Poradnik - ngo.pl

Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.
Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.

Faktura na reklamę. Czy może ją wystawić klub uczniowski?

Reklama

Wiele organizacji puka do drzwi różnych firm z prośbą o wsparcie ich działalności. Nie wszystkie firmy jednak stać na bezinteresowność. Chcą pomóc, ale oczekują w zamian reklamy. Z kolei nie każda organizacja może świadczyć usługi reklamowe dla firmy-sponsora.

1

Wstęp

Dzień dobry, Od pół roku prowadzimy uczniowski klub sportowy, który jest zarejestrowany u starosty powiatu. Po raz pierwszy organizujemy zawody międzyszkolne i potrzebujemy nagród dla uczestników. Niestety jeszcze nie stać nas na ich zakup. Jesteśmy w trakcie dogadywania się z pewną firmą, która działa na naszym terenie. Zasponsorują nam nagrody, ale w zmian chcą, abyśmy wystawili im fakturę za reklamę. Czy możemy tak zrobić?

Sprzedaż usługi – w jakich formach
Faktura jest dokumentem, który potwierdza dokonanie czynności sprzedaży towaru lub usługi. Mogą ją wystawić podmioty, które prowadzą sprzedaż i są aktywnym płatnikiem podatku VAT. Ci, którzy nie są aktywnym płatnikiem VAT, wystawiają rachunek.  Stowarzyszenia i fundacje mogą prowadzić sprzedaż usług i towarów w określonych przypadkach: jeżeli są zarejestrowane w rejestrze przedsiębiorców (czyli prowadzą działalność gospodarczą) lub prowadzą tzw. odpłatną działalność pożytku publicznego.

Nie ma nic złego w tym, że stowarzyszenie sprzedaje jakieś swoje usługi. Musi jednak robić to w zgodzie z prawem. Prawo dopuszcza dwie formy:

  • Działalność gospodarcza

Jeżeli organizacja chce dzięki sprzedaży osiągać zyski,  powinna zarejestrować działalność gospodarczą.

Działalnością gospodarczą (zgodnie z definicją zawartą w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej) jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.

Zakres tej działalności nie musi pokrywać się z zakresem działalności statutowej, choć często tak się dzieje. Może ją prowadzić każda organizacja pozarządowa (nie: stowarzyszenia zwykłe).

  • Działalność odpłatna

Jeżeli organizacja chce jedynie osiągać zwrot kosztów, które ponosi w wyniku realizacji pewnych działań statutowych i jeśli  działania te mieszczą się w sferze 33 zadań publicznych (określonych w ustawie o pożytku publicznym i o wolontariacie), może prowadzić odpłatną działalność pożytku publicznego. Ta forma działalności nie wymaga rejestracji w rejestrze przedsiębiorców. Często  mówi się, że jest to tzw. działalność po kosztach, ponieważ prowadząc ją organizacja nie można osiągać zysku, a jedynie pokrywać koszty działania. Działalność ta ma swoje ograniczenia, o których jest mowa w art. 9 ww. ustawy. Tu można przeczytać więcej na temat działalności odpłatnej:

http://poradnik.ngo.pl/x/448396

Trzeba dodać, że organizacja powinna działać nie tylko w zgodzie z przepisami ustaw, ale też zgodnie z własnym statutem. Zakres prowadzonej działalności powinien pokrywać się z tym, co jest w statucie – w części poświęconej celom i sposobom ich realizacji lub ew. w części dotyczącej działalności gospodarczej.

Odpowiadając na pytanie
Odpowiedź na pytanie naszego czytelnika brzmi: nie, nie klub uczniowski, który jest stowarzyszeniem w rejestrze prowadzonym przez starostę powiatu nie może wystawić faktury za usługę reklamową, ponieważ nie ma zarejestrowanej działalności gospodarczej. Zatem nie ma prawa prowadzić takiej działalności również w zakresie usług reklamowych. Nawet jeżeli, zgodnie ze swoim statutem,  klub może prowadzić odpłatną działalność pożytku publicznego, to działalność reklamowa nie mieści się w sferze zadań publicznych, tak więc nie może być przedmiotem działalności odpłatnej.

Jeśli nie sprzedaż, to co?
Czy są możliwe jakieś inne rozwiązania? Możliwe są dwa wyjścia z sytuacji. Pierwsze to szybkie zarejestrowanie działalności gospodarczej w Krajowym Rejestrze Sądowym (co zajmie co najmniej 2-3 tygodnie). Drugie to skłonienie sponsora, by przekazał klubowi darowiznę. Klub w ramach wyrażenia podziękowania zadba o to, aby logo firmy było odpowiednio wyeksponowane, aczkolwiek absolutnie nie powinno to być warunkiem koniecznym w  zawartej umowie darowizny.

Reklama
2

Podstawa prawna:

Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej z dnia 2 lipca 2004 r. (Dz. U. 2010 Nr 220, poz. 1447)

3

Art. 2.

Działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa,

usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.

4

Art. 14.

1. Przedsiębiorca może podjąć działalność gospodarczą w dniu złożenia wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej albo po uzyskaniu wpisu do rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie z dnia 24 kwietnia 2003 r. (Dz. U. z 2010 r., Nr 234, poz. 1536 z późn. zm.)

5

Art. 8.

1. Działalnością odpłatną pożytku publicznego jest:

1) działalność prowadzona przez organizacje pozarządowe i podmioty wymienione w art. 3 ust. 3, w sferze zadań publicznych, o której mowa w art. 4, za które pobierają one wynagrodzenie;

2) sprzedaż towarów lub usług wytworzonych lub świadczonych przez osoby bezpośrednio korzystające z działalności pożytku publicznego, w szczególności w zakresie rehabilitacji oraz przystosowania do pracy zawodowej osób niepełnosprawnych oraz reintegracji zawodowej i społecznej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.

2. Przychód z działalności odpłatnej pożytku publicznego służy wyłącznie prowadzeniu działalności pożytku publicznego.

6

Art. 9.

1. Działalność odpłatna pożytku publicznego organizacji pozarządowych oraz podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 stanowi działalność gospodarczą, w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, jeżeli:

1) wynagrodzenie, o którym mowa w art. 8 ust. 1, jest w odniesieniu do działalności danego rodzaju wyższe od tego, jakie wynika z kosztów tej działalności, lub  2) przeciętne miesięczne wynagrodzenie osoby fizycznej z tytułu zatrudnienia przy wykonywaniu statutowej działalności odpłatnej pożytku publicznego, za okres ostatnich 3 miesięcy, przekracza 3–krotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego za rok poprzedni.

1a. Organ administracji publicznej, który w trakcie kontroli stwierdzi okoliczność, o której mowa w ust. 1, wzywa organizację pozarządową oraz podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 pkt 2–4 do złożenia wniosku o wpis do rejestru przedsiębiorców działalności danego rodzaju w terminie 30 dni od dnia wezwania.

1b. Jeżeli w terminie, o którym mowa w ust. 1a, organizacja pozarządowa oraz podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 pkt 2–4 nie wykaże organowi administracji publicznej, że złożyła wniosek o wpis do rejestru przedsiębiorców działalności danego rodzaju, organ administracji publicznej informuje sąd rejestrowy właściwy dla tej organizacji o prowadzeniu przez nią działalności gospodarczej.

Przepis art. 24 ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz. U. z 2007 r. Nr 168, poz. 1186, z późn. zm.3)) stosuje się odpowiednio.

2. Przez wynagrodzenie, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się wynagrodzenie z tytułu świadczenia pracy lub usług, niezależnie od sposobu nawiązania stosunku pracy lub rodzaju i treści umowy cywilnoprawnej z osobą fizyczną.

3. Nie można prowadzić odpłatnej działalności pożytku publicznego i działalności gospodarczej w odniesieniu do tego samego przedmiotu działalności

  • Ustawa Kodeks cywilny z dnia 23 kwietnia 1964 r. (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.)
7

Art. 888.

§ 1. Przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku.

Potrzebujesz pomocy w innej formie? Masz konkretne pytanie?

Komentarze

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu.