Zbliża się czas ogłaszania konkursów na realizację zadań publicznych w roku 2014. Czy organizacja, która ma zaległości w opłacaniu składek do ZUS i zaliczek na podatek dochodowy do US może ubiegać się o dotację? Wyjaśnia Marcin Wojdat, Pełnomocnik Prezydenta Warszawy ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi.
PYTANIE ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ:
Czy zaleganie ze składkami do ZUS i US dyskwalifikuje organizacje w zakresie możliwości otrzymania dotacji?
Marcin Wojdat: Zaleganie ze składkami do ZUS i US nie dyskwalifikuje organizacji w zakresie możliwości otrzymywania dotacji. Zgodnie jednak z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2010 r. Nr 234 poz. 1536, z pózn. zm.) organ administracji publicznej przy rozpatrywaniu ofert ocenia możliwość realizacji zadania publicznego przez organizację pozarządową lub podmioty wymienione w art. 3 ust. 3. Tym samym powinien ocenić kondycję finansową podmiotu ubiegającego się o realizację zadania.
Komentarz warszawa.ngo.pl
Zaleganie z wpłatami do ZUS i US jest zazwyczaj odczytywane jako oznaka słabej kondycji finansowej organizacji lub kłopoty zarządcze. Dlatego komisja konkursowa, oceniając podobne jakościowo oferty organizacji, zapewne wybierze tę, złożoną przez wnioskodawcę, który jej zdaniem jest bardziej wiarygodny lub ma stabilną sytuację finansową.
Ta sama zasada dotyczy wszystkich innych długów organizacji. Nawet nieprawidłowe rozliczenie dotacji nie dyskwalifikuje organizacji z możliwości otrzymania kolejnej. Nie ma czegoś takiego jak zakaz ubiegania się o dotację z powodu długów czy innych nieprawidłowości.
Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Warszawie w decyzji z dnia 29 września 2010 r. (sygn. KOC/4333/In/10) uznało, że w przypadku wykorzystania dotacji niezgodnie z przeznaczeniem nie można stosować trzyletniej „kary” – czyli zakazu ubiegania się o dotacje. Jak czytamy w opisywanej decyzji SKO „Przepisy obecnie obowiązującej ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240 z późn. zm.) nie przewidują sankcji w postaci wykluczenia prawa otrzymywania dotacji przez określony okres w przypadku stwierdzenia nieprawidłowego wykorzystania dotacji”.
Warto jednak mieć świadomość, że przyznanie dotacji jest w pewnym sensie wyrazem zaufania wobec organizacji. Sądzi się, że organizacja, której przekazano publiczne pieniądze, wyda je sprawnie i rzetelnie oraz zgodnie z przeznaczeniem, oraz że będzie solidnym partnerem. To dlatego tak ważnym kryterium oceny jest doświadczenie organizacji w danej dziedzinie oraz jej kompetencje. Jednakże „złe” doświadczenia nie przekreślają organizacji – gdyż podczas oceny jej nowych projektów zawsze najważniejsza powinna być ich jakość.