Poradnik - ngo.pl

Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.
Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.

Fundacja OPP: dwa obowiązkowe sprawozdania merytoryczne

Reklama

Fundacje mające status organizacji pożytku publicznego (OPP) mają więcej obowiązków sprawozdawczych niż inne organizacje. Oprócz sprawozdania merytorycznego, składanego do „swojego” ministra, muszą też opublikować na stronie internetowej ministra pracy sprawozdania związane z posiadaniem statusu OPP.

1

Wstęp

PYTANIE ORGANIZACJI  POZARZĄDOWEJ:

Reprezentuję fundację, która ma status organizacji pożytku publicznego. W tym roku po raz pierwszy przygotowujemy sprawozdanie merytoryczne OPP. Czy możemy takie sprawozdanie wysłać do ministra kultury, któremu podlegamy ze względu na cele działania?

ODPOWIADAMY:

Odpowiedź na pytanie postawione przez czytelnika portalu brzmi: nie, roczne sprawozdanie z działalności fundacji i sprawozdanie merytoryczne OPP, to dwa różne sprawozdania i wiążą się z dwoma odrębnymi obowiązkami. Fundacje, które mają status OPP, sporządzają dwa różne sprawozdania merytoryczne.

Reklama
2

Sprawozdanie z działalności fundacji

Pierwsze sprawozdanie należy sporządzić na podstawie Rozporządzenia  Ministra Sprawiedliwości w sprawie ramowego zakresu sprawozdania z działalności fundacji z 8 maja 2001 roku). Sprawozdanie takie powinno zawierać m.in.:

  • informacje o formach i zakresie działalności statutowej (czyli syntetyczny opis działalności, która prowadziła fundacja),
  • opis głównych zdarzeń prawnych, które miały skutki finansowe (mogą to być np. informacje o otrzymanej dotacji, sprzedaży  lub kupnie jakieś nieruchomości, ruchomości),
  • informacje o prowadzonej działalności gospodarczej, wyniku tej działalności i procentowym stosunku przychodu z tej działalności  do innych przychodów,
  • odpisy uchwał zarządu (kopie uchwał potwierdzone za zgodność z oryginałem),
  • informację o uzyskanych przychodach (ze wskazaniem ich źródeł),
  • informację o odpłatnych świadczeniach realizowanych w ramach działalności statutowej ze wskazaniem ich kosztów (np. o odpłatnej działalności pożytku publicznego),
  • informację o kosztach: działań statutowych, administracyjnych, działalności gospodarczej i kosztach pozostałych,
  • szczegółowe dane o zatrudnieniu w fundacji,
  • informacje o udzielonych pożyczkach, założonych lokatach, nabytych obligacjach i akcjach, nabytych nieruchomościach i środkach trwałych,
  • dane o działalności zleconej przez samorządy i podmioty państwowe,
  • informacje o rozliczeniach podatkowych i informacje o składanych deklaracjach podatkowych.

Jeżeli jakiś punkt wymieniony w rozporządzeniu nie dotyczy organizacji (np. fundacja nie prowadziła działalności zleconej przez samorządy), najlepiej wymienić go właśnie z taką adnotacją: „nie dotyczy”.

Sprawozdanie powinno być podpisane zgodnie ze sposobem reprezentacji i przyjęte w trybie przewidzianym w statucie fundacji. Na sporządzenie i wysłanie fundacje mają czas do końca roku następującego po roku za który jest sporządzane sprawozdanie. Dodatkowo fundacja, zgodnie z art. 12 pkt. 3 ustawy o fundacjach, ma obowiązek upublicznić swoje sprawozdanie z działalności, np. poprzez publikację na swojej stronie internetowej albo wyłożenie w swojej siedzibie.

3

Sprawozdanie merytoryczne OPP

Drugie sprawozdanie, związane z posiadaniem statusu OPP, fundacja sporządza na podstawie Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 12 lutego 2013 r. w sprawie wzorów rocznego sprawozdania merytorycznego oraz rocznego uproszczonego sprawozdania merytorycznego z działalności organizacji pożytku publicznego W zależności od wysokości przychodów fundacja sprawozdaje się wg. uproszczonej sprawozdania (do 100 tys. zł) albo  podstawowej (powyżej 100 tys. zł przychodu).

W tym sprawozdaniu fundacja musi umieścić dużo informacji i danych o swojej działalności w poprzednim roku. Są to min.:

  • charakterystyka działalności organizacji pożytku publicznego w okresie sprawozdawczym (m.in. opis głównych działań prowadzonych przez organizację, liczba odbiorców działań, informacje o działalności nieodpłatnej, odpłatnej i gospodarczej prowadzonej przez organizację),
  • przychody i koszty w okresie sprawozdawczym (informacje o przychodach z podziałem na rodzaje, sposobie wydawania środków z 1%, kosztach działania organizacji również z podziałem na rodzaje),
  • informacje czy korzystała z uprawnień w okresie sprawozdawczym,
  • dane o personelu organizacji w okresie sprawozdawczym (informacje o pracownikach, członkach i wolontariuszach),
  • wynagrodzenia w okresie sprawozdawczym (łączna kwota wynagrodzeń z podziałem na umowy o pracę i umowy cywilnoprawne oraz wysokość przeciętnego i najwyższego wynagrodzenia wypłacona pracownikom, członkom zarządów, członkom organu nadzoru),
  •  informacja o udzielonych przez organizację pożyczkach pieniężnych w okresie sprawozdawczym,
  • szczegółowe informacje o działalności zleconej organizacji pożytku publicznego przez administrację publiczną w okresie sprawozdawczym,
  • informacje o przeprowadzonych w organizacji kontrolach,
  • szczegółowe informacje dotycząca realizowanych przez organizację pożytku publicznego zamówień publicznych w okresie sprawozdawczym.

W uproszczonej wersji sprawozdania wymagane informacje są mniej szczegółowe.

Ważne: W przypadku problemów z wypełnieniem i opublikowaniem sprawozdania merytorycznego w bazie internetowej MPiPS można też skorzystać z „Najczęściej zadawanych pytań w sprawie wypełnienia formularza sprawozdania merytorycznego przez organizacje pożytku publicznego w 2012 (za rok 2011)" (odpowiedzi zostały przygotowane w 2012 roku,  ale można z nich korzystać także dla sprawozdań przygotowywanych obecnie) .

Obowiązkiem fundacji OPP jest opublikowanie sprawozdania merytorycznego (oraz sprawozdania finansowego) w specjalnej bazie sprawozdań OPP, na stronie https://opp.mpips.gov.pl. Organizacja robi to samodzielnie.

Jeżeli rok obrotowy fundacji OPP jest taki sam jak rok kalendarzowy (czyli w większości organizacji), sprawozdanie merytoryczne OPP powinno być przygotowane i opublikowane wraz z zatwierdzonym sprawozdaniem finansowym w nieprzekraczalnym terminie do 15 lipca. Jeżeli jednak rok obrotowy jest inny, fundacja powinna umieścić sprawozdanie w bazie w ciągu 15 dni od daty zatwierdzenia sprawozdania finansowego.

Dodatkowo zgodnie z przepisami organizacje pożytku publicznego mają obowiązek upublicznić swoje sprawozdanie merytoryczne i finansowe w sposób umożliwiający zapoznanie się z jego treścią wszystkim zainteresowanym osobom, w tym także poprzez umieszczenie sprawozdań na swojej stronie internetowej.

4

Podstawa prawna:

5

Ustawa z dnia 6 kwietnia 1984 r. o fundacjach

6

Art. 12

(…)

2. Fundacja składa corocznie właściwemu ministrowi sprawozdanie ze swojej działalności.

3. Sprawozdanie, o którym mowa w ust. 2, jest przez fundację udostępnione do publicznej wiadomości.

7

Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 8 maja 2001 r. w sprawie ramowego zakresu sprawozdania z działalności fundacji

8

Ustawa z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie

9

Art. 23

1. Organizacja pożytku publicznego sporządza roczne sprawozdanie merytoryczne ze swojej działalności, z zastrzeżeniem przepisów odrębnych.

1a. Podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 pkt 1, posiadające status organizacji pożytku publicznego, sporządzają sprawozdanie merytoryczne jedynie z wyodrębnionej działalności pożytku publicznego oraz podają je do publicznej wiadomości w sposób umożliwiający zapoznanie się z tym sprawozdaniem przez zainteresowane podmioty.

2. Organizacja pożytku publicznego sporządza roczne sprawozdanie finansowe, na zasadach określonych w przepisach o rachunkowości.

2a. Organizacja pożytku publicznego podaje sprawozdania, o których mowa w ust. 1 i 2, do publicznej wiadomości w sposób umożliwiający zapoznanie się z tym sprawozdaniem przez zainteresowane podmioty, w tym poprzez zamieszczenie na swojej stronie internetowej.

2b. Podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 pkt 1, posiadające status organizacji pożytku publicznego, sporządzają sprawozdanie finansowe jedynie z wyodrębnionej działalności pożytku publicznego.

3. (uchylony).

4. (uchylony).

5. W odniesieniu do organizacji pożytku publicznego, których sprawozdanie finansowe nie podlega obowiązkowi badania zgodnie z przepisami o rachunkowości, minister właściwy do spraw finansów publicznych w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw zabezpieczenia społecznego może w drodze rozporządzenia wprowadzić taki obowiązek, biorąc pod uwagę:

1) wysokość otrzymanych dotacji;

2) wielkość osiąganych przychodów;

3) potrzebę zapewnienia kontroli prawidłowości prowadzonej ewidencji.

6. Organizacja pożytku publicznego zamieszcza zatwierdzone sprawozdanie finansowe i sprawozdanie merytoryczne ze swojej działalności, o których mowa w ust. 1 i 2, w terminie do dnia 15 lipca roku następującego po roku, za który składane jest sprawozdanie finansowe i merytoryczne, na stronie internetowej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego.

6a. Organizacja pożytku publicznego, która nie zamieściła na stronie internetowej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw zabezpieczenia finansowego i sprawozdania merytorycznego ze swojej działalności, o których mowa w ust. 1 i 2, nie zostaje uwzględniona w wykazie organizacji pożytku publicznego, o którym mowa w art. 27a.

6b. Organizacja pożytku publicznego, której rok obrotowy nie jest rokiem kalendarzowym, zamieszcza na stronie internetowej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego, zatwierdzone sprawozdanie finansowe i sprawozdanie merytoryczne ze swojej działalności, o których mowa w ust. 1 i 2, w terminie 15 dni od dnia zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego.

6c. Organizacja pożytku publicznego, która w roku obrotowym, za który sporządza sprawozdanie finansowe i merytoryczne ze swojej działalności, osiągnęła przychód nieprzekraczający 100 000 zł, zamieszcza na stronie internetowej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego, w terminie, o którym mowa w ust. 6 lub w ust. 6b, sprawozdanie, o którym mowa w ust. 1 i 1a, w formie uproszczonego sprawozdania merytorycznego.

6d. Uproszczone sprawozdanie merytoryczne, o którym mowa w ust. 6c, zawiera:

1) dane o organizacji pożytku publicznego;

2) opis prowadzonej działalności pożytku publicznego i działalności gospodarczej wraz z podaniem kodów PKD;

3) ogólne informacje o uzyskanych przychodach i poniesionych kosztach;

4) podstawowe informacje o:

a) zatrudnieniu oraz kwocie wynagrodzeń,

b) członkach oraz wolontariuszach;

5) informacje o:

a) uzyskanym przychodzie z 1% podatku dochodowego od osób fizycznych,

b) sposobie wydatkowania środków pochodzących z 1% podatku dochodowego od osób fizycznych,

c) poniesionych kosztach administracyjnych,

d) działalności zleconej przez organy administracji publicznej,

e) korzystaniu z uprawnień,

f) przeprowadzonych kontrolach.

6e. Sprawozdanie merytoryczne, o którym mowa w ust. 1 i 1a, zawiera:

1) dane o organizacji pożytku publicznego;

2) określenie celów statutowych;

3) opis prowadzonej działalności pożytku publicznego i działalności gospodarczej wraz z podaniem kodów PKD;

4) szczegółowe informacje o:

a) zatrudnieniu i kwocie wynagrodzeń,

b) członkach oraz wolontariuszach;

5) informacje o:

a) poniesionych kosztach i uzyskanych przychodach, w tym z 1% podatku dochodowego od osób fizycznych,

b) sposobie wydatkowania środków pochodzących z 1% podatku dochodowego od osób fizycznych,

c) działalności zleconej przez organy administracji publicznej,

d) korzystaniu z uprawnień,

e) zrealizowanych zamówieniach publicznych,

f) posiadanych udziałach lub akcjach w spółkach,

g) fundacjach, których organizacja pożytku publicznego jest fundatorem,

h) udzielonych pożyczkach,

i) przeprowadzonych kontrolach,

j) przeprowadzonych badaniach sprawozdań finansowych.

7. (uchylony).

8. Minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego określi, w drodze rozporządzenia, wzór sprawozdania merytorycznego, o którym mowa w ust. 1 i 1a, oraz wzór uproszczonego sprawozdania merytorycznego, o którym mowa w ust. 6c, kierując się potrzebą ujednolicenia składanych sprawozdań.

Potrzebujesz pomocy w innej formie? Masz konkretne pytanie?

Komentarze

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu.