Poradnik - ngo.pl

Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.
Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.

Czy możliwa jest zmiana celu zbiórki publicznej?

Reklama

Cel zbiórki publicznej ucieka Wam sprzed oczu? Został zrealizowany, zanim zebraliście pieniądze lub dary? Spokojnie, można go zmienić. Ale tylko w określonych przypadkach – wyjaśnia Helena Romanowska, doradczyni serwisu poradnik.ngo.pl.

1

Wstęp

PYTANIE ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ

Działamy między innymi na rzecz bezdomnych zwierząt. Pomagamy schroniskom, szczególnie w czasie zimy, kiedy pasiaki i koty mają trudne warunki do życia. Niedawno rozpoczęliśmy zbiórkę publiczną na rzecz jednego ze schronisk, a dokładniej naszym celem jest zebranie funduszy na ocieplenie bud. W międzyczasie znalazły się fundusze z innego źródła. Teraz chcielibyśmy pieniądze z naszej zbiórki przeznaczyć na równie pilną potrzebę, czyli jedzenie dla psiaków. Czy możemy zmienić cel zbiórki? Jeśli tak, to w jaki sposób.

ODPOWIEDŹ DORADCZYNI SERWISU PORADNIK NGO.PL

Reklama
2

Cel zbiórki

Warto przypomnieć, że organizacja pozarządowa może przeprowadzić zbiórkę publiczną tylko w zakresie zgodnym z jej celami statutowymi. Muszą się one również mieścić w jednej z 34 sfer zadań publicznych, określonych w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Można też przeprowadzić zbiórkę pieniędzy lub darów na cele religijne. Taką zbiórkę zgłasza się w portalu zbiorki.gov.pl.

Cel zbiórki możemy sformułować dość szeroko, np. ochrona zwierząt w schroniskach. Może też być bardziej szczegółowy, np. pomoc zwierzętom w czasie zimy w schronisku w Białymstoku. Należy jednak uważać, by nie zawęzić przedmiotu zbiórki zbyt mocno. Zdarza się, że pierwotny cel zbiórki musi zostać zmodyfikowany, często z przyczyn niezależnych. Powodem może być między innymi rezygnacja partnera, z którym planowane działanie miało być przeprowadzone lub konieczność wprowadzenia innych zadań, o którym wcześniej organizatorzy zbiórki nie wiedzieli, a które do zrealizowania celu są niezbędne.

Dwa przykładowe cele wymienione wyżej mieszczą się w sferach pożytku publicznego: ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego oraz działalności charytatywnej, a jeśli do pracy zaangażujemy wolontariuszy – również promocji i organizacji wolontariatu. Organizacja zaznacza te sfery pożytku w formularzu zgłoszenia zbiórki.

3

Zmiana celu zbiórki

W ustawie o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych wskazano sytuacje, w których możliwa jest zmiana celu zbiórki publicznej. Modyfikację celu dopuszcza się w przypadku, kiedy podany przez organizatora cel został osiągnięty lub z jakiś obiektywnych przyczyn nie może być dalej realizowany. Nowy cel zbiórki musi mieścić się w zakresie wcześniej zgłoszonych zadań publicznych. Mając między innymi to na uwadze, warto zaznaczyć więcej niż jedną sferę zadań publicznych w formularzu.

4

Odpowiadając na pytanie

Zmiana celu zbiórki jest dopuszczalna, jeśli dotychczasowy zamiar organizatora zbiórki został już osiągnięty lub nie może być dalej zrealizowany. Jak wynika z listu czytelnika cel został osiągnięty innym sposobem. Zatem zmiana w zgłoszeniu zbiórki publicznej jest możliwa. Zmieniając cel, należy pamiętać, że musi on się mieścić w tych samych zadaniach ze sfery zadań publicznych, które pierwotnie zostały wskazane przy zgłoszeniu zbiórki publicznej w portalu zbiorki.gov.pl.

Cel warto zmodyfikować na bardziej ogólny, np. pomoc schronisku dla zwierząt w miejscowości XYZ. Wówczas organizacja będzie miała większą elastyczność w dysponowaniu zebranymi ofiarami. Pieniądze będzie można wydać na najpilniejsze potrzeby schroniska.

Organizacja zgłasza zmianę celu zbiórki przez ponowne wypełnienie zgłoszenia drogą elektroniczną lub papierową, w terminie 30 dni od dnia, w którym nastąpiła zmiana. W formularzu zbiórki publicznej należy zakreślić pole „aktualizacja zgłoszenia” i wpisać numer zbiórki w polu powyżej. Pozostałe pola formularza wypełnia się jak przy pierwszym zgłoszeniu, zmieniając jedynie cel.

Podstawa prawna

Ustawa o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych z dnia 14 marca 2014 r.

Art. 1.

1. Zbiórką publiczną jest zbieranie ofiar w gotówce lub w naturze w miejscu publicznym na określony, zgodny z prawem cel pozostający w sferze zadań publicznych, o których mowa w art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2010 r. Nr 234, poz. 1536, z późn. zm.), oraz na cele religijne.

Art. 12.

1. W przypadku konieczności zmiany danych zawartych w zgłoszeniu zbiórki publicznej organizator zbiórki informuje ministra właściwego do spraw administracji publicznej o zmianach, doręczając zaktualizowane zgłoszenie zbiórki publicznej w postaci elektronicznej albo papierowej w terminie 30 dni od dnia, w którym zmiana nastąpiła.

2. Zmiana celu zbiórki publicznej jest możliwa, jeżeli cel podany w zgłoszeniu został osiągnięty lub ze względów obiektywnych nie może być dalej realizowany, o ile realizacja nowo zgłoszonego celu pozostaje w zakresie tych samych zadań ze sfery zadań publicznych, określonych w art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, lub pozostaje w zakresie celów religijnych.

3. Minister właściwy do spraw administracji publicznej zamieszcza informację o zgłoszeniu, o której mowa w ust. 1, na portalu zbiórek publicznych.

5

Szukasz informacji i porad dotyczących NGO? Masz problem z prowadzeniem NGO? Potrzebujesz pomocy prawnej? Zadaj pytanie: http://poradnik.ngo.pl/zapytaj.

Potrzebujesz pomocy w innej formie? Masz konkretne pytanie?

Komentarze

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu.