Poradnik - ngo.pl

Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.
Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.

Czy stowarzyszenie może być członkiem innego stowarzyszenia

Reklama

Czy stowarzyszenie może być członkiem wspierającym innego stowarzyszenia? – tak, odpowiada doradczyni poradnik.ngo.pl i wyjaśnia pod jakimi warunkami.

1

Wstęp

PYTANIE ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ

Chciałabym zasięgnąć informacji dotyczącej członków wspierających w stowarzyszeniach. W ustawie nie jest wprost powiedziane i chciałabym rozwiać swoje wątpliwości. Czy stowarzyszenie rejestrowe może być członkiem wspierającym innego stowarzyszenia rejestrowego?

DORADCZYNI PORADNIK NGO.PL MONIKA CHRZCZONOWICZ ODPOWIADA:!

Reklama
2

Rodzaje członków stowarzyszenia

Zgodnie z przepisami stowarzyszenie mogą tworzyć tylko osoby fizyczne. Są to członkowie zwyczajni. W statucie są zawarte szczegółowe informacje na temat ich praw, obowiązków, sposobu przystąpienia do stowarzyszenia oraz utraty członkostwa. Podstawowym obowiązkiem członka, wynikającym z ustawy Prawo o stowarzyszeniach, jest praca społeczna na rzecz stowarzyszenia oraz płacenie składek. W statutach często jest to  formułowane jako „czynny udział w działalności stowarzyszenia”, co daje różne możliwości zaangażowania się w działania organizacji. Członkowie mają prawo zabierać głos we wszystkich sprawach dotyczących stowarzyszenia i uczestniczyć w walnych zebraniach członków stowarzyszenia, wybierać i być wybieranym do władz.

Innym rodzajem członków mogą być członkowie wspierający. Mogą to być zarówno osoby fizyczne, jak i prawne. W statucie są zawarte szczegółowe informacje na temat ich praw, obowiązków, sposobu przystąpienia do stowarzyszenia oraz utraty członkostwa. Ich rolą jest wspieranie, wspomaganie organizacji np. merytorycznie czy finansowo. Często mają prawo uczestniczyć w walnych zebraniach członków z głosem doradczym.

Podsumowując: osoba fizyczna może zaangażować się w działanie stowarzyszenie jako członek zwyczajny albo też członek wspierający. Osoba prawna może być tylko członkiem wspierającym stowarzyszenia.

3

Odpowiadając na pytanie

Stowarzyszenie rejestrowe uzyskuje osobowość prawną z chwilą wpisania do Krajowego Rejestru Sądowego. Zatem jako osoba prawna może być członkiem wspierającym innego stowarzyszenia rejestrowego, o ile statut tej wspieranej organizacji przewiduje możliwość posiadania członków wspierających.

4

Podstawa prawna:

5

Statut

6

Ustawa Prawo o stowarzyszeniach

7

Art. 1.

1. Obywatele polscy realizują prawo zrzeszania się w stowarzyszeniach, zgodnie z przepisami Konstytucji oraz porządkiem prawnym określonym w ustawach.

8

Art. 10.

1. Statut stowarzyszenia określa w szczególności:

(…)

4) sposób nabywania i utraty członkostwa, przyczyny utraty członkostwa oraz prawa i obowiązki członków,

(…)

7) sposób uzyskiwania środków finansowych oraz ustanawiania składek członkowskich,

(…)

3. Osoba prawna może być jedynie wspierającym członkiem stowarzyszenia.

Potrzebujesz pomocy w innej formie? Masz konkretne pytanie?

Komentarze

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu.