Poradnik - ngo.pl

Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.
Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.

Brak płynności finansowej w projekcie. Pożyczka?

Reklama

Brak płynności finansowej to problem wielu organizacji. W niektórych projektach muszą założyć pieniądze na działania i poczekać na transzę albo przyjęcie sprawozdania i zwrot pieniędzy. Czy można pożyczyć pieniądze? – wyjaśnia doradczyni serwisu poradnik.ngo.pl.

1

Wstęp

PYTANIE ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ

Realizujemy projekt. Część pieniędzy otrzymamy dopiero po zakończeniu tego projektu i przyjęciu sprawozdania z jego realizacji. W związku z tym sami musimy pokryć niektóre koszty w projekcie, a potem środki będą nam zwrócone. Może się zdarzyć, że nie starczy pieniędzy, którymi dysponuje nasze stowarzyszenie. Zastanawialiśmy się nad jakąś pożyczką. Znajoma zasugerowała, że może członkowie mogliby udzielić takiej pożyczki stowarzyszeniu. Czy to jest faktycznie możliwe?

Wiele projektów, które realizują organizacje pozarządowe, jest dofinansowywana transzami – czyli środki spływają do organizacji w częściach, w różnym czasie. Nierzadko zdarza się, że ostatnia część dotacji zostaje przekazana dopiero po całkowitym rozliczeniu projektu (zakończeniu działań, sporządzeniu sprawozdania z realizacji i rozliczeniu tego sprawozdania przez sponsora). Dla organizacji oznacza to, że część wydatków zaplanowanych w projekcie będzie musiała pokryć z jakichś zapasów, które posiada. O ile je posiada.

Jeśli organizacja nie ma środków, może je pożyczyć. Może wystąpić o pożyczkę do instytucji, które się tym zajmują profesjonalnie – banków czy funduszy pożyczkowych. Niektóre mają oferty specjalnie przeznaczone dla organizacji non profit. Pożyczki może też udzielić inna zaprzyjaźniona organizacja albo osoby prywatne (np. związane z organizacją: jej członkowie, członkowie władz, fundator).

Nie każda pożyczka musi być oprocentowana. Jeżeli jednak strony umawiają się na procent, trzeba się zastanowić, skąd organizacja będzie miała środki na spłacenie odsetek (nie mogą one być pokryte z dotacji). Z kolei osoba fizyczna, która udziela pożyczki, musi pamiętać o tym, że dochód uzyskany dzięki odsetkom będzie podlegał opodatkowaniu.

Warunki zaciągnięcia pożyczki dobrze jest sformułować w umowie pisemnej, choć nie jest ona obowiązkowa przy pożyczkach zaciąganych do wysokości 500 zł i nie wymaga poświadczenia notarialnego. Umowa o pożyczkę powinna zawierać m.in. informacje o wysokości udzielonej pożyczki, terminie zwrotu, ewentualnym procencie, formach zabezpieczenia, numerach rachunków pożyczkobiorcy i pożyczkodawcy. W zależności od wartości pożyczki, a także kilku innych okoliczności (takich jak posiadanie lub nie statusu organizacji pożytku publicznego; bycie aktywnym płatnikiem podatku VAT), może pojawić się dodatkowe obciążenie, czyli konieczność zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych.

Więcej szczegółowych informacji na temat pożyczek można przeczytać w serwisie poradnik.ngo.pl: http://poradnik.ngo.pl/pozyczki.

Reklama
2

Odpowiedź na pytanie

Tak, istnieje taka możliwość, aby stowarzyszenie pożyczyło brakujące środki od członka czy członków. Nawet jeżeli organizacja jeszcze nie wie na pewno, czy będzie taka potrzeba, warto by przeprowadziła wstępne rozmowy, aby zorientować się w oczekiwaniach pożyczkodawcy i przemyślała, na ile będzie w stanie je spełnić.

3

Podstawa prawna

4

Ustawa z dn. 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. z 2014 r, poz.121)

Art. 720.

§1. Przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości.

§2. Umowa pożyczki, której wartość przenosi pięćset złotych, powinna być stwierdzona pismem.

Potrzebujesz pomocy w innej formie? Masz konkretne pytanie?

Komentarze

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu.