DZIŚ
Międzynarodowy Dzień Walki z RakiemMiędzynarodowy Dzień Walki z Rakiem
Poradnik.ngo.pl
/ Pieniądze w organizacji
/ 3. Jakie podatki i kiedy płacą organizacje?
/ III. VAT (podatek od towarów i usług)
/ Czy bilety na koncert można potraktować jako "cegiełki" (darowiznę) na rzecz naszej organizacji? Czy jednak jest to sprzedaż?
Czy bilety na koncert można potraktować jako "cegiełki" (darowiznę) na rzecz naszej organizacji? Czy jednak jest to sprzedaż?
Przykład: Nasze Stowarzyszenie organizuje niedługo koncert. Na pokrycie części jego kosztów musimy sprzedawać bilety. Czy bilety te można potraktować jako tzw. cegiełki, czyli czy można je potraktować jako darowiznę na rzecz naszego Stowarzyszenia?
„Cegiełka”, zgodnie ze słownikiem jęz. polskiego, oznacza „niewielki wkład w coś”. Powszechnie uznaje się cegiełkę za rodzaj niewielkiej darowizny. Sprzedaż „cegiełek” (wartościowych) jest też jedną z form zbiórki publicznej (wymieniona w rozporządzeniu MSWiA z 2003 r., dotyczącym zbiórek publicznych) i ma na celu przede wszystkim zgromadzenie środków finansowych z przeznaczeniem na realizację celów statutowych.
Jeśli jednak w zamian za „cegiełkę” organizacja oferuje konkretną usługę (możliwość udziału w koncercie), to pojawia się pytanie: czy cegiełka jest nadal darowizną, czy zapłatą za bilet wstępu? I znów naczelnym problemem jest odpowiednia klasyfikacja świadczonej usługi według PKWiU. Jeśli usługa ta zostanie zaliczona do działań statutowych organizacji i będzie zakwalifikowana jako grupa 91 PKWiU, to podlega zwolnieniu z podatku VAT. Jeśli natomiast usługa ta uzyska inne zaklasyfikowanie, to będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT zgodnie z obowiązującymi stawkami.
O PKWiU nr 91 więcej czytaj tutaj: http://www.ngo.pl/x/486980.
