Poradnik - ngo.pl

Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.
Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.

KRS odmawia wpisu fundacji. Co zrobić?

Reklama

Jeśli fundacja chce rozpocząć działania, musi się zarejestrować w Krajowym Rejestrze Sądowym. Co dzieje się, jeżeli fundacji odmówiono wpisu do KRS? – odpowiada doradczyni serwisu poradnik.ngo.pl.

1

PYTANIE ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ

Nasza fundacja złożyła dokumenty w KRS i dziś otrzymaliśmy pismo z odmową wpisu. Okazuje się, że nasz statut zawiera błędy i co więcej nazwa fundacji w akcie notarialnym nie do końca zgadza się z nazwą, jaką wpisaliśmy w statucie, choć różni się tylko cudzysłowem. Nie powołaliśmy też zarządu, bo chcieliśmy to zrobić później, po rejestracji fundacji. Czy to oznacza, że nie możemy zarejestrować tej fundacji, poprawić dokumentów, co z opłatami, które już ponieśliśmy?

Reklama
2

Decyzje wydawane przez KRS

Co dzieje się z wnioskiem fundacji, która chce się zarejestrować? Sąd (KRS) analizuje złożone dokumenty, czyli przeprowadza postępowania procesowe. Jego rezultatem jest wydanie decyzji: o rejestracji fundacji czyli inaczej o wpisaniu organizacji do rejestru KRS; lub jeśli sąd wykrył jakieś nieprawidłowości, o odrzuceniu wniosku albo o zwrocie wniosku. W zależności od powodu, dla którego wniosek został zwrócony lub odrzucony, fundacja ma prawo odwołać się lub uzupełnić braki. Jeśli sąd zarządza zwrot wniosku, to organizacja ma 7 dni kalendarzowych poprawić i uzupełnić dokumenty.

Jeśli błędy są rażące, sąd podejmuje decyzję o odmowie wpisu fundacji do rejestru lub postanowienie o oddaleniu wniosku – np. w sytuacji, gdy statut fundacji nie jest zgodny z konstytucją RP bądź z innymi przepisami prawa.

Sąd może odmówić wpisu fundacji także w przypadku, gdy po uprzednim zwróceniu jej wniosku z wezwaniem do uzupełnienia braków i poprawienia błędów fundacja w wyznaczonym terminie pod rygorem odmowy wpisu do rejestru nie usunęła błędów.

3

Odpowiadając na pytanie organizacji

Jeśli fundacja otrzymała odmowę wpisu, to opłata, jaką złożyła w sądzie, składając wniosek o rejestrację, przepada. Nie ma możliwości poprawienia dokumentów i kontynuowania tej samej sprawy. Jeśli fundatorzy będą chcieli nadal zarejestrować fundację, muszą ponownie złożyć nowy i kompletny wniosek. Sąd potraktuje wtedy rejestrację fundacji jako nową sprawę. Przy składaniu ponownie lepiej uwzględnić uwagi, jakie sąd przytoczył w postanowieniu, tak aby organizacja miała szanse przejść pomyślnie proces rejestracji.

Jeśli organizacja uzna, że postanowienie sądu nie jest zasadne i nie zgadza się ona z uwagami sądu, może wniosek zaskarżyć i wnieść skargę na orzeczenie referendarza sądowego w terminie 7-dniowym (termin liczy się od dnia odebrania decyzji sądu). Od postanowienia merytorycznego (jakim jest dokonanie wpisu bądź odmowa dokonania wpisu) organizacji przysługuje również apelacja. Zgodnie z postanowieniem art. 369. § 1 k.p.c. apelację wnosi się do sądu, który wydał zaskarżone postanowienie, w terminie dwutygodniowym od doręczenia stronie skarżącej postanowienia z uzasadnieniem od apelacji Szczegółowe zasady wnoszenia odwołań zawarte są w Kodeksie Postępowania Cywilnego.

4

Podstawa prawna:

Ustawa o Krajowym Rejestrze Sądowym z dnia 20 sierpnia 1997 r. (Dz. U. z 2013 r., poz. 1203)

5

Art. 20a.

1. Wniosek o wpis sąd rejestrowy rozpoznaje nie później niż w terminie 7 dni

od daty jego wpływu do sądu.

6

Art.19 ust.3.

3. Wniosek złożony z naruszeniem przepisu ust.2 lub nieprawidłowo wypełniony podlega zwróceniu, bez wzywania do uzupełnienia braków. Przepisu art.130 Kodeksu postępowania cywilnego nie stosuje się.

3a. W razie wystąpienia innych braków niż wymienione w ust.2 i 3, przepis art. 130 Kodeksu postępowania cywilnego stosuje się odpowiednio.

7

Art.19 ust.4.

4. W razie zwrócenia wniosku  zgodnie z ust. 3 może on być ponownie złożony w terminie 7 dni od daty doręczenia zarządzenia o zwrocie. Jeżeli wniosek ponownie złożony nie jest dotknięty brakami, wywołuje skutek od daty pierwotnego wniesienia. Skutek taki nie następuje w razie kolejnego zwrotu  wniosku, chyba że zwrot nastąpił na skutek braków uprzednio niewskazanych.

Ustawa  z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks Postępowania Cywilnego ( Dz. U. 1964 Nr 43 poz. 296 )

8

Art. 369.

§ 1.

Apelację wnosi się do sądu, który wydał zaskarżony wyrok, w terminie dwutygodniowym od doręczenia stronie skarżącej wyroku z uzasadnieniem.

Potrzebujesz pomocy w innej formie? Masz konkretne pytanie?

Komentarze

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu.