Przekaż NGO darowiznę, skorzystaj z odliczenia podatkowego
autor(ka): Renata Niecikowska, poradnik.ngo.pl
Chętnie wrzucamy datki do puszki na ulicy, ale już dużo rzadziej dajemy darowizny i korzystamy z odliczenia podatkowego. Tymczasem, jeśli tylko pozwala nam na to nasz portfel, warto dać darowiznę swojej ulubionej organizacji, której cele i działalność popieramy. A potem skorzystać z odliczenia przy sporządzaniu PIT-a.

Jak pokazują statystyki, rzadko przekazujemy darowizny finansowe na cele statutowe organizacji pozarządowych (na cele pożytku publicznego) i korzystamy z odliczenia podatkowego. Trochę zapomnieliśmy o tym, że darowiznę, przekazaną przelewem na konto organizacji można odliczyć od podatku (np. w 2013 r. zrobiło to tylko 0,44% podatników). Masz szansę zmienić to, przekazując darowiznę, np. jeszcze do końca grudnia tego roku. O tym, czego powinna dopilnować organizacja przyjmująca darowizny czytaj tutaj: Przyjęcie darowizny pieniężnej przez organizację.

Warto! Co z tego masz?

Przede wszystkim satysfakcję, że wsparłeś / wsparłaś działalność organizacji, której działania cenisz, jej cele są ci bliskie, ale też "korzyść" finansową. Jaką? Np. dając organizacji darowiznę w wyskości 100 zł, możesz odliczyć od dochodu 18 zł (lub 33 zł, jeśli zrobi to osoba w drugim przedziale podatkowym).

Jak osoba fizyczna może przekazać darowiznę? Obejrzyj naszą infografikę! Przekaż innym, daj darczyńcom. Infografikę udostępniamy też w formacie A4 (w załączniku pod wiadomością), można ją wydrukować i rozdawać.

Plik do ściągnięcia z opisem powyższej infografiki w formacie txt dla osób niewidzących / niedowidzących (wielkość pliku 2KB).

UWAGA:

Darowiznę może przekazać także osoba prawna i skorzystać z odliczenia (w wysokości do 10% dochodu). Więcej o darowiznach, od osób prawnych i od osób fizycznych: http://poradnik.ngo.pl/darowizny


Więcej informacji, jak przestrzegać prawa w NGO, jakie przepisy są ważne dla NGO – znajdziesz w serwisie poradnik.ngo.pl.

data publikacji: 2015-12-16
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!