Poradnik - ngo.pl

Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.
Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.

Kiermasz nie musi być zbiórką publiczną

Reklama

Czy zbiórka w prywatnym lokalu zawsze wymaga pozwolenia na zbiórkę publiczną? Na to pytanie odpowiada doradczyni serwisu poradnik.ngo.pl.

1

Wstęp

PYTANIE CZYTELNICZKI:

W najbliższym czasie moja organizacja chciałaby zorganizować kiermasz bożonarodzeniowy. Całkowity dochód ze sprzedaży ciast, ozdób, itp. zamierzamy przeznaczyć na cel statutowy fundacji, jakim jest pomoc bezdomnym kotom. Akcja będzie miała miejsce w lokalu gastronomicznym. Mamy już jego oficjalną zgodę. Mając na uwadze powyższe, czy oprócz takiej zgody, musimy starać się o dodatkowe pozwolenie z urzędu miasta?

Zgodnie z ustawową definicją zbiórką publiczną jest wszelkie zbieranie ofiar w gotówce lub naturze na z góry określony cel. Po, by ją zorganizować organizacja pozarządowa albo komitet powołany w celu przeprowadzenia zbiórki musi mieć zgodę odpowiednich władz, na których terenie zbiórka będzie przeprowadzona. W przypadku gminy/miasta zgodę taką wydaje odpowiednio wójt/burmistrz/prezydent. Zbiórki na terenie powiatu są w gestii starosty, województwa – marszałka, a w przypadku całego kraju o zgodę należy wystąpić do Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

Ustawa o zbiórkach publicznych przewiduje też wyłączenie zbierania środków bez potrzeby posiadania zgody urzędu w określonych przez nią przypadkach. Są to m.in. zbiórki przeprowadzane w lokalach prywatnych, ale z zastrzeżeniem, że środki są zbierane w zamkniętym gronie znajomych, którzy sami przeprowadzają zbiórkę.

Reklama
2

Odpowiadając na pytanie

Kiermasz odbędzie się w prywatnym lokalu i oczywiście potrzebna jest na to zgoda właściciela. To czy również wymagane będzie pozwolenie urzędu miasta zależy czy kiermasz będzie miał charakter otwarty, odbywa się w miejscu, do którego każdy może przyjść i zakupić dla siebie drobiazg, czy też będzie to impreza zamknięta zorganizowana tylko dla grona znajomych. W pierwszym przypadku taka oficjalna zgoda władz jest wymagana, gdyż zbieranie środków na kiermaszu spełnia kryteria przeprowadzenia zbiórki publicznej. W przypadku zamkniętej imprezy dla znajomych takie pozwolenie nie jest konieczne.

Podstawa prawna:

Ustawa o zbiórkach publicznych:

Art. 1.

Wszelkie publiczne zbieranie ofiar w gotówce lub w naturze na pewien z góry określony cel wymaga uprzedniego pozwolenia władzy.

Art. 2.

1. Pozwoleń na przeprowadzenie zbiórki udzielają, w drodze decyzji administracyjnej:

1) wójt, burmistrz (prezydent miasta) - jeżeli zbiórka ma być przeprowadzona na obszarze gminy lub jego części,

2) starosta - jeżeli zbiórka ma być przeprowadzona na obszarze powiatu lub jego części obejmującej więcej niż jedną gminę,

3) marszałek województwa - jeżeli zbiórka ma być przeprowadzona na obszarze województwa lub jego części obejmującej więcej niż jeden powiat,

4) minister właściwy do spraw wewnętrznych - jeżeli zbiórka ma być przeprowadzona na obszarze obejmującym więcej niż jedno województwo.

Art. 13.

Ustawa niniejsza nie ma zastosowania: (…)

c) do zbiórek, przeprowadzanych w lokalach prywatnych wśród grona osób znajomych osobiście przeprowadzającym zbiórkę,

Potrzebujesz pomocy w innej formie? Masz konkretne pytanie?

Komentarze

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu.