Poradnik - ngo.pl

Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.
Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.

Czy członek zarządu może wystąpić ze stowarzyszenia?

Reklama

Członek zarządu nie może już działać w naszym stowarzyszeniu – pisze czytelnik ngo.pl. Jak należy postąpić w takiej sytuacji, wyjaśnia doradczyni Informatorium (poradnik.ngo.pl).

1

Pytanie

PYTANIE CZYTELNIKA: Piszę w nietypowej sprawie. Jeden z członków naszego zarządu z powodów osobistych chce zrezygnować w ogóle z członkostwa w stowarzyszeniu. Czy to jest możliwe? Czy może najpierw powinien zrezygnować z funkcji w zarządzie, a dopiero potem z członkostwa w stowarzyszeniu?

Reklama
2

Odpowiedź

Dobrowolność
Zgodnie z prawem jedną z cech stowarzyszenia jest dobrowolność. Oznacza to, że nikt nie może zmusić osoby zarówno do bycia członkiem, jak i do rezygnacji z członkostwa w stowarzyszeniu. Szczegółowe zasady złożenia rezygnacji określane są zazwyczaj w statucie organizacji. Zwykle taką rezygnację składa się na piśmie na ręce organu, który „zawiaduje ruchem” członków w stowarzyszeniu (przyjmuje i skreśla z listy członków). Najczęściej jest to kompetencja zarządu odpowiadającego ogólnie za zarządzanie organizacją.

Władze stowarzyszenia: zarząd i komisja rewizyjna są wybierane spośród członków stowarzyszenia. Również i te osoby mają prawo zrezygnować czy to z zasiadania we władzach, czy też zupełnie z członkostwa w stowarzyszeniu. Zasady składania rezygnacji z zasiadania we władzach są także uregulowane w statucie. W przypadku rezygnacji z członkostwa w stowarzyszeniu automatycznie następuje rezygnacja z zarządu czy komisji rewizyjnej. To, czy na miejsce osoby, która zrezygnowała, będzie wybierana inna i w jaki sposób, zależy od zapisów statutu.

PRZYKŁAD:
Ze statutu Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły „Ekierka”

1. Zarząd składa się z 3 do 5 osób, spośród których na pierwszym posiedzeniu wybiera prezesa, wiceprezesa i skarbnika.

2. W razie, gdy skład władz Stowarzyszenia ulegnie zmniejszeniu w czasie trwania kadencji uzupełnienie ich składu może nastąpić w drodze kooptacji, której dokonują pozostali członkowie organu, który uległ zmniejszeniu. W tym trybie można powołać nie więcej niż połowę składu organu.

W tym przypadku, jeśli zarząd jest 5-osobowy (maksymalna liczba członków) i 1 osoba rezygnuje, zarząd może nadal zgodnie ze statutem działać (zostaje 4 członków). Nie ma potrzeby dokooptowania kogoś na miejsce osoby, która zrezygnowała. Warto zwrócić jeszcze uwagę na funkcje członków zarządu. W przypadku Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły „Ekierka” obowiązkowo w zarządzie musi być prezes, wiceprezes i skarbnik, decyzja co do funkcji podejmowana jest samodzielnie przez zarząd. Zatem jeśli rezygnuje np. wiceprezes, to po to, by zarząd mógł działać w 4-osobowym składzie, powinien spośród siebie wybrać nowego wiceprezesa.

Warto pamiętać, że wszelkie zmiany w organach muszą być zgłoszone w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Rezygnacja jest możliwa
Odpowiadając na pytanie czytelnika: rezygnacja z funkcji członka zarządu oraz członka stowarzyszenia jest możliwa. Jej tryb powinien określać statut stowarzyszenia. Jeśli nie ma w nim doprecyzowanych zapisów na ten temat, można postąpić tak, jak w opisanym przykładzie: złożyć pisemną rezygnację, adresowaną do zarządu. O zmianie tej należy poinformować KRS.

3

Podstawa prawna

Ustawa Prawo o stowarzyszeniach

Art. 2 ust. 1.
Stowarzyszenie jest dobrowolnym, samorządnym, trwałym zrzeszeniem o celach niezarobkowych.

Art. 6.ust. 2.
Nikogo nie wolno zmuszać do udziału w stowarzyszeniu lub ograniczać jego prawa do wystąpienia ze stowarzyszenia. Nikt nie może ponosić ujemnych następstw z powodu przynależności do stowarzyszenia albo pozostawania poza nim.

Statut

Przeczytaj też

  • Potrzebujesz pomocy w innej formie? Masz konkretne pytanie?

    Komentarze

    Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu.