„Małym grantem” nazywa się potocznie dotację od samorządu do wysokości 10 tysięcy złotych. O te pieniądze organizacje pozarządowe mogą się starać poza konkursem dotacyjnym. Czy wniosek o mały grant może złożyć każda organizacja, w każdym miejscu, bez względu na adres swojej siedziby?
Wstęp
Nasza fundacja zastanawia się nad zorganizowaniem zajęć dla dzieci w okresie letnim. Projekt realizowany byłby przez 3 miesiące. Chcemy ubiegać się w związku z tym o mały grant. Naszą wątpliwość budzi jednak fakt, że zajęcia chcemy zorganizować w mieście innym niż to, w którym mamy siedzibę. Czy fundacja o ogólnopolskim zasięgu może ubiegać się o mały grant w innej gminie?
Przepisy dotyczące „małego grantu”, zawarte w art. 19a ustawy o pożytku, umożliwiają stowarzyszeniom i fundacjom (oraz podmiotom wymienione w art. 3 ust. 3 ustawy o pożytku, tj. m.in. organizacjom kościelnym i spółdzielniom socjalnym) ubieganie się o dotację od samorządu. Zaletą małego grantu jest to, że organizacja nie musi dostosować się do warunków, terminów i tematów określonych w ogłoszeniu o konkursach dotacyjnych, gdyż dotacje te mogą być przyznane niezależnie od konkursów – o ile samorząd uzna „celowość” projektu („zadania publicznego”) i będzie dysponował odpowiednimi środkami.
Jak złożyć propozycję? Organizacja ubiegająca się o mały grant musi złożyć ofertę – w rozumieniu rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 grudnia 2010 roku w sprawie wzoru oferty realizacji zadania publicznego (a więc na formularzu stosowanym „normalnie” do wniosków w konkursach dotacyjnych).
Warunki małego grantu
Organizacja pozarządowa, która chciałaby ubiegać się o mały grant, musi uwzględnić następujące kryteria:
- może wnioskować maksymalnie o 10 000 złotych (może o mniej)
- projekt, który organizacja chciałaby zrealizować za pomocą małego grantu, nie może trwać dłużej niż 90 dni (uwaga! 90 dni to krócej niż 3 kalendarzowe miesiące)
- łączna kwota środków finansowych przekazanych tej samej organizacji nie może przekroczyć kwoty 20 000 zł w danym roku kalendarzowym
- realizacja projektu musi być przeprowadzona w ciągu jednego roku kalendarzowego (nie może być to przełom roku)
- zadanie w trybie małego grantu może być realizowane jako zadanie powierzone (czyli w całości sfinansowane przez samorząd) lub jako wsparcie (organizacja zapewnia finansowy wkład własny).
Odpowiadając na pytanie
Odnosząc się do pytania organizacji: ustawowo nie ma przeciwwskazań, aby organizacja mająca siedzibę w jednym mieście, złożyła wniosek o mały grant na realizację projektu w innej miejscowości – zwłaszcza jeśli projekt ten w całości dotyczy jej mieszkańców.
Konieczne jednak jest, aby zbadać, jakie są lokalne przepisy dotyczące małych grantów. Np. w Warszawie obowiązuje zasada (zobacz tutaj: http://ngo.um.warszawa.pl/male-granty), że projekt (do)finansowany w ramach małego grantu musi być samodzielny i nie może stanowić części większego zadania. W innych samorządach stosowane są inne ograniczenia: np. dotyczące zakresu projektu (nie może pokrywać się z tymi zadaniami, na które ogłaszane są konkursy) lub terminu (aplikować o mały grant można tylko wtedy, gdy nie ma ogłoszonego żadnego konkursu). Informacje te są zazwyczaj dostępne ma stronach internetowych urzędów.
Jednak przede wszystkim należy dowiedzieć się, czy dana jednostka (biuro, wydział) w ogóle przewidziała w swoim budżecie finansowanie zadań w tym trybie – gdyż nie jest on obowiązkowy. Może się też zdarzyć, że limit środków przeznaczonych na ten cel został już wyczerpany. Taką informację można uzyskać np. telefonicznie. Przygotowanie wniosku to spory wysiłek, a jeśli samorząd nie „zaklepał” pieniędzy na małe granty, szanse na sfinansowanie projektu są nikłe.
Czytelniczka pytała o projekt 3-miesięczny – warto zwrócić tu uwagę na pospolity błąd formalny, a mianowicie opisanie w ofercie zdania przeprowadzanego w ciągu 3 miesięcy kalendarzowych. Wg ustawy projekt może trwać maksymalnie 90 dni – a więc często to krócej niż 3 miesiące.
Podstawa prawna:
Ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie z dnia 24 kwietnia 2003 r.
Art. 3 ust.3
Działalność pożytku publicznego może być prowadzona także przez:
1) osoby prawne i jednostki organizacyjne działające na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, o stosunku Państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych oraz o gwarancjach wolności sumienia i wyznania, jeżeli ich cele statutowe obejmują prowadzenie działalności pożytku publicznego;
2) stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego;
3) spółdzielnie socjalne;
4) spółki akcyjne i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz kluby sportowe będące spół
kami działającymi na podstawie przepisów ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz. U. Nr 127, poz. 857, z późn. zm.), które nie działają w celu osiągnięcia zysku oraz przeznaczają całość dochodu na realizację celów statutowych oraz nie przeznaczają zysku do podziału między swoich udziałowców, akcjonariuszy i pracowników.
Art. 19a.
1. Na podstawie oferty realizacji zadania publicznego, o której mowa w art. 14, złożonej przez organizacje pozarządowe lub podmioty wymienione w art. 3 ust. 3, organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego uznając celowość realizacji tego zadania, może zlecić organizacji pozarządowej lub podmiotom wymienionym w art. 3 ust. 3, z pominięciem otwartego konkursu ofert, realizację zadania publicznego o charakterze lokalnym lub regionalnym, spełniającego łącznie następujące warunki:
1) wysokość dofinansowania lub finansowania zadania publicznego nie przekracza kwoty 10 000 zł
2) zadanie publiczne ma być realizowane w okresie nie dłuższym niż 90 dni.
2. (uchylony).
3. W terminie nie dłuższym niż7 dni roboczych od dnia wpłynięcia oferty, organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego zamieszcza ofertę na okres 7 dni:
1) w Biuletynie Informacji Publicznej;
2) w siedzibie organu jednostki samorządu terytorialnego w miejscu przeznaczonym na zamieszczanie ogłoszeń;
3) na stronie internetowej organu jednostki samorządu terytorialnego.
4. Każdy, w terminie 7 dni od dnia zamieszczenia oferty w sposób, o którym mowa w ust. 3, może zgłosić uwagi dotyczące oferty.
5. Po upływie terminu, o którym mowa w ust.4, oraz po rozpatrzeniu uwag, organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego niezwłocznie zawiera umowę o wsparcie realizacji zadania publicznego lub o powierzenie realizacji zadania publicznego. Oferta, o której mowa w ust. 2, stanowi załącznik do umowy.
6. Łączna kwota środków finansowych przekazanych przez organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego tej samej organizacji pozarządowej lub temu samemu podmiotowi wymienionemu w art. 3 ust. 3, w trybie określonym w ust. 1, w danym roku kalendarzowym, nie może przekroczyć kwoty 20 000 zł
7. Wysokość środków finansowych przyznanych przez organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego w trybie, o którym mowa w ust. 1, nie może przekroczyć 20 % dotacji planowanych w roku budżetowym na realizację zadań publicznych przez organizacje pozarządowe oraz podmioty wymienione w art. 3 ust. 3.
8. Do umów zawartych na podstawie ust. 5 stosuje się odpowiednio art. 16–19.