Poradnik - ngo.pl

Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.
Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.

Kiedy można przyjąć nową osobę na członka stowarzyszenia?

Reklama

Czytelnik ngo.pl, inicjator założenia nowego stowarzyszenia pyta, czy można przyjmować członków przed zarejestrowaniem stowarzyszenia w Krajowym Rejestrze Sądowym? Nie – odpowiada ekspertka Informatorium, wyjaśniając dlaczego.

1

Wstęp

Mam takie pytanie. Pod koniec sierpnia założyliśmy stowarzyszenie wspierania naszego regionu. Ponieważ był to czas wakacyjny to kilka osób także zainteresowanych działaniem nie mogło uczestniczyć w zebraniu założycielskim. Nie chcieli jednak wstrzymywać formalności dlatego spotkanie się odbyło i złożyliśmy papiery o rejestrację stowarzyszenia w KRS. Teraz czekamy na decyzję, ale chcielibyśmy już włączyć te osoby formalnie w szeregi członków stowarzyszenia. Czy możemy to zrobić, zanim otrzymany informację z KRS o rejestracji?

Działalność stowarzyszeń jest uregulowana przez ustawę Prawo o stowarzyszeniach oraz przez przepisy wewnętrzne, czyli statut stowarzyszenia (i ewentualnie wynikające z niego regulaminy). Statut jest „konstytucją” organizacji. Zawiera m.in. reguły działania, w tym również tryb przyjmowania nowych członków do stowarzyszenia, czyli kto podejmuje decyzje o przyjęciu członka (np. zarząd, walne zgromadzenie) oraz informacje o tym kto i na jakich zasadach może zostać członkiem. Przykładowo może być to wymóg rekomendowania przez dwóch członków lub dwumiesięczne zaangażowanie wolontarystyczne w działalność organizacji.  Zapisy statutowe określają również prawa i obowiązki członków, a także to, z jakich powodów można utracić członkostwo.

Statut jest uchwalany na pierwszym zebraniu przez osoby zakładające stowarzyszenie i składany do KRS wraz z wnioskiem o rejestrację organizacji. O tym, czy jest on napisany zgodnie z prawem i czy zawiera wszystkie wymagane ustawowo informacje, decyduje sąd. Zatem akceptacja reguł działania stowarzyszenia określonych w statucie, a więc również możliwość ich stosowania następuje dopiero w momencie wydania postanowienia o rejestracji stowarzyszenia przez sąd.

Odpowiadając na pytanie czytelnika: Nie ma możliwości przyjęcia nowych osób w poczet członków przed zarejestrowaniem stowarzyszenia w KRS, ponieważ zasady przyjmowana członków określone są w statucie, a ten zaczyna obowiązywać dopiero po wydaniu decyzji o rejestracji organizacji i akceptacji statutu przez sąd.

Reklama
2

Podstawa prawna:

Ustawa Prawo o stowarzyszeniach Art. 9.
Osoby w liczbie co najmniej piętnastu, pragnące założyć stowarzyszenie, uchwalają statut stowarzyszenia i wybierają komitet założycielski.
Art. 10.

  1. Statut stowarzyszenia określa w szczególności:

(…)

4) sposób nabywania i utraty członkostwa, przyczyny utraty członkostwa oraz prawa i obowiązki członków

Art. 16.
Sąd rejestrowy wydaje postanowienie o zarejestrowaniu stowarzyszenia po stwierdzeniu, że jego statut jest zgodny z przepisami prawa i założyciele spełniają wymagania określone ustawą.

Potrzebujesz pomocy w innej formie? Masz konkretne pytanie?

Komentarze

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu.