Poradnik - ngo.pl

Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.
Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.

Klub sportowy dla biegaczy i piłkarzy?

Reklama

Menu Na skróty

Czy klub sportowy zarejestrowany u starosty może posiadać w swojej strukturze kilka sekcji sportowych (np. biegową, piłkarską i narciarską)? Czy też powinniśmy zajmować się tylko jednym rodzajem sportu?

1

Rozwinięcie

Zgodnie z przepisami działalność sportowa może być prowadzona przez kluby sportowe, w szczególności uczniowskie kluby sportowe. Zajmują się one aktywizowaniem dzieci, młodzieży osób dorosłych w zakresie rozwijania pasji związanych z wszelkiego rodzaju aktywnością fizyczną.

Kluby sportowe działają na zasadach ustawy Prawo o stowarzyszeniach – z wyjątkiem przepisów związanych z ich rejestracją (rejestrują się u starosty). Zatem tak jak i inne stowarzyszenia są samorządne i samodzielnie ustalają swoje cele, struktury i programy działania, a także dokumenty wewnętrzne regulujące ich działalność. Tym najważniejszym dokumentem jest statut. To w nim członkowie stowarzyszenia określają, jakie cele są i sposoby ich realizacji. W statutach klubów sportowych cele zazwyczaj są zdefiniowane szeroko i są związane ogólnie ze sportem. O tym, jaki to będzie sport, decydują członkowie, podejmując określone działania. Może to być działalność związana z piłką nożną albo narciarstwem. Można również wspierać różnorodne dziedziny sportu, tworząc w swojej strukturze sekcje, programy zajmujące się daną dziedziną. Możliwe jest również węższe określenie dziedziny w statucie, wtedy taka organizacja musi trzymać się takich zapisów.

Odpowiadając na pytanie czytelnika: przepisy prawa (ustawa Prawo o stowarzyszeniach) nie zabraniają tworzenia klubów sportowych zajmujących się sportami różnego typu. Odpowiednio sformułowana informacja o celach i sposobach działania klubu powinna być zawarta w statucie.

Podstawa prawna: Ustawa o sporcie 
Art. 2. 
1. Sportem są wszelkie formy aktywności fizycznej, które przez uczestnictwo doraźne lub zorganizowane wpływają na wypracowanie lub poprawienie kondycji fizycznej i psychicznej, rozwój stosunków społecznych lub osiągnięcie wyników sportowych na wszelkich poziomach.

Art. 3. 
1. Działalność sportowa jest prowadzona w szczególności w formie klubu sportowego.

2. Klub sportowy działa jako osoba prawna.

Art. 4. 
1. Szczególnym rodzajem klubu sportowego jest uczniowski klub sportowy.

2. Uczniowski klub sportowy działa na zasadach przewidzianych w przepisach ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. - Prawo o stowarzyszeniach (Dz. U. z 2020 r. poz. 2261), z wyłączeniem przepisów dotyczących rejestracji.

(…)

7. Przepisy ust. 2 i 4–6 stosuje się odpowiednio do innych niż uczniowskie klubów sportowych działających w formie stowarzyszenia, których statuty nie przewidują prowadzenia działalności gospodarczej.

Ustawa Prawo o stowarzyszeniach Art. 2. 
1. Stowarzyszenie jest dobrowolnym, samorządnym, trwałym zrzeszeniem o celach niezarobkowych.

2. Stowarzyszenie samodzielnie określa swoje cele, programy działania i struktury organizacyjne oraz uchwala akty wewnętrzne dotyczące jego działalności.

Art. 9. 
Osoby w liczbie co najmniej siedmiu, zamierzające założyć stowarzyszenie, uchwalają statut stowarzyszenia oraz wybierają komitet założycielski albo władze stowarzyszenia.

Art. 10. 
1. Statut stowarzyszenia określa w szczególności:

(…),

3) cele i sposoby ich realizacji.

Reklama

Potrzebujesz pomocy w innej formie? Masz konkretne pytanie?

Komentarze

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu.