Poradnik - ngo.pl

Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.
Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.
Reklama

Czy wiesz, jak udziela się urlopu pracownikowi niepełnoetatowemu? A może chcesz ukarać swojego podwładnego i masz wątpliwości, czy możesz? To tylko niektóre zagadnienia z prawa pracy, które przybliżaliśmy organizacjom pozarządowych w ramach cyklu „Zapytaj prawnika…”. Teraz wszystkie odpowiedzi z cyklu w jednym miejscu w PORADNIK.NGO.PL!

1

Wstęp

nowe w PORADNIK.NGO.PL Zapytaj prawnika… O prawo pracy

Z badań wynika, że stale z pomocy pracowników lub współpracowników korzysta trochę więcej niż jedna trzecia NGO. Organizacje pozarządowe nie są więc znaczącym pracodawcą. Znaczącym nie, ale jednak są. Mają pracowników i współpracowników. Muszą więc przestrzegać kodeksu pracy i innych regulacji związanych z dawaniem zatrudnienia. Nie jest tak, że działalność społeczna usprawiedliwia lekkie traktowanie prawa pracy i nieprzestrzeganie praw pracowniczych.

Dlaczego księgowego lepiej nie zatrudniać w organizacji pozarządowej w ramach umowy o dzieło. Prowadzenie księgowości, czy koordynacja projektu – zmierzają do zapewnienia zamawiającemu usług, a nie osiągnięcia zindywidualizowanego rezultatu. W związku z tym, w zależności od okoliczności związanych z wykonywaniem tych czynności, mogą one stanowić przedmiot umowy o świadczenie usług (do której stosuje się przepisy o umowie zlecenia) lub umowy o pracę, a nie umowy o dzieło.

Księgowa, księgowy… No właśnie. Zdaje się, że z samej nazwy wiadomo, co ma robić? Czy w związku z tym możemy zrezygnować z określenia zakresu obowiązków osoby, która „robi nam księgowość”? Możemy. Kiedy z nazwy stanowiska w sposób dostateczny wynika, jaki jest zakres obowiązków pracownika, przekazywanie odrębnej informacji z opisem obowiązków nie jest konieczne.   

Tak przedstawiają się przykładowe zagadnienia w cyklu „Zapytaj prawnika… o prawo pracy”. Wszystkie publikowane na przełomie 2016 i 2017 r. artykuły z tego cyklu zebraliśmy w jednym miejscu w PORADNIK.NGO.PL. Zapraszamy!

Cykl „Zapytaj prawnika…” przygotowany został przez portal ngo.pl we współpracy z Centrum Pro Bono. W cyklu odpowiadaliśmy na pytania organizacji pozarządowych z różnych dziedzin prawa. NGO opisywały swoje problemy, a prawnicy z wybranych kancelarii udzielali informacji, na podstawie których powstawały potem artykuły.

Na pytania z zakresu prawa pracy odpowiadała kancelaria Wardyński i Wspólnicy.

nowe w PORADNIK.NGO.PL Zapytaj prawnika… O prawo pracy

Reklama
2

zobacz cały dział ZATRUDNIANIE (pracownicy, współpracownicy, podróże, urlopy) w poradnik.ngo.pl.

3

Jak przestrzegać prawa w NGO, jakie przepisy są ważne dla NGO – dowiesz się w serwisie poradnik.ngo.pl.

Potrzebujesz pomocy w innej formie? Masz konkretne pytanie?

Komentarze

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu.