaje na swoją kampanię jednoprocentową pieniądze, które wcześniej otrzymała od podatników, musi to zaznaczyć (np. w ogłoszeniu w gazecie, zachęcającym do przekazywania 1 proc., poinformować, że ogłoszenie jest finansowane z funduszy pozyskanych z 1 proc.).

Specjalny obowiązek informacyjny nałożono też na OPP, wykorzystujące w swoich kampaniach specjalne programy do rozliczenia PIT. Na takim programie musi się znaleźć wyraźny komunikat, czy umożliwia on wskazanie różnych OPP, czy tylko jednej (zwykle tej, która wykorzystuje program w swojej kampanii). Opisany obowiązek dotyczy wszystkich podmiotów udostępniających programy do PIT-ów (a nie tylko organizacji pożytku).

Nowelizacja wprowadza też sankcję za pośrednictwo w zbieraniu i przekazywaniu 1% podatku dla organizacji pożytku publicznego, które w danym roku nie znalazły się na liście uprawnionych do otrzymywania 1%.

Powstanie Fundusz Wspierania Organizacji Pożytku Publicznego, który ma być zasilany m.in. niewykorzystanymi (np. z powodu utraty statusu OPP) lub nieprawidłowo wydatkowanymi przez OPP środkami z 1%.

Jakie jeszcze zmiany wprowadzi nowelizacja? Oto najważniejsze z nich:

Zmienione przepisy wejdą w życie po upływie 60 dni od dnia ogłoszenia. Szybciej, bo po 14 dniach, zaczną działać nowe regulacje dotyczące Rady Działalności Pożytku Publicznego. Chodzi o zapis umożliwiający członkom rady pełnienie swoich obowiązków dłużej niż dwie kadencje oraz o możliwość poszerzenia RDPP. Rada będzie miała "co najmniej 20 członków", a nie jak do tej pory dokładnie dwudziestu (i ani jednego więcej).


Więcej o zmianach, jakie wprowadza nowelizacja: Wkrótce zmienią się niektóre przepisy dla organizacji
http://poradnik.ngo.pl/wiadomosc/1653821.htmlUstawa z dnia 5 sierpnia 2015 r. o zmianie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz ustawy o fundacjach, TEKST

Komisyjny projekt ustawy o zmianie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz niektórych innych ustaw, przebieg procesu legislacyjnego, sejm.gov.pl

Ustawa z dnia 5 sierpnia 2015 r. o zmianie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz ustawy o fundacjach - podpisana 25 sierpnia 2015 r. Informacja ze strony prezydent.pl

źródło: inf. własna (poradnik.ngo.pl)
data publikacji: 2015-08-26
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!