Poradnik - ngo.pl

Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.
Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.

Co zrobić, jeśli statut jest do wymiany?

Reklama

Stowarzyszenia opierają swoją aktywność na statucie, przygotowanym przed rejestracją organizacji. Często w toku działania okazuje się jednak, że formuła zawarta w dokumencie nie przystaje do rzeczywistości i że właściwie należałoby zmienić statut w całości. Czy jest to możliwe? – wyjaśnia doradczyni serwisu poradnik.ngo.pl.

1

Pytanie organizacji pozarządowej

Chcielibyśmy zmienić kilka rzeczy w stowarzyszeniu, przede wszystkim strukturę władz, która po kilku latach okazała się mało praktyczna w funkcjonowaniu. Ale to powoduje, że musimy zmieniać niemal każdy rozdział statutu. Czy możemy przyjąć cały nowy statut naszej organizacji, czy musimy się rozdrabniać i po kolei opisywać każdą zmianę?

!DORADCZYNI SERWISU PORADNIK.NGO.PL ODPOWIADA

Stowarzyszenie opiera swoją aktywność na statucie. W nim opisane są między innymi zasady działania organizacji, takie jak struktura władz, organy władzy, sposób podejmowania decyzji, podział obowiązków i kompetencji. Jeśli w trakcie działania okaże się, że formuła ustalona w statucie nie sprawdza się, warto pomyśleć o wprowadzeniu zmian. Nie sposób tkwić w sytuacji, która blokuje rozwój organizacji lub uniemożliwia szybką reakcję na problem.

Kiedy zmian jest bardzo dużo, są one znaczące i wymagają wprowadzenia nowej numeracji, możliwe jest przyjęcie nowego statutu w całości. Oczywiście zmiana musi być dobrze przemyślana i najlepiej wypracowana zespołowo.

Zapisy w statutach dotyczące jego zmian są mniej lub bardziej szczegółowe. Zanim się za nie zabierzemy, musimy wiedzieć, kto wychodzi z inicjatywą zmiany statutu, czy trzeba o zmiany wnioskować do organu odpowiedzialnego za podjęcie decyzji, w jaki sposób podejmuje się decyzję o zmianie: czy wystarczy zwykła większość głosów, czy też uchwały zapadają jednogłośnie. Odpowiedzi na te pytania określa sam statut.

Reklama
2

Odpowiadając na pytanie

Stowarzyszenie może zaktualizować cały statut. Nowy jednolity tekst statutu powinien być przyjęty uchwałą walnego zebrania członków, którą załącza się do wniosku o zmianę wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym. Nowe zapisy zgłasza się na formularzu KRS-Z20.

Uwaga: Stowarzyszenie przyjmując nowy statut, stosuje zasady przewidziane dla rejestracji organizacji. Dlatego w formularzu KRS-Z20, w polu C.5 dotyczącym zmiany statutu, wpisuje się datę przyjęcia nowej treści statutu. Natomiast w polu C.8 wpisuje się cele organizacji, nawet jeśli nie uległy zmianie. Należy też wypełnić formularz KRS-ZK, gdzie w części drugiej, wpisuje się sposób reprezentacji podmiotu, niezależnie od tego czy zapis pozostał ten sam, czy został zaktualizowany.

Za rejestrację zmian odpowiedzialny jest zarząd stowarzyszenia. Robi to niezwłocznie, w ciągu 7 dni od przyjęcia zmian przez walne zebranie członków.

3

Podstawa prawna

4

Statut organizacji

5

Ustawa z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach, Dz.U. 1989 nr 20 poz. 104

Art. 21. Zarząd stowarzyszenia ma obowiązek niezwłocznie zawiadomić sąd rejestrowy o zmianie statutu. W sprawie wpisania do rejestru zmiany statutu stowarzyszenia stosuje się odpowiednio zasady i tryb przewidziane dla rejestracji stowarzyszenia.

6

Ustawa z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz. U. 1997 nr 121 poz. 769)

Art. 22. Wniosek o wpis do Rejestru powinien być złożony nie później niż w terminie 7 dni od dnia zdarzenia uzasadniającego dokonanie wpisu, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej.

Potrzebujesz pomocy w innej formie? Masz konkretne pytanie?

Komentarze

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu.