Rok obrotowy to okres rozliczeniowy, według którego organizacja rozlicza się z urzędami ze swojej działalności. Zazwyczaj rok obrotowy organizacji odpowiada rokowi kalendarzowemu. Czasami jednak nie pokrywa się to z działaniami organizacji. Czy raz podjętą decyzję o tym, co organizacja rozumie przez rok obrotowy, można zmienić ?
Wstęp
PYTANIE ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ
Nasze stowarzyszenie zastanawia się nad zmianą roku obrotowego, jesteśmy organizacją studencką i niewątpliwie lepiej byłoby nam się rozliczać z urzędami po zakończeniu roku akademickiego, a nie w trakcie jego trwania. Chcielibyśmy dowiedzieć się, jakie kroki należy podjąć oraz jakie dokumenty złożyć, aby zmienić nasz obecny rok obrotowy (kalendarzowy) na rok powiązany bardziej z rokiem akademickim tak jak 01.09 – 31.08?
DORADCZYNI PORADNIK NGO.PL EWA WOLDAN-JAKUBCZYK ODPOWIADA:
Co to jest rok obrotowy
Rok obrotowy to okres rozliczeniowy, którym posługują się różne podmioty, w tym organizacje pozarządowe, np. sporządzając sprawozdania finansowe czy rozliczając podatki. Najczęściej jest to rok kalendarzowy, możliwe jest jednak przyjęcie innego okresu – kolejnych 12 miesięcy kalendarzowych. Definicja roku obrotowego zależy od charakteru działalności (np. w organizacji edukacyjnej może być powiązany z rokiem szkolnym) i określa go statut. (Jeśli takiej informacji nie ma w statucie, przyjmuje się, że rok obrotowy równa się rokowi kalendarzowemu). Informacja o roku obrotowym, przyjętym przez organizację, powinna znaleźć się również w polityce rachunkowości. Datę rozpoczęcia i zakończenia roku obrotowego przedstawia plan kont.
Czy można zmienić rok obrotowy
Tak, można zmienić rok obrotowy. Taka zmiana powinna zostać zaplanowana w czasie, ponieważ zmiany roku nie dokonuje się w trakcie już trwającego okresu rozliczeniowego, ale po jego zakończeniu. W takim przypadku następny rok obrotowy (pierwszy po zmianie) będzie trwał wyjątkowo dużej niż 12 miesięcy.
Podstawą zmiany roku obrotowego jest zmiana statutu organizacji. Zatem, aby zmienić rok obrotowy najpierw należy zmienić statut organizacji i wpisać w statut nowy okres rozliczeniowy, a następnie zmianę statutu należy zarejstrować w KRS. Po akceptacji KRS należy dokonać zmiany w polityce rachunkowości organizacji. A następnie o zmianie powiadomić urząd skarbowy właściwy ze względu na siedzibę organizacji w terminie do 30 dni od dnia zakończenia ostatniego roku obrotowego.
Odpowiadając na pytanie organizacji
Jeśli zmiana okresu przyjętego za rok obrotowy zostanie dokonana po zakończeniu starego roku obrotowego w organizacji tj. po 31 grudnia 2014, to organizacja (zgodnie z zasadami opisanymi w ustawie o rachunkowości) będzie składała sprawozdanie finansowe za rok 2014 wg starego roku obrotowego. Natomiast po zmianie roku obrotowego na 01.09 – 31.08 kolejne sprawozdanie finansowe będzie składane za okres od początku 2015 roku do końca już nowo określonego roku obrotowego – tj. do 31 sierpnia 2016. (Pierwszy rok rozliczeniowy według nowego roku obrotowego będzie dłuższy). W następnych latach sprawozdanie będzie składane za okres 01.09 – 31.08, tak jak docelowo chce organizacja.
Należy pamiętać, że zgodnie z nowym okresem obrotowym inny będzie termin sporządzenia rozliczenia CIT-8 do urzędu skarbowego oraz inne będą terminy składania sprawozdań finansowych. Zatem organizacja szczególnie w tym czasie musi zwracać uwagę na terminy rozliczeniowe.
Po przyjęciu nowej definicji roku obrotowego sprawozdanie będzie sporządzane w ciągu 3 miesięcy po zakończeniu roku obrotowego, czyli do 30.11 każdego roku, a zatwierdzane w ciągu 6 miesięcy po roku obrotowym, czyli do 31.01 każdego roku. CIT-8 z załącznikami będzie sporządzany i przekazywany do US do końca 3 m-ca po roku obrotowym czyli do 30.11.
Podstawa prawna:
Ustawa o rachunkowości z dnia 29 września 1994 r. (Dz.U. z 2013 r., poz. 330)
art.3 ust.1 pkt.9.
1. Ilekroć w ustawie jest mowa o:
9) roku obrotowym – rozumie się przez to rok kalendarzowy lub inny okrestrwający 12 kolejnych pełnych miesięcy kalendarzowych, stosowany również do celów podatkowych. Rok obrotowy lub jego zmiany określa statut lub umowa, na podstawie której utworzono jednostkę. Jeżeli jednostka rozpoczęła działalność w drugiej połowie przyjętego roku obrotowego, to można księgi rachunkowe i sprawozdanie finansowe za ten okres połączyć z księgami rachunkowymi i sprawozdaniem finansowym za rok następny. W przypadku zmiany roku obrotowego pierwszy po zmianie rok obrotowy powinien być dłuższy niż 12 kolejnych miesięcy.