Poradnik - ngo.pl

Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.
Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.
Reklama

Na jakich zasadach wystawia się pracownikom i współpracownikom PIT-11, czy jakaś kara grozi organizacji za niedopełnienie tego obowiązku do końca lutego? – na te pytania odpowiada doradczyni serwisu poradnik.ngo.pl.

1

PYTANIE ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ:

Jesteśmy młodym stowarzyszeniem, działamy trochę ponad rok. W zeszłym roku otrzymaliśmy dofinansowanie naszego projektu. Zatrudniliśmy osobę, która go koordynowała na ¼ etatu. Jednak w trakcie realizacji osoba ta wykonała również dodatkowe zadanie w ramach umowy zlecenia. Teraz musimy wystawić jej PIT. Nasza księgowa uważa, że powinny być to dwa PIT-y – na każdy rodzaj umowy oddzielnie. Czy to prawda?

Reklama
2

NGO.PL ODPOWIADA:

PIT to deklaracja zawierająca informacje o dochodach osoby fizycznej i związanych z nimi „osobistym” podatkiem dochodowym. W samej deklaracji bierze się pod uwagę różnego rodzaju dochody danej osoby – umowy o pracę, umowy zlecenia, umowy o dzieło, renty, zasiłki itd.

3

Kiedy organizacja wystawia PIT-11?

Organizacja (płatnik) zatrudniająca pracowników albo współpracowników przez cały rok płaci za nich zaliczki na podatek dochodowy, a na koniec roku sporządza dla każdej takiej osoby PIT-11. Jest to roczna deklaracja zawierająca informacje o podatku dochodowym od osób fizycznych związanym z dochodami danej osoby, uzyskanymi przez nią w tej organizacji. W PIT-11 organizacja ujmuje dochody, z których osoba zatrudniona musi się rozliczyć się w zeznaniu rocznym – dotyczy to wszystkich rodzajów umów zawartych z tą osobą w ciągu roku.

W PIT-11 wykazuje się także dochody zwolnione z podatku dochodowego (np. umowy opłacone z dotacji przyznanej przez ambasadę, PAFW).

Nie wykazuje się natomiast dochodów, od których odprowadzony został ryczałtowy podatek dochodowy, np. od umów cywilno-prawnych poniżej 200 zł (więcej o takich umowach: „Jaki podatek od umów poniżej 200 zł”).

Jeden PIT-11, w nieprzekraczalnym terminie do 28 lutego 2014 roku, należy przekazać osobie, której dotyczy dane rozliczenie. Drugi egzemplarz PIT-11 wysyłany jest do urzędu skarbowego właściwego dla miejsca zamieszkania podatnika, a trzeci (kopia) zostaje w archiwum organizacji. Dokument jest podpisywany przez zarząd zgodnie ze sposobem reprezentacji albo uprawnioną osobę, np. przez osobę prowadzącą księgowość w zależności od rozwiązań przyjętych w danej organizacji.

Organizacja musi też pamiętać o zachowaniu kopii przesłanych deklaracji oraz potwierdzenia wysyłki – do pracowników, jak i do urzędów skarbowych. Dlatego też należy je wysłać listem poleconym i zachować potwierdzenie nadania. Jeśli pracownik może osobiście odebrać swój dokument w siedzibie organizacji, powinien na kopii dokumentu poświadczyć jego odbiór podpisem oraz datą. Mailem można wysłać PIT-11 tylko, jeśli organizacja ma e-podpis (trzeba też upewnić się, że na pewno adres mailowy zatrudnionej osoby jest aktualny, czy się na taką formę przekazania godzi i poprosić o potwierdzenie otrzymania PIT-11).

Za niewydanie PIT-11 do końca lutego organizacji grozi kara grzywny.

Na stronie ministra finansów można znaleźć interaktywne formularze PIT-ów: kliknij tutaj.

4

Jedna osoba – jeden PIT

Odpowiadając na pytanie czytelnika. Księgowa nie ma racji – sporządza się jeden PIT-11 dla danej osoby, uwzględniając w nim dochody z tytułu umowy o pracę oraz umowy zlecenia. Deklaracja PIT-11 zbiera wszystkie dochody osoby fizycznej, od których organizacja miała obowiązek naliczyć zaliczkę na podatek oraz podlegają one rozliczeniu w osobistym zeznaniu rocznym (PIT-36 lub PIT-37).

Inne obowiązki organizacji zatrudniających pracowników lub współpracowników znajdziesz w dziale Ludzie w organizacji w "Standardach formalno-prawnych dla stowarzyszeń i fundacji" w poradnik.ngo.pl.

5

Podstawa prawna:

6

Art. 3

1. Osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

7

Art. 37

8

(…)

ust. 3. Roczne obliczenie podatku, o którym mowa w ust. 1, płatnicy sporządzają w terminie do końca lutego po upływie roku podatkowego i w tym samym terminie przekazują podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2a, urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych.

Potrzebujesz pomocy w innej formie? Masz konkretne pytanie?

Komentarze

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu.